• iflas etmeye yüz tutmuş, er ya da geç batacak olan ülkedir.

türkiye'dir.

elinde ne var ne yoksa satılmış, özelleştirme adı altında peşkeş çekilmiş ülkedir.

100 liraya fabrikadan çıkan otomobilin 900 liraya satıldığı ülkedir. (kötüden örnek olmaz derler ama bu en kötüden örnek olsun..)

tapdk verilerine göre son 10 yılda rakıya ödenen verginin yüzde 655 arttığı ülkedir.

1 paket sigaraya yüzde 80 vergi ödenen ülkedir. (evet, 80 tl'lik 1 karton sigaranın 65 tl'si vergi..)

maaşını alırken vergi ödeyen halkın, markete gidip alış veriş yaparken verginin vergisini ödediği ülkedir.

pasaportundan ehliyetine, nüfus cüzdanından ikmatgahına, 3 kuruşluk kağıt parçaları için yüzlerce lira haraç* ödenen ülkedir.

her yeni güne daha bir nefretle uyanılan ülkedir.
  • nesnel ve kategorik olarak varlığı mümkün olmayan.

tek gelir kaynağı vergi olan ülke diye bir şey yoktur!.. bu tanıma uyan siyasi otorite veya otoriteler, devlet ya da devletler, ulusal ya da uluslararası örgütler olabilir.
  • (bkz: vergistan)
  • tahvil, fon, değerli kağıt vb. gelirlerden haberi olmayan vatandaş cehaletidir. kendi verdiği 3 kuruş vergiyle devlet dönüyor zanneder. aynı adam bankaların tek gelirinin de hesap işletim ücreti olduğunu zanneder. sonra gelsin kahvede ekonomik tespitler, ülke kurmalar, hükümet devirmeler.
  • (bkz: türkiye)
    (bkz: muz cumhuriyeti)
  • ülkeler vergi almazlar devletler alırlar. eskidendi o osmanlı'nın nemçeliyi haraca bağlaması.
  • sadece otomotiv, sadece ötv için konuşuyorum.

ağustos 2002'den ocak 2014'e kadar geçen süre içinde otomotiv'den alınan ötv oranları aşağıdaki gibi artmıştır.

motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyenler: (ağustos 2002) %27 - (ocak 2014) %45
    motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen fakat 2000 cm3'ü geçmeyenler: (ağustos 2002) %46 - (ocak 2014) %90
    motor silindir hacmi 2000 cm3'ü geçenler: (ağustos 2002) %50 - (ocak 2014) %145

10 yılda birisi iki katına, diğeri üç katına çıkmış. en düşük motor hacmine sahip, a-b sınıfı arabalar bile neredeyse iki katı ötv artışına maruz kalmış.

yani silindir hacmi 2000 cm3'ü geçen bir arabayı (sıfır enflasyonda) ağustos 2002de alsaydın muhtemelen bugünkü fiyatının yaklaşık yarısı kadar bir ücret verecektin.

tam anlaşılmadıysa örnekle açıklayalım:
    100,000 liraya ithal edilen 2000 motor bir arabanın, sıfır enflasyonda (mtv harcı hariç, kdv+ötv dahil)
    2002 fiyatı : 177,000 lira
    2014 fiyatı : 289,100 lira
    fark %63.

sadece iktidarın vergi politikası yüzünden, alması gereken direkt vergileri toplayamadığı için, senin alacağın arabanın fiyatı %63 artmış. cebinden fazladan 112 bin lira çıkmış. (bu arada; ötv denen garabeti artık o kadar kanıksamışız ki, sadece artışa bakıyoruz.)

bak, daha akaryakıtta artan vergilere girmedim, alkole sigaraya bindirilen vergilere girmedim, sürekli artırılan harçlara gelemedim..

eski denizli belediye başkanı, yeni ekonomi bakanına göre bunlar enflasyonu artırmıyormuş.

eski vali yeni içi işleri bakanına göre de herkes işine baksınmış.

mevcut başbakan da yerli otomotiv için bir babayiğit arıyormuş. daha çok arar...

kendime not: ahır yapılan camiler varken, üzerine işenen türbanlılar varken, ayakkabılarla girilen camiler varken, parlel devlet varken, seçim operasyonu yapılmışken, yasa-yürütme-yargı hala tek kişide toplanmamışken bu nedir şimdi allah aşkına yaaa...
hesabın var mı? giriş yap