• insanlar bunlarla birlikte yasiyor, biz helikopter bocegi gorsek altimiza ediyoruz.
  • tayland'da böyle tatlı sürprizlerle karşılaşabiliyor insan. gece yarısı umumi tuvaletin kapısına türemiş bir tanesini desen zannetmiştim. vay amk ne kadar canlı gözüküyor şuna bak derken labada lubada bir kaçtı bu benden, kaçtığı yer de tavan. altıma elli defa sıçmıştım korkudan. orada bok böceği bizdekinin beş katı, helikopter sineği avucum kadar. subtropical ülkeler bir değişik mirim.

edit: biraz daha ayrıntı istenmiş. şöyle ki; ben götümde taze boklarla oradaki görevliye koştum. dedim böyle böyle canazor gibi bir şey kocuman falan diye. herif telefonda konuşuyordu bana bi baktı, kalktı tuvalete doğru yürüdü ve şöyle bir baktı hayvana. sonra hiç istifini bozmadan tekrar geri dönüp yerine oturdu ve telefonla konuşmaya devam etti. "amk turistleri işte yha"gibi bir şey dedi sanırım, telepatik olarak aldım o hissi. kendimi daha da mal gibi hissetmiştim akabinde :(
  • siz buna kertenkele demişsiniz ama bu bildiğin timsah lan. komodo ejderi bile olabilir ama kertenkele nıçh.
  • musonuna ayrı, sıcağına ayrı, tropiğine ayrı... o bölgeler sırf şu haşerat, hayvan popülasyonundan dolayı hiç çekici gelmiyor. şununla çok geniş bir alanda dahi karşılaşsam o an göğe uçmak isterim. hele böyle kapalı bir alanda ölmeyeyim de beni yemesin diye kalp krizine 10 dk direnirim.
  • godzilla vs. kong'u izleyerek gaza gelip şehre inen bir adet özenti kertenkeleden fazlası değildir, prim vermeyiniz.
  • (bkz: monitor lizard)
    zararsız hayvanlardır. kafaya takmayıp yanından geçebilirsiniz. muhtemelen thai ler de öyle yapıyorlardır.
    köpek kadar olanı ile karşılaşmıştım perhentian kecilde.
  • bahsi gecen surungen turu, moda icin kedi neyse tayland icin de odur.. her yerde her zaman gorulebilir.
  • bu videodan sonra yaşadığımız coğrafyaya şükretmek lazım.
    gurbetçiler gibi demek gerekirse, "türkiye cennet cennet valla"
  • vay ulan kertenkeleye bak. gavurun kertenkelesi bile farkli oluyor. bizim burda sefil kertenkeleler ancak sinekle beslenebildiginden parmak kadarlar. ama yurtdisinda oyle mi? bi kere et ucuz. basiyorlar proteini sonra boyle deve gibi oluyorlar
  • bunların varlığına zaten yerli halk alışık. hatta trafik akarken iki tane monitör kertenkele yolun ortasında güreşebiliyor. güneydoğu asya ülkelerinde iki canlı türü de içe içe yaşamaya alışmış. https://youtu.be/k_9u-kf3bqi
hesabın var mı? giriş yap