• adana'nın tarihi semti tepebağ'da bulunan tarihi bir okul. eskiden ortaokuldu, ortaokulumdu. fakat ilköğretimin 8 yıla çıkmasıyla beraber lise oldu. ona dair hatırladıklarım, eski binasının tahta olması, bu yüzden okulun başladığı ilk zamanlar tahtakurularını önlemek için her yere dökülen gazyağı/mazot gibi ağır bir kokudan sürekli başımın dönmesi, kapının girişindeki testi gibi bir heykel (testinin aslında bir tünelin girişi olduğu efsanesi vardı, bebekli kilise'ye giden bir yolmuş, hep merak ettim). bahçesinde yer altına giden sığınak girişleri vardır, amerika, irak'a ilk saldırdığında (bkz: körfez savaşı) orada okumaktaydım, biz de bomba düşerse oraya saklanacaktık o zamanlar tey tey. güzel bir okuldu, depremde çok zarar gördü ama hala ayakta. depremden sonra okul başka bir binaya taşınmıştı ama geçen yıl tekrar eğitime başladı sanıyorsam. adana'nın güzel, tarihi bir yapısıdır.
  • ilk adı amerikan kız kolejidir.
  • cemal gürsel caddesi'ndeki bu okulun tepebağ anadolu imam hatip lisesi* ile karıştırılmaması gerekir.

ama bu 2 okul 1998 depreminden önce birdi.
  • bugün yanından geçtim de restore edilmiş gibi görünüyor.
  • barındırdığı öğrenciler yüzünden çevresindeki tüm mahalleliyi mahalleden kaçmasına vesile olmuş lisedir. bunun yanında tarihi bir binası vardır.
hesabın var mı? giriş yap