• iki velet elinde nefes alan bir silah taşıyacak ve ben kendimi korumayacağım öyle mi?

yok öyle bir dünya.

devlet bu tip köpek ırkı yetiştiren insanlara ehliyet vermeli ve kontrol etmelidir.

ne köpekler katledilsin ne insan canına zarar gelsin.
  • yanımda isviçre çakısı taşıyorum. metroda, izbanda güvenlik görevlisi bir kaç kez yakaladı, neden bunu taşıyorsunuz yasak dedi. olası bir köpek saldırısında kendimi hayvandan korumak için taşıyorum dedim. sesini çıkaramadı.

tanım: bu olayda suçlu kim bilmiyorum ama masum ve mutlu bir şekilde evime dönerken bana saldıracak bir serseri veya köpeğine eyvallah diyecek halim asla olmayacak.
  • devletin hala el atmadığı, çıkardığı kanunları uygulamadığı bir düzende denge şudur:

pitbull ve pitbulun yularını tutan vatandaş ile karşı karşıya gelen, kendisi veya çocuğunun vücut bütünlüğünü koruma amacı güden, bunu önceliği yapan diğer vatandaş.

bu ülkede silah bulundurma ruhsatı yasalara tabi. peki etki tepki dengesinde diğer köpeklerden ayrılan, sittin senedir bu tartışması devam eden, istatistiksel olarak diğer tüm cinslerden ayrışmış, ayrı bir yeri olan bir cinsin ısrarla büyütülmek ve sokaklarda dolaştırılmak istenmesinin sebebi nedir?

özgürlük algımızın içine özellikle pitbull cinsi ile yaşama özgürlüğünü sokmanın temel sebebi nedir? ne ispat edilmek isteniyor? demin başka konuda yazdığım gibi, tüm dünya nüfusunun ortak yaşam alışkanlıklarına evrilirken "ben de biftek yeme hakkına sahibim" dediği bugün ve yakın gelecekte dünya tarımı, temiz su kaynakları buna müsade etmeyip tüm dünya ekosistemi iflas ettiğinde, bugün gelir gider dengesinde diğer tüm gıdalar gibi market raflarında yer bulan biftek ve biftek yeme özgürlüğü algısındaki tüketici, tüm bu kavramlar nasıl sürdürülecek, değer yargılarımız nasıl değişecek?

- geçici/geçiş süreci çözümü olarak pitbull vs./ belli kilo uzerinde vs. tüm uzmanların konsensus sağlayacağı canlılar için ağızlık takmadan ve sahibi yanında olmadan ve tasması takılı olmadan sokakta dolaştırmama yasası çıkarılsın ve uygulansın.

3 kg lık kaniş de köpek, 30-40 hatta 80 kg luk pitbull da köpek.

peki bu köpekler sahip olarak gördükleri diğer hayvanın yani bizim, bu insan denen bu canlının milyonlarca yıl sonunda güç dengelerini ormandan şehre nasıl taşıdığı hakkında, insanın kendi kendisine ne tür kurallar koyarak hayvan ataları ile arasına mesafe koyduğu hakkında en ufak bir fikri var mı? yok.

insanın bugün bilinçaltının ataları ile, milyon yıl önceki zamanın ruhu ile ne ölçüde ve nasıl bir sürekli iletişim halinde olduğunun, bu geçmişin modern insandaki kalıntılarının ve modern insan algımızı/iluzyonunu nasıl şekillendirdiği hakkında bugünkü insanlık ortak aklının, sokaktaki halkın bir fikri var mı? yok.

o zaman olayların neden sonuçlarını irdelerken her fırsatta köpeklerin hayvansı doğalarına atıfta bulunma tembelliğinden kurtulun, çocuklara saldıranlar o köpekler değil bu saldırıyı mümkün kılan insandır. bizzat o köpek sahipleridir.

köpeklerinin toplumla nasıl uyum sağlayacağı problemi bu köpek sahiplerinin sorumluluk alması gereken, kendi problemleridir, kendileri topluma dahil oldukları için de bu toplumun problemidir.

ve bu sorun sahiplerin topluma rağmen çözemeyecekleri bir problemdir.

bu köpkelerin sahipleri bugün evrimin en önünde koşan, dünya düzenine hakim olan canlının, insan 'ın zarar gördüğü her senaryoda birinci elden yasalar önünde sorumlu tutulacaklarını bilerek bu pitbull* 'ları inatla beslemeye devam edebilirler. tercihlerinden özgürler, toplum da özgür.

belirleyici olan hangisidir hep sürecek çok temel bir sorun, oturup tartışılır akademik bilgi ve birikim çerçevesinde tüm taraflar bir araya gelerek. bu bir an önce gerçekleşmeli.

(*: ve tüm diğer evcilleştirilmiş canlı sınıfında saldırgan ve zarar verme gücü olan cinsler, kilolar, 200 senelik ırklar, henüz 50 senedir üretilmiş, insanın evrime kafa tutup aceleye getirilen ırklar, insanın elinde kepaze olmuş bu köpek ailesi ve bedelini ödeyen bu canlılar, tek sorumlu insanoğlu)
  • taraflarin sucluluk derecesi

pitbullun sahibi oç >>>>>> pitbull > kendini savunan adam

ayrica (bkz: #97467809)
  • eğer bir köpek vahşi yetiştiriliyorsa, kopeği değil sahibini itilaf etmen gerekir. kalkıp pitbul şöyle böyle demek yanlış bir sey, bir alman kurdu veya kangal köpeğini de sen cani gibi eğitirsen o da aynı şeyleri yapar. bir köpeğe bady buildng yaptıran, kuyruğunu kulağını kesen, onun genlerindeki tüm agresfliği ortaya çıkarmaya çalışan sahibi, o köpekten daha vahşi bir yaratıktır. köpek ırkını suçlamak ahmaklıktan öte bir şey değil.
  • köpek pitbull ise kanunun yapması gerekeni yapmış, etraftaki çocuk ve savunmasız insanların güvenliğini sağlamış insan.

pitbull beslemek yasaktır ve suçtur.
  • köpek pitbull sanırım bence bu haberde bir yanlışlık olabilir
  • durduk yere mi bıçakladı ? yoksa canını kurtarırken mi ? buradaki hayvan sever meriç ve pelinsulara aynı şekilde şu köpek saldırsa girilecek entryleri hepimiz biliyoruz. boş yapmaya gerek yok. olayın aslını öğrenin.
  • kaynağın altındaki yorumlara bakınca insanlığımdan tiksindim.
    bu ülkenin 50 yaş üstü insanı gerçekten çöp, nesilleri tükenmeden bir bok olmayacak.
  • başlığı açanda belli ki o serserilerden aşağı kalır yanı olmayan biri sanırım. kendisini eleştiren birine hemen küfür basmış.

17 yaş ve pitbull ile gezen gerizekalı hiç görmediyseniz ben size söylerim. o çocuklar serseridir ve bu ilk vukuatları değildir.

bunu savunan da net bir şekilde onlar gibi serseridir. apaçidir.
hesabın var mı? giriş yap