şükela:  tümü | bugün
 • japon sinema aktoru ve komedyeni takeshi biito'nun bundan 15 yil once sundugu program. takeshi'nin kalesini ele gecirmek icin bir cok asamayi atlamasi gereken general hayachi'nin takiminin her seferinde hezimete ugradigi izlerken dusundurmeyen, dusunmezken izlenilen program. ton tv'de oynardi ara sira.
  orijinal adi takeshi no joo'dur.
 • bir zamanlar tgrt'de yayınları, her yarışmada 100 adet çılgın caponun rekabetini izlediğimiz sevimli yarışmaydı. genelde yarışmacılar baseball kıyafeti giyer, şurdan geliyorum şu mesleği yapıyorum diye kendini tanıtırdı.eğlenceli birçok bölümü olup, bu bölümleri aşanlar takashi kalesi denilen ucubik yerde yarışı bitirilerdi.şu ana kadar hiçbir yarışmacının takashi kalesini ele geçirebildiğini görmek mümkün olmamıştır
 • tv ekranlarının gelmiş geçmiş en iyi yarışması olup, birbirinden vahşice parkurlardan oluşur. birkaçı şöyledir:

  - çoğu beyzbol kıyafeti giymiş 100 japon, yokuş aşağı hep beraber koşup taşlardan sekerek içi su dolu bir hendeğin karşısına geçmeye çalışır. üzerine bastıkları şeylerin bir kısmı taş havası verilmiş köpüktür ve bunlara denk gelenler boylarını aşan soğuk suyun içinde debelenirler.
 • bir bölümünde insanları büyük kukaların içine yerleştirirler ve daha sonra tepeden dizili yarışmacıların üstüne dev bir top bırakırlar. ayakta kalan diğer bölüme geçer
 • - yukarıdaki japonlardan sağ kalanlar wolfenstein oyununu anımsatan klostrofobik bir labirente sokulurlar. labirentin çeşitli noktaları suya, bir kapısı da çıkışa açılmaktadır. labirentte bir peştemal harici anadan üryan gezen, avuçları boyalı, yüzleri maskeli zebellah gibi iki sumocu vardır. bunlar kükreyip naralar atarak dolaşır, yakaladıkları capoşçukların suratını simsiyah edene kadar boya sürer, sonra da kapılardan birine getirip suya fırlatırlar. tüm bu olaylar kuşbakışı kamera açısıyla gösterilir, heyecanlı olmayı bırakın, basbayağı korkunçtur.
 • yarışmacıların başında general kıyafetli başka bir japon bulunur ve yarışmacıları motive eder.ne yazık ki her takashi kalesi baskınından sonra ''yine başaramadık'' der ve boynu bükük bir şekilde kalır
 • general kılıklı şahsın elinde bir samuray kılıcı vardır, iki de dalkavuğu bulunur rapor getirip azar işiten. oyunun son parkuru şöyledir:
  -sayıları iyice azalan capoşcuklar bizim çarpışan arabalara benzeyen elektrikli arabalara bindirilirler. arabaların üzerinde, ortasına ince kağıt gerilmiş bir yuvarlak bulunur. meydan savaşı niteliğindeki bu savaşta yarışmacılar ve takashi kalesinin müdafaacıları karşı karşıya gelir, basınçlı su fışkırtarak arabaların üstündeki kağıtları yırtmaya çalışırlar. kağıdı yırtılan devre dışı kalır. bu aşamayı geçen çıkmamıştır.
 • uzun zaman once (1990 civarlari), rai-uno'da ailece izleyip kahkahalara boguldugumuz yarisma.

  yuzlerce kisi ozel tasarlanmis parkuru tamamlamak icin calisir, yagli kutukler, karton-tahta kapilar, halatla tirmanmalar, sabunlu yollar her turlu eleyici tedbir mevcut. en sonunda sampiyon belli olurdu. [tahta kapiya kosarak gumleyen insanlari seyretmek, olasilik istatistige daha fazla onem vermemi saglamisti.]

  orijinal isminin istana takashi olduguna dair bir soylenti var ama internette bu yarismayla ilgili bilgi bulamiyorum :(
 • söz konusu yarışmanın türk televizyonlarındaki ismi için (bkz: kıyasıya yarışanlar)
 • bir bolumunde yarismacilarin duvar ile kagit ayrimi yapamayisindan yararlanilip, yarismacilar duvara carptirildigi muthis keyifli yarisma.

  (ukte: bir yerden bulsak da izlesek)