şükela:  tümü | bugün
  • carmine gallo tarafından 2014 yılında yazılan, orijinal adı 'talk like ted' olan ve aganta kitap tarafından eylül 2015'te basılan kitabın türkçe adı..

dünyanın en iyi beyinlerine göre topluluk önünde konuşmanın 9 sırrının anlatıldığı kitapta yüzden fazla ted konuşmasının çözümlemesi, ted'in en sevilen konuşmacılarıyla yapılan söyleşiler ile psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşleri yer alıyor..

bu kitap sadece çalışan ve sunum yapan insanların değil; kendine ve fikirlerine güvenerek dinleyenleri etkileyecek bir konuşma yapmak isteyen, fikirlerini karşısındakine doğru şekilde anlatmak isteyen, ikna edici olmak isteyen herkesin okuması gereken bir kitap olmuş bence..

ve ilk cümlesi de çok önemli -> 'fikirler 21. yüzyılın geçer akçesidir..'
  • sik gibi bir kitap!

yazar durmadan steve jobs'dan bill gates den yada dünyaca ünlü şöhretlerden örnekler verip durmuş,

okurken ''lan yarram, bunlar zaten extremin de extremi vakalar, apple'ın sahibi ben olsam ve banka hesabımda 700 milyar dolar para olsa bende bu aşırı özgüvenle sunum yaparım amk'' demeden edemedim.

istediğim şey, sıradan bir insanın eli ayağına dolanmadan etkili bir sunum yapabilmesinin püf noktalarını öğrenmekti. para ve zaman israfından başka bişey olmadığını görmüş oldum böylelikle...
  • ted konuşmacılarının tecrübelerini aktaran, yakın zamanda okuduğum bir kitap. kitap beni çok etkiledi diyemem ama kötü de değil, okunur yani.
  • 11 favori ama ikinci entrysi olmayan bir konu...

okumayı bitirdiğimde buraya düzenleme gelecek.

yorum: oldukça iyi hazırlanmış bir kitap. sunumda ya da herhangi bir iş görüşmesinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini, nelerin daha ön plana çıkarılması gerektiğini ve buna benzer işe yarayabilecek birçok şeyi örnekleriyle anlatmış. sadece içerisinde geçen ted konuşmalarını bile izleseniz katkı görmek için yeterli.