• bunun oranı da vinci'nin altın oranından sonra yeryüzündeki en değerli orandır. bulduğum ideal oran 3 tahine 2 pekmez şeklinde.
  • keçiboynuzu pekmeziyle yapılanı orgazmik yiyecekler kategorisine girer.
  • kimmiş bu tahsin pekmez? dememe sebep olan başlık. (bkz: miyop)
  • eğer ki bigadiç'ten gelmişse bu ikili,dadından yenmez.
  • hassas denge. pekmezi de hak geçmesin diye tabaktaki tahin kadar koyarsanız, pek güzel olmayacak ahir zamanların enerji verici karışımı.
  • öyle kaşıkla değil de ekmekle bandıra bandıra yenince makbul olan kolay tatlı.
  • pekmezi az olanı daha lezzetlidir. bir bardak çaya dört tane şeker atanlar gibi pekmeze abanıp tahini iyice ağırlaştırmayın. benim annem de çocukluğumda herhalde kan yapar diye hep pekmezi bol koyardı, bana çok tatlı gelirdi yiyemezdim bunu. sonra yatılı lisede kahvaltılarda az pekmezli cinsiyle tanıştım ve onu çok sevdim. ölçüsünü üçünü beşini bilmem de karışınca renginden anlarsınız: en güzeli bildiğin sütlü çikolata kahverengisi olanıdır, bittere yaklaştıkça yenilirliği azalır.
  • nezdimde nutella yı bile dövebilen alaşım, bileşim, karışım, harman, ayrılmaz ikili.
  • hiç yemedim, kimseye de itiraf edemiyorum.

müthiş bir mahalle baskısı var sanki tahin pekmez yemeyenlerin üstünde. tahini 20 yaşımda ancak yemeye başladım, pekmez desen hala koklayamam. nasıl oluyor da nutella'yı nakavt ediyor, harbiden meraklardayım.

yeni başlayanlar için tahin pekmez adlı bir çalışma istiyorum.
  • bir kabı, kaseyi artık her neye koyacaksanız onu 3 paya böldüğünüzde 2/3 kadarına tahin, 1/3 kalanı içinse pekmez eklemeniz gereken karışım.

o yüzden ikisini aynı miktarda almayın. aynı miktarda karıştırılmadığı için pekmez her daim artacaktır. taze tahin almak istediğinizde elinizde beklemiş pekmez olacak. en güzeli o dengeyi bir kere ayarlayıp her daim onun üzerinden taze taze gitmek.
hesabın var mı? giriş yap