• izleyen insanlara acımıyorum. uyuşuk beyinleri ile koyun gibi aval aval bakmaya devam etsinler. x haber, y haber, z haber v.s v.s her taraf 24 saat haber kanalı. peki nedir bu hiç bitmeyen haber. çiftçinin üretimine yönelik reform mu yapılıyor? işçinin özlük haklarına yönelik çalışmalar mı var? esnafın z raporunu alırken yüzünde güller mi açıyor? olur mu ne gerek var canım; şu dinsiz, bu hain, öteki kıskanıyor, beriki soysuz, avrupa buyumemizi istemiyor bla bla bla. arada bir haber geçiyor işkur dan 80 bin gence iş imkanı diye. ama izleyen kesimden bir kişi de çıkıp demiyor ''ya hu arkadaş 3,5 milyon kayıtlı işsiz var, 80 binine iş diyorsunuz. dalga mı geçiyorsunuz ?'' diye. o gün bu haberle hazzın doruklarına varıp yatıyorlar.

gelelim dizilere: içeriğinde silah olmayan diziyi izlemiyor artık bizim milletimiz. illa o silah olacak, hele hele derin devlet, özel timler, ajanlar falan varsa olay bitmiştir. dizinin oyuncuları emekli olabilirler rahatlıkla o yapımdan. diğer dizilere bakıyorsun hep bir ihanet, hep bir ihtiras, bunalım bunalım bunalım. hiç mutlu bir kesim yok bu amk dizilerinde. hepsi mutsuz. hepsinin psikolojisi bozuk.

gelelim spor programlarına: eskiden her ligi televizyonun farklı bir kanalı verirdi. ntv'de premier, trt'de la liga izlerdik. şimdi bırak elalemin ligini kendi ikinci ligimizi ücretli izliyoruz. futbol programları desen, gençlere psikolojik ve pratik anlamda katkıda bulunması gerekirken hepsi şova dönüşmüş. her biri o ekrana çıkmanın rantini fazlasıyla cebine indirmenin peşinde. seviye orada da hayli yerlerde. evlenme programlarıyla yarış halindeler.

sizce de gazetelerin ikinci ve üçüncü sayfalarında yer alan haberlerde, bu yukarıda yazdıklarımın katkısı yok mu ?
  • şöyle yürek parçalayan bir haldir;

https://sketchtoy.com/68499898

(ayy, hep haldir geldi aklıma... elflerin yiğidi haldir, yağız haldir, savaşın kahramanı, uruk hailerin yeminli düşmanı kurban haldir)
  • yirmi yıl içinde azalarak bitecek merkezi ve programlı yayıncılığın halidir. kağıttan gazeteler nasıl ki aksesuara dönüştüyse, bunun da kaderi belli. stüdyolar, dev bütçeler vb. internet ortamında yayıncılığa kayacak.
  • 25 yaşındayım, hayatımda yaklaşık bir 10 yıldır televizyon yok, ancak yine de televizyon kanallarının şu halini görmek beni üzüyor. öncelikle belirteyim bahsedeceğim olay kesinlikle sadece türk televizyon kanallarıyla alakalı değil. tabi onlardanda bahsedeceğim ancak bahsettiğim olgu sadece bunları kapsamıyor.

doksanların sonu ikibinlerin başı döneminde her çocuk gibi ben de aşırı televizyon izlerdim, akıllı telefonlar, diz üstü bilgisayarlar yoktu, salon ailenin toplanma yeriydi ve televizyon yepyeni ufuklar açardı. ancak karakterim oluşumunda nasıl bir etki bıraktığı beni ne kadar geliştirdiğini şimdi daha iyi anliyorum ve yeni nesilin ne kaçırdığını...

türk televizyon kanalları hiç bir zaman çok kaliteli değildi, ancak düzenli olarak kaliteli holywood filmleri yayimlanirdi, parliament sinema kuşağı, cine5 onun dışında düzenli olarak tüm kanalların hatta yerel kanalların bile filmler yayimlaması güzel bir ayrıntı idi. jumanjiyi ilk kez yerel kanalada alt yazılı olarak izlemiştim mesela. onun dışında komedi dizileri ruhsar, sıdıka, dadı gibi kalite kokan diziler yapılıyordu. cnbc e dizileri, mtv de jackass gibi aşırı goygoy programlar, gece saat 3 de kalkıp nba maçları izlemek gibi seçeneklerimiz vardı. şimdi ise kurtlar vadisi ve klonları, türk malı gibi diziler evlilik programları...

çizgi filmler bile bir başkaydı, şuan bile bazen açıp izledigim "life with louie", "the tick", suan ki marvel filmlerinden hem hikaye anlatımı hem karakterler olarak çok daha iyi olan spider man, x man, batman serileri. daha kücükken izlediğim susam sokağı. bugün ise cocukların izlediği derinlikten tamamen arındırılıp basitleştirilen benten, pepe gibi garabetler, onun dışında saydığım marvel çizgi filmlerinin çocuklaştırılması, oturup spiderman in eski bölümleri ve şimdiki çocuklara izletilen bölümleri karşılaştirirsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. o zamanlarda çocuklar aptal yerine konmuyordu bugün olduğu gibi.

peki belgeseler kanalları? oturup saatlerce aralıksız izlediğim bugün bile random birçok konu hakkında bilgim olmasını sağlayan history channel, discovery channel, national geographic nerede, bugün tüm gün yok depo savaşları, yok araba dekorasyonu, cinayet gibi boktan reality şovlar gösteren kanallar nerede? eskiden o şovların yeri mtv idi yahu ne zamandan beri belgesel sayılıyorlar? tüm gün belgesel kanallarıni gezip tek bir belgesel bulmadan televizyonu kapatmaniz işten bile değil artık...

ne oldu televizyona? neden halk salak yerine konuluyor artık? nereye gidecek yeni nesil bu bokları izleyerek? sadece birazcık kanal dolaşarak gelecektan umutlarımı kaybediyorum...
  • televizyon artık can çekişiyor, bir dönem kapanmak üzere. çünkü insanlar, yönlendiren, gizliyen, sansürlü, 20 dakika süren reklam kuşaklarıyla bunaltan, sıkıcı yayınlardan bıktı. kendisine dayatılan şeyler yerine kendi tercih ettiği programları izlemeyi uygun buluyor.

-gençler; saatler süren, ucuz senaryolu, reklam kuşaklarıyla bunaltılmış diziler yerine internetten reklamsız kısa süreli kaliteli diziler izlemeye başladılar

-haber dersen netten zaten herşeye anında ulaşabiliyorsunuz

-youtube’tan ya da diğer sitelerden de kendi beğenilerine, ilgi duydukları alanlara yönelik videoları rahatlıkla izleyebiliyorlar.çeşit çok fazla.

-tv’nin “senin bunu izlemeni uygun bulduk” adı altında dayattığı şeyleri izlemeyi reddetmeleri güzel. “halk bunu istiyor.” klişesi demek ki doğru değil.

-medya gücü adı altında toplumu şekillendirmeye çalışmanın bir bedeli olacaktı tabii ki yavaş yavaş bu bedeli ödemeye başladıklarını düşünüyorum.
  • (bkz: sansür)
  • yazarin tamamen yanlis yaklastigini dusundugum baslik. zira tv boyle oldugu icin halk bu halde degil, halk bu hale geldigi icin tv böyle.
    (bkz: arz talep)
  • izlemeyi uzun yıllar önce bıraktığım için bilmediğim durumdur.
    bıraktığımda samimi olmayan acun programları, saçma evlendirme programları,3-4 saat süren diziler, anlamsız haberler falan vardı. şimdi ne var bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap