şükela:  tümü | bugün
 • din bilimi
 • üzerinde tartışılan dini inanışları doğru varsayıp akla uygun bişime sokmaya ve savunmaya çalışır. teolojiyi din felsefesindne ayıran da budur. ( bumudur budur)
 • bilimin deneme yanılmayla bilgi edinme üzerine kurulu bir güzellik olmasından, tanrı kavramının da deneme yanılmayla işi olmamasından hareketle katıksız bir oksimoron olduğunu düşündüğüm terim.

  edit:
  -dashing- (#3010759) yazdıklarınızın mantığına katılmakla beraber, bir hatırlatma.. -loji bilim anlamında değil, çalışma araştırma anlamında (study) kullanılır, bu anlamıyla da pek oksimoron olmuyor.. "loji" kökenlerini aldığı yunancada "... üzerine konuşma, bakma"dan geliyor, diğer dillere de benzer anlamlarda geçmiş, bir tek biz buna "... bilimi" anlamı yüklüyoruz.

  bizim dilimizdeki haliyle alıp din bilimi dememiz ise elbette bir oksimoron, o ayrı
 • (bkz: din felsefesi)
 • vakti zamanında sadece islam odaklı din kültürü ve ahlak bilgisi dersi yerine görmüş olmayı istediğim ders/alan/bilim.
 • "the study of theology, as it stands in the christian churches, is the study of nothing; it is founded on nothing; it rests on no principles; it proceeds by no authority; it has no data; it can demonstrate nothing; and it admits of no conclusion." - thomas paine , the age of reason
 • ilahiyat'la ayni anlama sahiptir. dinleri ve inanclari inceler. din felsefesinden farkli olarak genel konseptte, genelgecer sorular sormaz, daha spesifik ve var olan dinler bazli oldugundan gayet de bir bilim cesididir, diger bilimlerden bir farki yoktur. var olani inceler. yani din felsefesi gibi "tanri var midir?" sorusunu sormaz, dinsel inanis gibi "tanri vardir" da demez, ugrastigi "islam inancina göre tanri nasil birseydir, islam'daki tanrinin hiristiyanlik'taki tanri inancindan farklari nelerdir?" turu sorularin yanitlarini arar.

  teoloji iki turlu calisilabilir. biri inanclari iceriden incelemektir. inanclarin felsefeleri neye dayanmaktadir, tarihsel gelisimleri nelerdir, ne asamalardan gecip ne sonuclara varmislardir, yapilanmalari nasildir, dinler degisir mi, dinlerin evrimi nasildir, karsilastirmali din incelemeleri gibi sorulara cevap ararlar.

  bir baska calisma turu de inanclari toplumla olan iliskisiyle calismaktir. insanlar belli bir inancla nasil davraniyorlar, inandiklari din hayatlarini nasil etkiliyor, sosyal baglarin yaratilmasinda dinin yeri ve önemi, belli bir din aile kurumunu nasil degistiriyor, hangi dine bagli insanlar benzer durumlarla nasil basa cikiyor, bu durumlara nasil tepki veriyor, dindeki ibadethanenin önemi nedir, ibadethanenin toplumsal yapidaki rolu nedir, din bazli yönetimler nasil sekillenir vs gibi son derece cesitli sorular sorar ve yanitlarini arastirir.

  tabii bunlar ideal teoloji. yoksa turkiye'deki ilahiyat egitimi nasildir, islam bazli ve bilimsel dusunceden uzak bir egitim mi verilmektedir bilmiyorum. ama teoloji bir bilim dalidir ve yeri universitelerdir.
 • siyaset felsefesiyle ilintili olan kısmı literatürde "siyasal teoloji" olarak geçmektedir: http://www.selcukuygur.com/…i-ve-siyaset-felsefesi/