• aslında usain bolt bir tavsan atlettir fakat mesafe kısa oldugu için yarıstan cıkmaya fırsat bulamadan yarıs bitmektedir.
  • yarışı bitiremeyen tavşan atlet daha sonra antrenörü tarafından yahni yapılır ve diğer antrenörlere de birer tabak ikram edilir. bu diğer tavşanlara da göz dağıdır. bu yüzden tavşan atletler her yarış öncesi helalleşirler:

-kardeş koşup da bitirmemek var yahni olmak hadi yallah
    -yallah kardeş sana da
  • görevinin sanılandan farklı olduğunu düşündüğüm atlettir. işi zaten yarışmak olan koca insanların hamster gibi aha önde bir şey var dur lan şunu yakalayayım diye düşünüp koşmaları için tavşan atlet uygulaması yapacaklarını hiç sanmıyorum. tavşan atletin asıl görevi yüzme yarışlarındaki dünya rekoru çizgisinin canlı versiyonu olmaktır diye düşünüyorum (tabi yüzme yarışlarında o çizgiyi yüzücüler görmüyorlar, o ayrı). diğerlerinin sürü psikolojisiyle onun peşinden onu yakalamak amacıyla koşmaları için değil, ona bakarak tempolarını ayarlamaları için var yarışlarda. bir tür canlı "koşulacak en üst hız" göstergesi. onun varlığı istersen tavşanın temposuna yakın koş, rekora git, istersen de ona göre hızını istediğin tempoda ayarla diyor atletlere. bu imkanı veriyor. amacı iyi bir derece yapmak değil de sadece yarışı kazanmak olan atletler de ondan uzakta duruyor, çünkü onun fazla hızlı olduğunu bildikleri için gücünü son metrelerde yapıp yarışı koparacağı sprinte saklamak istiyorlar. yani diğer atletler tavşan atletin uzağında kaldığında da tavşanımız işlevsiz kalmıyor, tersine, bu durumda tavşan atlet diğerlerinin tempolarını kendisine göre ayarlamalarını sağlıyor, yani kendilerini iyi hissediyor olsalar dahi gruptan kopup sonra yorulmalarını engelliyor.

tabi ki atletlerin kendi tempolarını ayarlamaları için antrenmanlarda geliştirdikleri yöntemler vardır. ama tavşan atlet buna, hem de yarış esnasında fazlasıyla yardımcı oluyor. zaman zaman sürü psikolojisi görüntüsünün ortaya çıkmasının nedeni de ona yaklaşan atletin onu yakalamaya veya geçmeye çalışması değil, iyi bir derece yapmak veya diğerlerini yormak için o yüksek olduğunu bildiği hızda koşan tavşan atlete göre kendi hızını ayarlamasıdır. aynı şekilde diğer atletler tavşan atlete değil, rekabet ettikleri o hızlı başlangıç yapan atlete uyuyorlar. ama buna sürü psikoloji denemez. çünkü diğerleri kendi hızlarını yarışın genel temposuna uydurarak son metrelere yarışı kazanabilecekleri bir mesafede girmeye çalışıyorlar sadece. aksi durumda fark son sprintin dahi kapatamayacağı bir mesafeye ulaşabilir. belki bazı atletlerin tempolarını ayarlamak için tavşan atlete hiç ihtiyacı olmayabilir. ama bu sefer de tavşan atlet bizim için canlı dünya rekoru çizgisi işlevi görüyor. ondan uzakta seyreden yarışa bakıp koşsanıza lan çok yavaşsınız diyebiliyoruz. sonuç olarak her durumda tavşan atlet işlevini yerine getirmiş oluyor.
  • genelde ilk üçe girmesi sürpriz olan fakat yine de tempoyu forse edecek* kadar güçlü atletler arasından seçilir. yarışlarda ödüller ilk üç arasında paylaşıldığından, "ilk üçe girmeye uğraşacağıma tavşan koşup tiko paramı alırım." diyen aymaz atletler, tavşan koşmak için can atarlar. mesafe arttıkça yarıştaki tavşan sayısı da artar, 1500 metrede genelde bir tavşan koşarken 5000 metrede yarışa göre değişse de 2-3 tavşan koşabilir.

ama ben olsam, gizliden gizliye tempolu koşma antrenmanları yapar, tavşan koşmak için para alır, birincilik olmasa da ilk üçe girip oradan da para almaya çalışırım. o kadar koşuyorlar sonuçta, bir tur daha koşsalar fena mı olur?
  • yarışı bitirmeyecekse neden koştuğunu anlayamadığım atlet türüdür.
    hayırsever midirler, keriz midirler bilemiyorum.
    ayrıca bu görevi kim tevdi eder onu da kestiremiyorum.

misal;
    -mmm..bakalım..hah, nusret..bugün sen tavşan olacaksın..
    -yaaa..lütfeen, haaayıırr..ben daha geçen ay olmuştum..ekrem niye olmuyo?..
    -sıs, skerim..öyle uygun gördüm..
    -yaaa..
  • bir gün isyan ederek yarışmayı birinci bitirmesini beklediğim atlettir. dünya gözüyle görmeden ölmek istemiyorum.
  • cuneyt koryurek zamaninda hizini alamayip isi yaris kazanmaya kadar vardiran bir iki tavsan oldugunu rivayet eder. bu bilgiyi murat'la geyigin hizini alamadigi bir anda yapip yapmadigi ise muallaktadir.
  • tam bir tur boyunca dünya rekoru performansıyla koşan atlettir.
    eğer bir tur boyunca tavşanla aynı gidip, bu performansı diğer turlarda da devam ettirirseniz, haliyle rekoru egale edersiniz.
    süreyya ayhan genelde tavşan'ı zorlayıp hatta geçerek oha dedirtir.
  • diamond league yarışlarından birinde 2 tavşan atlet vardı. yarış o kadar yavaş gidiyordu ki tavşan atletler diğerlerine 200-250 metre fark atmışlardı. tavşan atletlerden biri bırakması gereken yerde bıraktı ancak öbür tavşan atlet sürpriz yapıp bırakmadı. tv başında ha bıraktı ha bırakacak derken adam 3. oldu. 1 puan kazandı.
  • yarışın başında en one geçip enerjisi bitene kadar koşan amaçları yarışı bitirmek deil arkadan gelenlere gaz vermek olan atletlere denir.
hesabın var mı? giriş yap