şükela:  tümü | bugün
 • aklıma gelen iki anı var.

  1- laptopu yazılımsal sorun için götürdüğüm tamircide tamir edilemeden geri eve getirdikten 1 ay sonra laptop çantasını açtığımda laptopun şarj adaptörünün olmadığını fark etmek ama üzerinden zaman geçtiği için tekrar tamirciye gidip kabloyu soramamak ki zaten kablo çoktan el değiştirmiştir, niye 1 ay sonra açıyosun mal diyenler olacaktır, çünkü eski bir bilgisayardı ve sadece içindeki eski fotoğraf ve bilgiler için tutuyordum o yüzden bir ay boyunca açma gereği duymamıştım, sağolsunlar geçmişime sünger çektiler.

  2- arkadaşın arabasının sol stop lambası yanmıyordu araba bendeyken adama iyilik olsun diye götürüp yaptırdım, ampul değişimi yaptılar. daha sonra arkadaşa teslim ederken arkadaş orijinal ampulün nerede olduğunu sordu dedim vermediler, la dedi tamircileri güvenme o ampul sağlamdı ibneler seni yemiş, elektronik aksam sadece kısa devre yapmıştı, kısa devreyi halledip sana ampul satıp sağlam ampulü de iç etmişler, tamirci ibne şimdi o orijinal ampulü okutur keşke beni arasaydın dedi, o an benim saf düşüncelerimin nasıl gururuyla oynandığını iliklerime kadar hissettim. siz siz olun hangi aletinizden hangi parça çıkıyorsa bozuk da dahi olsa isteyin çünkü bu olaylarda maddi zaten var ama maddi boyutunun ötesinde manevi duygularla oynanıyor. enayi yerine konmak hiç hoş deel.
 • aracım yürüyemez halde istanbul değer servise çektirmiştim. öyle bir fiyat çektiler ki aracı başka servise aldırmaya karar verdim. aracı transfer için aldığımda kaza sonrası çalışan cam motoru çalışmıyordu.
 • arabamı tamir ettirirken genelde başında beklerim.
 • yaklaşık 15 yıl yurt dışında yaşadım tamir konusunda böyle bir durumla karşılaşmadım.

  türkiye ye geldim sırasıyla.
  1- 500 tl ye pantolon aldım paçalarını yaptırmak için verdiğim terzi pantolonu giyilemez şekilde kısaltıp bozdu.
  2- telefonun ekranını yaptırmak için verdim telefonu değiştirmek zorunda kaldım.
  3- kiracıyı çıkarmak için sadece noterden icra kağıdı göndermek için akraba olan avukatın tanıdığı avukat 5500 tl parayı benden aldı bir de yokuş yapıp işi uzatıp kiracıyı 2. kere icraya para yatırmak suretiyle 2500 tl de ondan aldı.
  dava değil sadece noterden ihtarname ve icra.
  4- nakit karşılığı kredi kullandık bankacı bankada ne kadar sigorta varsa yaptırıp ne kadar ürün varsa hepsini satmaya çalıştı.
  5- arabayı servise götürdük servis parası telefonda 1050 tl servisten çıkarken 2850 tl ye zor çıktık.
  6- sim kart aldık adamlar 12 aylık sözleşme yaptılar eğer cayarsan 12 aylık parayı ödemek zorundasın.

  saymakla bitmiyor maalesef bunlar sadece şu anlık aklımda olanlar.
  sözün özü ahlaksızlık toplumun micro hücrelerine işlemiş.
  sadece belli meslek erbapları değil toplumun en küçük hücresi bile dolandırıcılık için fırsat kolluyor.
  eğer halen yapmamışsa eline fırsat geçmemiştir.
 • bilgisayar gibi elektronik eşyaları bilmem ama otomotiv sektörü için koşuşacak olursam zaten usta fazla olmadığı için gerek duymuyorlar.

  özellikle oto sanayi sitelerinde bu dedikleriniz kolay kolay olmaz. çünkü sanayi sitelerinde dükkan açmak zor ve masraflıdır. inanılmaz hava paraları döner.

  yapanda zaten 2-3 yıla kapatır. o dediğiniz haltları sanayi sitelerinin dışındakilerin bir kısmı yapar. çünkü sanayideki adamlar kadar kazanamazlar.

  bir araçtan orjinal parçayı söküp çıkma taksan bile arabadan söktüğün parça yine çıkma olacak. hatta çıkmacıdan aynı parçayı 1000 liraya alsan, söktüğün parçayı 200 liraya bile satamazsın.

  yan sanayi takılsa zaten 1 yıla kalmadan bozulur yapıldığı anlaşılır.

  yapılan hile nedir diye sorarsanız parçayı değiştirmeyip değiştirdik demeleri. o yüzden aracı yaptırdıktan sonra size çıkan parçaları gösteren tamircilerden şaşmayın. göstermeyi unuttuysa çıkan parçaları görmek istediğinizi belirtin. zaten çalmayan adam seve seve gösterir.

  bi de işçilikte çok fazla indirim yapmayan adamlardan şaşmayın. çünkü siz gitmeseniz zaten başkası gidecektir. o yüzden eli rahattır. iyi usta az bulunduğu için artık müşteri velinimettir lafı usta velinimettire döndü.
 • başlıkta bahsi geçen hırsızlıklar yapılıyorsa bu kişilerin-allah bilir tabiki ama- yaptığı hiçbir ibadetin kabul olmayacağını düşünüyorum. neyle gelirseniz gelin kul hakkıyla gelmeyin diyen rabbimiz bu adamı cennetine kabul etmez. kendisi eğer itham edilen şeyleri yaptıysa, boşuna ramazan ayında aç kalmasın.
 • açılın oto tamirci den bildiriyorum. biraz esnaflık bilinci olan tamirhanede aracinizdan sökülen çıkma parça ve hurdalar patrona değil çalışana kalır. ise yaramayanlar hurda olarak kiloyla satılır para personel arasında dağıtılır. bazı ise yarayacak parçalar, bunlarda genelde tek satılmayan parcalardir stoklarını. mesela yakıt pompa pimli kasnagi tek satılmaz. yeni pompa almak gerektir yada çıkma 3bin yenisi bin tl çıkma pompa dır. personel daha önce soktuyse 100 tlye araç sahibine söyleyerek takar. müşteri 3binden yırtar, işçi 100 lira kazanır. yada çatlak stop, çok kötü değilse saklar komple kırık olan birine 50 tlye satabilir. hırsız olan zaten tamirci de olsa doktorda olsa hırsız uzak durmak lazım. sanayide yan komşum motor yaptım diye 15 bin tl alıyor müşteriden ama yapılan iş 3 bin liralık sibop kapak işi. avukat anasını ağlatacak ibret olsun diye bekliyoruz.
 • yerli üretim bir santrifüjde oluşan sensör arızası için anakart değiştirilecek diyip paraları cukkalayan firma biliyorum. tabi ki anakart falan değişmiyormuş.
 • buz gibi bir gerçekliktir. aynı zamanda şu ülkede yaşamaktan nefret etme sebeplerinden biridir.
  ancak bir şey var, ülkenin genel ahlak düzeyi neyse, tamirciler de bundan eksik ya da fazla değildir.
  yani hırsız tamirci, orospu çocuğu taksici, şerefsiz emlakçı şeklinde başlıklar açarak mevcut durumu özelleştirmek -gerçek olsa bile - doğru değil.

  özel değil bu genel genel...

  kimileri bunun son 20 yıldaki siyasal iklimden kaynaklı olduğunu söylemekte ama bana sorarsanız tam tersi. asıl bu bozuk ahlaki yapı, çürümüş siyasal iklimi besliyor.

  bundan kaçış yok, kendinizi toplumdan yüzde yüz izole edemeyeceğinize göre bu gerçeklikle yaşamayı öğrenmek zorundasınız. mümkün olduğunca kendi işinizi kendiniz yapmaya çalışarak, düzgün referansı olan adamlarla iş yapmaya çalışarak en kötü tamir ettirdiğiniz aletin başından ayrılmayarak olası zararın önüne geçmeye çalışabilirsiniz.

  sosyal ilişki içinde olduğun insanlara güvenmeden yaşamak zorunda kalmak gerçekten acı ancak "coğrafya kaderdir"

hesabın var mı? giriş yap