• ilk bölümlerde "bu ne amq, sürekli nereden ne çıkacak diye bekleyecek miyiz" dediğim, gerim gerim gerildiğim sonralarda üzülmeye başladığım, yavaş yavaş taşları yerine oturan dizi.

insan empati kurmadan, içselleştirmeden edemiyor.

--- spoiler ---

gördüğümüz kabuslar, zihnimizden taşanlardır.
    --- spoiler ---

(bkz: the haunting of hill house)
  • kesinlikle tavsiye ettiğim, korku-gerilim dizisi. tabi bu tür dizilere hassasiyeti olanlara tavsiye etmiyorum.

--- spoiler ---

dizinin ana konusu evde görülen hayaletler. 5 kardeşten 4'ü bu hayaleti görüyor. en büyük olan steven abimiz. hayaletleri görmeyen tek kişi ve aynı zamanda yazar. kardeşlerinin tepkilere rağmen bu konu hakkında kitap yazıyor.
    bir küçüğü hanımefendi shirley ablamız. cenaze tahnit görevlisi. annesinin tahnit edilmesinden etkilenerek bu mesleği tercih etmiş.
    bir küçüğü hanımefendi theo psikolog, aynı zamanda lezbiyen. bu sahneler atlıyorum. midemi bulandırıyor. `:korku filmlerinde bile eşcinselliği lanse ediyorlar`
    en küçük ikizlerden biri nell. hayaletlerden psikolojisi bozulmuş bir hanımefendi. psikoloğuyla evleniyor, eşinin ölümünün ardından intihar ediyor.
    bir diğer ikiz luke hayaletlerin etkisinden kurtulmak için kendini uyuşturucuya vermiş. rehabilitasyon merkezinde uyuşturucu tedavisi görüyor.

ha bir de olivia teyzemiz ve hugh amcamız var. olivia teyzemiz çocuklarını öldürmeye teşebbüs edince hugh amcamız çocuklarını da alıp evi terk ediyor. olivia teyzemiz de intihar ediyor.

--- spoiler ---
  • biraz önce izlemeyi bitirdiğim daha önce filme ve tiyatroya uyarlanmış netflix dizisi.aslında roman.güzel kurgulanmış,gereksiz korkutmayan,içinde bol miktarda aşk ve sevgi içeren benim muhteşem sayılan nadir eserler arasında yerini almış bir yapıt.ben netflix üyeliği olmadan netten izledim ve sizlerede izleyin derim
  • ke-sin-lik-le tavsiye ederim. kesinle izlemeniz gereken diziler arasında olmalı. hayatınıza bir şey katar mı bilmem ama izleyin yani zararı olmaz.
    zaten gerilimi çok dozunda veriyorlar. korku değil ama geriyo sizi sıçratmaz yani.
    zaten sonlarına doğru korksanız bile aslında korkulmayacak şeyler olduğunu anlayacaksınız.
    konu acayip akıyor. zaten televizyon dalında en iyi dizi senaryosu ödülüne aday. aldı mı ödülü tam bilmiyorum .
    günün her saatinde izledim, belki 2 günde bitirdim. (bende öyle manyaklık var da.)
    başrol deki kızımız 'nell' çok doğal bir güzelliği var korkusunu durgunluğunu boş bakışlarıyla anlatabiliyor. sanırım kızımızın ilk büyük projesi. süper ama yürürsün kanka sen.
    başrolun annesi tabii ki çok güzel ve acayip oturmuş. herkes oturmuş aslında bence dizide sadece iki saçma şey vardı ;
    1 babamızın 'hugh' un gözleri.. abi o gözler ne yani tek kötü şey oydu.
    2.si de en büyük ablamız. çok gıcık, tipi de gıcık iyi oynamamış pek.. gerisi mükemmel. yani hafızamdan silinse de keşke tekrar gömülsem dizinin içine..

--- spoiler ---

dizide konuya 'yanlış olmasın ama' 7. bölümünden sonra her şeye açıklık getiriliyor.
    sonlara doğru kafanıza o kadar her şey dank ediyor ki. dona kalıyorsunuz. bütün o odaların tek bir oda olması.. farklı kötü kötü ruhların var olduğunu sanıp aslında çok ayrı bişeyin olması. yani dizi sizi alt ediyor. mükemmel..

--- spoiler ---
  • çok şey söyleyebilirim ama sadece bir kaç cümle kurmak istiyorum.

hani bitince keşke hiç izlememiş olsaydım da baştan izleyebilseydim dediğiniz diziler vardır ya. işte ben yıllar sonra böyle bir dizi bulmuş oldum.

kesinlikle tavsiye ederim, müthişti.
  • şimdi izlemeye başladığım netflix dizisi.
  • bir studio ghibli filmi. izlerken ufak detayların beni büyülediği ,müzik ve görsellerinin muhteşem hikayesinin ve derinliğinin dışında bile çok duygulandırdığı bir film. öyle ki bu duygulanmaya anlam veremedim. sanat ben yapıyorsam sanat için ,başkası yapıyorsa toplum için diyorum. kısacası sanat benim içindir. studio ghibli ,özellikle miyazaki ,üstüne düşünmeye bile çekindiğim eserler yaratıyor ve her izlediğim filminden sonra hayata bakış açım değişmiş gibi hissediyorum. hemde öylesine sert bir değişim ki ne yaşadığım travmalar ne geçirdiğim en güzel anlar bu ölçüde değiştirebiliyor gibi hissediyorum. studio ghibli filmi izlediğim her seferde yeni bir film izlememem gerekiyor ,filmler tükenecek diye canım sıkılıyor.

özetle kesinlikle öneriyorum.
  • ghibli versiyonu için yazıyorum.

evet güzel, evet fena değil. fakat konu hafif bir arabesk gibi geldi bana. miyazaki oğluna zorla çektirmiş sanki.
hesabın var mı? giriş yap