• erdoğan bu marketlerde, bugünden (15.08.22) itibaren 40 üründe indirime gidileceğini açıklamıştı. kaynak da bırakalım.
    bbc news türkçe
    yandaş hürriyet (bbc ile aynı haber. boşuna tık kazandırmayın derim.)

bir cumhurbaşkanı neden market indirimi haberi açıklar, bu farklı bir gündem konusu ancak ülkemizde seviye bu olduğundan biz olaya geçelim.

annem saat 9'da, yani açılış saatinde markete gitmiş, diğer bekleyenlerle beraber markete girmiş ve bahsedilen indirimleri kimse görememiş. hatta bazı ürünler diğer marketlere oranla daha pahalıymış.

yahu koskoca mevkideki adam bim ceo'su gibi müjde veriyor, bari verdiğin müjdenin altı dolu olsun değil mi? markette insanlar indirim göremeyince market çalışanlarına çıkışmış nerede indirim diye.* annem diyor ki o kasiyere çıkışanlar kesin akp'ye oy veriyor.*
  • galiba fiyatları muhalif biri girince otomatik yükseliyor. lan bu 1000 şube açılacak marketin hikmeti nedir diye ara sıra uğruyorum ve girmemle çıkmam bir oluyor. fiyatlar piyasadan bariz daha pahalı, bırakın kendi ürünlerini, bilindik markalar bile üç harflilerden en az yüzde otuz daha pahalı. allah bilir bu boş boş duran marketlerin zararı da devlet kasasından karşılanıyordur. yoksa hem pahalı, hem müşterisiz, hem de merkezi yerlere habire açılmalarının mantığı yok.
  • öncelikle alışverişlerini bu marketten yapan biri olarak yapılan eleştirilerin ağır olduğu kanaatindeyim. bu markette satılan ürünleri a101 ile bim le karşılaştırırken ürünün kalitesine bakılmadan yapılıyor bu karşılaştırma. küçük bir örnek vermek istiyorum.

pınar kakaolu süt içindekilere bakıyoruz: %1.3 süt, %1.1 kakao, şeker, kıvam arttırıcı, aroma verici. yani bu ürünün sadece %2.4 ü almak istediğiniz ürünü içeriyor. gerisi ne belli değil. puanımız 2.4/100

edit: bu ürünle ilgili içindeki sütün %1.3 yağlı olduğuyla alakalı mesajlar alıım. sanıyorum öyle ama süt miktarını yazmıyor olmaları halen kabul edilebilir değil.

nestle çikolatalı süt içindekiler: %15 süt, kakao tozu(oranı belirsiz yazılmadığına göre %1in altındadır diye düşünüyorum. çünkü %1 i geçtiği an yazıyorlar), şeker, palm yağı, süt kreması, modifiye nişasta, mineraller, kıvam arttırıcı, tuz(sanıyorum ki bu msg ya da türevi birşey), aroma verici, asitlik düzenleyici ve çikolata tozu. puanımızın minimum yüzde 15 olması gerekirken içerisinde kesinlikle çocuğuma içirmek istemeyeceğim maddeler olduğundan dolayı ben bunu pınardan daha kötü olarak sınıflandırıyorum özür dileyerek. puanımız 2/100

içim çikolatalı süt içindekiler: inek sütü(oran belli değil), şeker, %1 sütlü çikolata(dalga geçiyorlar sanıyorum çikolata artı süt oranı %1 i geçiyor diye sütlü çikolata olarak eklemişler. o sütte muhtemelen süt tozudur), kakao tozu, kıvam arttırıcı, aroma verici. bu arkadaşı 1 puanla uğurluyoruz. puanımız. 1/100

alpella çikolatalı süt içindekiler: inek sütü(oran yine belirli değil), %1.5 sütlü çikolata(içime göre çok insaflılar), kakao tozu, kıvam arttırıcı, emülgatör, karamel, glikoz şurubu, aroma verici. çocuğumuza bunları içirmek istemeyiz sanırım diyerek bu arkadaşı 1.5/100 puanla uğurluyoruz.

nesquik kakaolu süt içindekiler: içme sütü(oran belirli olmamasına rağmen içme sütü olarak betimlemeleri güzel sanıyorum bir dönem içilmemesi gereken bir süt kullandılar), %1 kakao tozu, doğal aroma vericiler, kıvam arttırıcı, mineraller, tuz(???), tarçın. puan vermeye gerek olmadığını düşünüyorum zira içinde süt var mı yok mu belli değil.

tarım kredi çikolatalı süt gelelim konumuzun sebebine. içindekiler: %94 inek sütü(olması gerektiği gibi çikolatalı sütün neredeyse tamamı süt), %5 şeker, çikolata ve inanılmaz ama bitti. yani içinde tuz, kıvam arttırıcı, aroma verici, süt tozu, emülgatör, glikoz şurubu ve benzerleri yok. çikolatalı süt alıyorsunuz ve içinde sadece çikolata ve süt var. puanımız 94/100.

demek istediğim bir ürünün fiyatını karşılaştırırken karşıdaki ürüne de bakmak gerekli diye düşünüyorum. bu marketi gömmemiz bize insan muamelesi yapan bu firmayı da kaybetmemizi getirir. fiyatlar yüksek çığırtkanlığı bu marketleri fiyatı düşürme politikasına yönlendirirse çikolatalı süt aldığımızda içinde çikolata ve süt olmayan bir şeyler içmeye devam ederiz.

örneği çikolatalı süt üzerinden vermiş olma amacım tamamen ürünün isminin içindekileri yansıtıyor olması ile alakalıydı yani çikolata+süt olmasını beklediğiniz ürünün içerisinde 2si hariç her şeyin olması beni halen çok şaşırtan bir olay. bu marketin kendi markalı ürünlerinin genelinde böyle bir ürün kalitesi var. tavsiye ediyorum ve iyi alışverişler diliyorum.

2 yıl sonra gelen edit: mutlu musunuz artık o da ucuz.
    görsel
  • hükümetin enflasyonla mücadele için öne sürdüğü kurum. geçen sene de bu aralar reyiz tarım kredi kooperatifi goygoyu yapmıştı. artık geleneksel olmaya başladı.

şimdiden söyleyelim, hiçbir işe yaramaz. tkk'lar mesela migros'tan, carrefour'dan, bim'den, a101'den daha fazla know how'a mı sahip? satın alma prosesleri daha mı başarılı? ne yapacak da daha uygun fiyata satacak?

ülkede gıda üretiminin maliyeti belli. üretici tkk'ya piyasa dışında başka bir maliyet yapısıyla mı üretecek? nasıl olacak o işler?

efendim zararına satacakmış da, başabaş noktasında satacakmış da, zincir marketler de müşteri kaybetmemek için indirim yapacakmış. tkk'ların pazarı regüle edecek mali gücü ve yaygınlığı var mı acaba?

koskoca cumhurbaşkanı kuşbaşı et fiyatı takip ediyor. tkk market reklamı yapıyor falan. iyice züğürt ağaya bağladılar. oldu olacak al megafonu eline domtis pattis sat reyiz.
  • iceride tanidik varsa ucuzdan seker alabildiginiz market.

akebe döneminde ucuza seker almak icin araya adam sokuyorsunuz.

(yasanmistir)

o degil de, arada sirada, yine cebimizden birkac urunu subvanse edip, onunla da siyaset yapiyor iste nebatigiller...
  • kavurmalarının çok başarılı olduğu test edilmiştir.
    fiyat ,fayda, performans.
  • glikoz şurubuna batırılmış hurma satmaktadır.

sağlıksız üründe bir üst nokta yapay sebze, meyvedir.
  • devletin bütün stratejik kurumlarını, et ve balık kurumu'nu örnek gösterip devlet sucuk satmaz diyerek özelleştirenler döndüler dolaştılar devleti bakkal yaptılar. ne kadar parti teşkilatı varsa da doldurdular.

tanım: devlet bakkalı.
  • bu marketin uzun bir süredir kullandığım tereyağını bugün itibariyle kullanmayı bırakıyorum çünkü tereyağlı diye pişirdiğimi sandığım yumurta buram buram margarin kokuyor.

bir ay önce bütün marketleri dolanıp tereyağını bulamadım. nedenini sorduğumda ambalaj değişikliği olduğunu, yakında geleceğini söylediler. en sonunda marketlerde yerini aldığını görünce alıp buzluğuma atmıştım.
    bugün kullandım en nihayetinde, kullanmaz olaydım. ambalaj değişikliğinin sebebi içeriğinin tamamen değişmesiymiş sanırım.

bu ülkede bir ürüne kaliteli demeden önce düşünmek gerekiyor ben bu ürünü aynı kalitede bulabilir miyim uzun süre diye...
  • çukurambar şubesinde sürekli son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin raflara konduğu market. uyarınca şaşırıp teşekkür ediyorlar ama aynı şey başıma birkaç kez geldiği için artık o kadar masum olduklarına inanmıyorum.
hesabın var mı? giriş yap