• benim de vaktiyle 2li 8 gb ram'imin bir tanesini çalmışlar o zamanlar bilgisayardan anlamıyordum ekran menteşelerini düzeltmek için götürdüm sevinmiştim yapılınca. 2 sene sonra fark ettim haram zıkkım olsun amk hırsızlarına.
  • başlığı açan kişinin (bkz: troll) olduğunu tekrar hatırlatayım dedim. güzel hikayeler yazıyor fakat gerçek değil.
  • alman kanallarının birinde bir program var. programdan elemanlar geliyorlar eve, sizin tamir edilmesi gereken aletiniz veya eşyanız artık neyse, asıl sorununu inceleyip buluyorlar. sonra üç dört firmayı arıyorlar ve gelen kişilerin tepkilerine, çözüm önerilerine vs bakıyorlar. fahiş fiyat biçenler mi dersin, burda anlatıldığı gibi katakulli yapanlar mı dersin... hepsi var. tabii bu çekimler sansürlü yapılıyor. sonra eğer içlerinden birisi hakkıyla tamir edip uygun fiyat istiyorsa onla gidip açık açık röportaj yapıyorlar. ödül veriyorlar*.

edit: epey soran oldu, hangi program diye. ben arada denk gelince izlediğim için direkt programın ismini bilmiyordum. fakat google'da "handwerkerker-pfusch" ya da "handwerkerstichprobe" yazinca şu programlar geldi: markt programı

marktcheck programı

benim bahsettiğim ödül verme kısmı bu gönderdiğim videolarda yok sanırım ama çok iyi hatırlıyorum böyle bir şey olduğunu. bu gönderdiklerim devlet kanalında yayınlananlar. ki ben bunları da izliyorum denk geldikçe. benim hatırladığım pro sieben ya da sat.1 'da olabilir. "markt" ve "marktcheck" programlarında ürün testleri, market ürünleri karşılaştırması falan da yayınlanır. bu tarz programları izlemeyi seviyor almanlar.
  • ya işten anlayın ve parça çaldıracak kadar enayi olmayın ya da yallah yetkili servise gidin de öpsünler sizi

(bkz: hem ayranım dökülmesin hem götüm sikilmesin)
  • aklıma gelen iki anı var.

1- laptopu yazılımsal sorun için götürdüğüm tamircide tamir edilemeden geri eve getirdikten 1 ay sonra laptop çantasını açtığımda laptopun şarj adaptörünün olmadığını fark etmek ama üzerinden zaman geçtiği için tekrar tamirciye gidip kabloyu soramamak ki zaten kablo çoktan el değiştirmiştir, niye 1 ay sonra açıyosun mal diyenler olacaktır, çünkü eski bir bilgisayardı ve sadece içindeki eski fotoğraf ve bilgiler için tutuyordum o yüzden bir ay boyunca açma gereği duymamıştım, sağolsunlar geçmişime sünger çektiler.

2- arkadaşın arabasının sol stop lambası yanmıyordu araba bendeyken adama iyilik olsun diye götürüp yaptırdım, ampul değişimi yaptılar. daha sonra arkadaşa teslim ederken arkadaş orijinal ampulün nerede olduğunu sordu dedim vermediler, la dedi tamircileri güvenme o ampul sağlamdı ibneler seni yemiş, elektronik aksam sadece kısa devre yapmıştı, kısa devreyi halledip sana ampul satıp sağlam ampulü de iç etmişler, tamirci ibne şimdi o orijinal ampulü okutur keşke beni arasaydın dedi, o an benim saf düşüncelerimin nasıl gururuyla oynandığını iliklerime kadar hissettim. siz siz olun hangi aletinizden hangi parça çıkıyorsa bozuk da dahi olsa isteyin çünkü bu olaylarda maddi zaten var ama maddi boyutunun ötesinde manevi duygularla oynanıyor. enayi yerine konmak hiç hoş deel.
  • aracım yürüyemez halde istanbul değer servise çektirmiştim. öyle bir fiyat çektiler ki aracı başka servise aldırmaya karar verdim. aracı transfer için aldığımda kaza sonrası çalışan cam motoru çalışmıyordu.
  • yaklaşık 15 yıl yurt dışında yaşadım tamir konusunda böyle bir durumla karşılaşmadım.

türkiye ye geldim sırasıyla.
    1- 500 tl ye pantolon aldım paçalarını yaptırmak için verdiğim terzi pantolonu giyilemez şekilde kısaltıp bozdu.
    2- telefonun ekranını yaptırmak için verdim telefonu değiştirmek zorunda kaldım.
    3- kiracıyı çıkarmak için sadece noterden icra kağıdı göndermek için akraba olan avukatın tanıdığı avukat 5500 tl parayı benden aldı bir de yokuş yapıp işi uzatıp kiracıyı 2. kere icraya para yatırmak suretiyle 2500 tl de ondan aldı.
    dava değil sadece noterden ihtarname ve icra.
    4- nakit karşılığı kredi kullandık bankacı bankada ne kadar sigorta varsa yaptırıp ne kadar ürün varsa hepsini satmaya çalıştı.
    5- arabayı servise götürdük servis parası telefonda 1050 tl servisten çıkarken 2850 tl ye zor çıktık.
    6- sim kart aldık adamlar 12 aylık sözleşme yaptılar eğer cayarsan 12 aylık parayı ödemek zorundasın.

saymakla bitmiyor maalesef bunlar sadece şu anlık aklımda olanlar.
    sözün özü ahlaksızlık toplumun micro hücrelerine işlemiş.
    sadece belli meslek erbapları değil toplumun en küçük hücresi bile dolandırıcılık için fırsat kolluyor.
    eğer halen yapmamışsa eline fırsat geçmemiştir.
  • bilgisayar gibi elektronik eşyaları bilmem ama otomotiv sektörü için koşuşacak olursam zaten usta fazla olmadığı için gerek duymuyorlar.

özellikle oto sanayi sitelerinde bu dedikleriniz kolay kolay olmaz. çünkü sanayi sitelerinde dükkan açmak zor ve masraflıdır. inanılmaz hava paraları döner.

yapanda zaten 2-3 yıla kapatır. o dediğiniz haltları sanayi sitelerinin dışındakilerin bir kısmı yapar. çünkü sanayideki adamlar kadar kazanamazlar.

bir araçtan orjinal parçayı söküp çıkma taksan bile arabadan söktüğün parça yine çıkma olacak. hatta çıkmacıdan aynı parçayı 1000 liraya alsan, söktüğün parçayı 200 liraya bile satamazsın.

yan sanayi takılsa zaten 1 yıla kalmadan bozulur yapıldığı anlaşılır.

yapılan hile nedir diye sorarsanız parçayı değiştirmeyip değiştirdik demeleri. o yüzden aracı yaptırdıktan sonra size çıkan parçaları gösteren tamircilerden şaşmayın. göstermeyi unuttuysa çıkan parçaları görmek istediğinizi belirtin. zaten çalmayan adam seve seve gösterir.

bi de işçilikte çok fazla indirim yapmayan adamlardan şaşmayın. çünkü siz gitmeseniz zaten başkası gidecektir. o yüzden eli rahattır. iyi usta az bulunduğu için artık müşteri velinimettir lafı usta velinimettire döndü.
  • 2007'de alınmış bir laptop vardı ki hala var. birçok kere de tamirciye götürdük. yaşlı, iyi kullanılmamış ve orta derece bir laptop olduğu için sürekli arızası çıkıyordu. emekliye ayrılmadan önce iki kere falan içini açmıştım şarj soketini düzeltmeye çalıştım. laptopun doğru dürüst vidası kalmamıştı.
  • başlıkta bahsi geçen hırsızlıklar yapılıyorsa bu kişilerin-allah bilir tabiki ama- yaptığı hiçbir ibadetin kabul olmayacağını düşünüyorum. neyle gelirseniz gelin kul hakkıyla gelmeyin diyen rabbimiz bu adamı cennetine kabul etmez. kendisi eğer itham edilen şeyleri yaptıysa, boşuna ramazan ayında aç kalmasın.
hesabın var mı? giriş yap