• yenilenen entry gammaz modülünün en sık kullanılan gerekçelerinden biri. "sözlük formatına uygun değil"in çeşitlemelerinden biridir; bir entry bir tanım*, tanım devamı*, örnek veya alıntı içermiyorsa ya da sadece bir bkz'dan ibaret olup da o bkz'ı da kurallara uygun olarak verememişse bu gerekçeyle silinir. örnekleyelim:

başlık: güç seninle olsun
    entry: olsun be abi

bu gerekçe ile "içerik başlıkla uyumlu değil" sık sık birbiriyle karıştırıldığı için ikisi arasındaki farka da değinmek istiyorum:
    "tanım, tanım devamı, örnek, alıntı ya da bkz değil" sebebiyle silinen entry'lerde doğru dürüst bir tanım bulunmaması gerekir. "içerik başlıkla uyumlu değil" gerekçesiyle hatalı olan entry'ler ise tanım içermektedirler; sadece içerdikleri tanım, sözkonusu başlığa ait değildir. (bkz: #17109802)
  • yanlış başlığa girilen entry'ler de bu gerekçeyle siliniyor yamulmuyorsam..zamanında ben de bir kere yapmış ve alakasız bir entry'i şimdi hatırlamadığım çamaşırlı mamaşırlı bir başlığa yazmıştım ordan biliyorum...
  • bir 17. yüzyıl şairi olan firdevsi'nin olgunluk dönemi eserlerinden biri. tamamı şöyle;

tanım tanım devamı
    örnek alıntı ya da bkz değil
    şimdi sorsam yarim nasıl
    kelamların çare değil

gel göç eyleyelim nazlı güzel
    o çorak toprak senin değil
    ne güzel söylemiş zülfü
    eğil salkım söğüt eğil*
  • - bu bir kuş
    - hayır, bu bir uçak!
    - hayır. bu bir tanım, tanım devamı, örnek, altıntı ya da bakınız!
    - değil!
    - ...eee ne o zaman?
    - bu bu bu bu..
    - ...hatalı entry!
    - oleeeey...
  • - bu bir pipo değil
    - nasıl değil , e işte bak tüttürüyorum
    - tanım ya bu , o açıdan .. tanımlamam lazım
    - üflüyorum bak suratına
    - üfleyemedinki :))) hiç gelmedi
    - dumana boğdum seni
    - alegorik duman o betimlemeli şenlikli
    - bulutların ötesindeyiz
    - iskele alabanda
    - ok
  • modlog'a bakilirsa son günlerde epey revacta olan bir entry silinme gerekcesi.
    ala ala, neden acaba?
  • - tanim, tanim devami, ornek, alinti ya da bkz degil
    - bu kadar şeyi olmamayı başardıysa helal olsun! silmeyelim.

örneğin; on numarada hiç bi numarayı bilemeyenlerin ikramiye kazanması.
  • kafa karıştıran durumlar yaratır. okuyup da karar verilmesini rica edeceğim. buyrun;

uzay gemisini havalandırmak için camı açmak başlığına, biraz da boş vakit çokluğundan, bir entry girmiştim efendim. şu şekilde;

----
    ibadet mekanları* nasıl havalandırıyor ki mekanı diye düşündüm biraz.
    sonra dedim ki, laf yanlış anlaşılmaya gebe
    ----

entry silindi. neden, tanım tanım devamı örnek alıntı ya da bkz değil şeklindeydi. entry in arkasında durmuyorum, olmasaydı başlıkta yeri doldurulamayacak bir boşluk söz konusu değildi. ama içinde tanım geçtiğini düşünmüştüm. yanlış anlaşılmaya gebe bir laf olduğu yazıyor çünkü. ve edit yazdım, şöyle oldu kendisi,

------
    ibadet mekanları* nasıl havalandırıyor ki mekanı diye düşündüm biraz.
    sonra dedim ki, laf yanlış anlaşılmaya gebe

edit: yanlış anlaşılmaya gebe bir laftır
    -----

onaylandı, canlandı entry im. ama bana soru işaretleri bıraktı.
    cümle kurarken şekildeki olumsuzluk, cümlenin devrikliği yahut imalı duruşu da tanımı tanım olmaktan çıkarıyor gibi geldi.

ders çıkardım ben kendime. "laf yanlış anlaşılmaya gebe" bir tanım cümlesi değilken, "yanlış anlaşılmaya gebe bir laftır" tanım oluyor. öğrenmiş oldum. söyleyeyim, bunu paylaşayım istedim ki, boşa silinmesin entryler, diğer yazarlar da bilgilensin.

yandan bakışlarla, zoraki tebessümlerle, bir entry in daha sonuna geldik efendim. içinde devrik olmayan cümlelerle tanım da var.
  • bir dikkatsizlik sonucu entrynin sonuna sadece ''başlık'' sözcüğünü eklediğim için, 4 buçuk ay çaylak kalmama sebebiyet veren entry silme sebebi. gammazlayanın elleri dert görmesin.
hesabın var mı? giriş yap