• yıl 1976...
    traş bıçağı firmasının (gilette) tüm dünyada yayınlanacak reklam teklifini reddeden tarık akan'ın kapısı bu kez otomobil reklamında oynaması için çalındı.
    yanıtı yine "hayır" oldu.
    daha sonra şampuan, diş macunu, banka ve bir çok önemli firmanın reklam tekliflerine de yanıtı her zamanki gibi "hayır" oldu.
    bu astronomik reklam tekliflerini hiç düşünmeden reddeden tarık akan, bunun sebebini o dönem şöyle açıklamıştı.
    "bu teklifler tarık akan olduğum için yapılıyor. bu adı ben kimden aldım? sinema seyircisinden aldım. onlar beni tarık akan yaptılar. şimdi bu tekliflere "evet" dersem onlardan aldığım bu adı onlara tekrar satmış olurum. dünyada her şey para değildir."
    tarık akan, zirvede olduğu 45 yıl boyunca, kendisine gelen reklam filmi tekliflerini geri çevirdi. hiçbir reklam filminde oynamadı. duruşundan ve çizgisinden asla taviz vermedi.
    senin gibi onurlu birisi bir daha gelmedi........
  • üniversite zamanlarımda hiç unutmadığım bir ders aldığım oyuncu.

o zamanlar üniversite için gazete çıkartıyoruz. tarık akan okulumuza geldi röportaj yapacağım diye tutturdum. aldım elime kağıt kalemi gittim yanına. senin ses kayıt cihazın yok mu git ses kayıt cihazı bul gel dedi. gidersem tekrar bir araya gelemeyiz falan diye düşündüğümü anladı ve bana hayat felsefem haline gelen şu sözü söyledi. “ben bugün sizin için buradayım, bekleyeceğim.”

hayatım boyunca yaptığım işlerde bu ilkeyi hep aklımda tuttum. kimin için ortadaysam bekledim, faydam dokunması için elimden geleni yaptım.

ışıklar içinde uyu tarık akan. çok kıymetli bir sanatçımızdın.
  • gençlik zamanlarından bir vesikalık fotoğrafı.
    görsel
  • sene 2007 olmalı itü hazırlıkta bir afiş görmüştüm, tarık akan ile yol filmi gösterimi yazıyordu. benim cahil aklımla bildiğim tarık akan, sadece yakışıklı damat ferit karakteriydi. neyse filmi tamamen dolu bir anfide seyrettik, içimden "vay be böyle türk filmleri de varmış" diyerek. tarık abi filmin sonunda kimler ilk defa bu filmi izledi diye sordu öncelikle. benimle birlikte salonun yuzde sekseni el kaldırdı, bu durumu görünce biraz morali bozuldu ama söyleşiye devam etti. her sey bitip de anfiden çıktığımda aklımda tek kalan şey tarık abinin söylediği; " türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birinde okuyorsunuz ama sadece derslerinizle sınırlı kalmayın, her konuda araştırın ve okuyun ki kendinizden başka insalara da faydalı olun". bu sözleri anlamak belki zamanımı aldı belki hâlâ tam anlamadım ama en azından kafamda bir kıvılcım yaktı. tarık akan'ın yalnız yakışıklı olmadığını yürekli bir halk adamı olduğunu öğrendim, bana başka bir dünyanın penceresini gösterenlerden oldu. sanatçı dediklerimizin tam da var olma sebepleri bu değil mi zaten. iyiki geç de olsa seni tanımışım tarık abi, yılmaz abiye çok selam, fani dünya bıraktığınızdan kötü. anlayacağın biz de hergün helva yemiyoruz, seni ve senin gibi güzel insanları özlüyoruz.

yazdıklarımdan farklı bir ek:
    geçen günlerde keçiören'de tesadüfen aynı taksiyi kullandığımız abinin anılarından bahsedeyim. denizlili olduğumu söyleyince ben de denizli'de askerlik yaptim asteğmenimiz de tarık akan'dı dedi. muhabbet sırasında tarık abiyi o kadar güzel andıki buraya eklemek istedim. tahmin edebildiğim gibi askerler çok severmiş ama her rütbeli ile pek anlaşamazmış rahmetli. askere kötü davrananlara etmediğini bırakmaz. durumu olmayanlara yardım edermiş. birçok fakir asker tarık asteg herkese çay diye gazinoya girdiği için çay icebilirdi, o zaman tek sevdiğimiz komutandı deyip durdu abi. ruhun şad olsun tekrardan tarık abi.
  • saf güzellik. evet evet yakışıklı değil bence tarık akan, dupduru bir güzelliği var. ama sadece ferit değildir de, sadece ferit ile sınırlandırmak haksızlıktır. avcı şehmuzdur, bozovalı cemaldir.
  • kemal sunal ve şener şen filmleriyle geçti çocukluğumuz onlarla güldük çoğu zaman. kemal sunal vefat ettiğinde çok üzülmüştüm hala da çok özlüyorum üstadı. ama tarık akan bambaşkaydı.. her aklıma geldiğinde gözüm doluyor duygulaniyorum. diğer yazarlarından bahsettiği gibi onurlu duruşu ve mükemmel kişiliği ile doldurulamaz bı yere sahipti benim gözümde. eğer yukarlardan bir yerlerden bizi izliyorsa selâm olsun yakışıklıya. her zaman kalbimizdesin.
  • tarık akan biyografisine zeyl olsun.
    tarık akan bir röportajında sinemasını iki döneme ayırıyor; 1975 öncesi salon filmleri ve 1975 sonrası toplumsal filmler. - televizyonda maalesef salon filmlerimi oynatıyorlar 75 sonrası filmlerim oynatılmıyor diye de üzüntüsünü dile getirmiş tarık akan. -
  • (bkz: tarık arkun)
  • kendini,oyunculuk anlayışıni adeta baştan yaratmış unutulmaz bir turk aktörü.egitime verdiği onemle de unutulmayacak.
  • günümüzde ki oyunculara bakıyorum da .. sen neymişsin be!

saygıyla büyük insan.
hesabın var mı? giriş yap