• 2016 yılı yapımı güney kore filmi. yönetmenliğini ve senaristliğini jee-woon kim 'in yaptığı film, japon işgali altındaki kore'de geçiyor. öyküsü 1920 lerde geçen filmin baş kahramanı kendisi kore asıllı olmasına rağmen japon polis teşkilatında çalışan bir polis amiri ile kore'nin bağımsızlığı için çalışan korkusuzlar isimli örgütün kesişen hikayesi. toplam 140 dakikalık film, bol miktarda entrika ve şiddet içeriyor. oldukça sağlam bir senaryoya ve görüntü yönetimine sahip filmi öneriyor ve iyi seyirler diliyorum..
    http://www.imdb.com/title/tt4914580/
  • son bir kaç yıldır izlediğim en iyi casus/polisiye filmidir. filmin bana kalırsa zaafiyeti yaklaşık ilk 40 dakikalık sürecinin zayıf olma nedeni, bize karmaşık gelen uzakdoğulu isimlerin hikâyeyi iyice boka sardırması olabilir. tabi o ilk kırk dakikadan sonra bence film beklentilerin hakkını vererek ilerleyip yine finali aynı güzellikte bitiriyor. öneri kısmına gelecek olursak, dibine kadar tavsiye edilecek, polisiye/casus/dönem filmlerinden hoşlananları mutlu edecek bir yapımdır.

not1: lan trenden atlama sahnesi neydi öyle yahu! tekrar tekrar izledim be!

not2: japonları severim de şu 2.dünya savaşı söz konusu olunca harbiden gözümden düşüyorlar. nasıl bir vicdansızlık, faşistlik varsa artık o dönem...

düzeltme: ideolojik halay basi uyardı. itiraf ediyorum, ya filmi götümle ya da ayık değilken izlemişim. film 1920'lerde geçiyor.
    yani not2 tarihsel olarak yanlış. dönemin tarihine hâkim değilim, sanırım japon işgali var.
    burayı okuyan varsa filmden vazgeçmesin.
  • film güzel ama çok uzun olduğu için biraz yoruyor. azcık daha kırpılsaymış daha iyi olurmuş diye düşünmeden edemiyorum.
  • bu filmi izlemek için indirmiştim sıra gelince izleyeceğim bu koreliler film işini ve sikişi iyi beceriyor.
  • genel olarak beğendiğim bi film oldu kendileri... gong yoo hayranıyım zaten o ayrı.
    bu adamların japon işgali karşısında ki tutumlarını ve mücadelelerini çok merak ediyorum. ama yeteri kadar türkçe kaynak bulamadım maalesef. daha önce gaksital'i izlerken biraz araştırdım ve anladim ki bu arkadaşlar da kendi tarihlerini anlatırken bi miktar abartıya kaçıyorlar. bu filmde de var gibi geldi... bu konuyu ayrıntılı bilen varsa bi yeşil uzaktayım.
    edit: düzeltme
  • aslında biraz klişe olsa da güzel bir kore filmi. hemen artı ve eksilerine bakalım..

artılar:

+ tarih içeriyor. içeriğin gerçek olup olmadığı hakkında bir bilgi olmasa da 1920'lerde japon - çin - kore üçlüsünü ve bunların pozisyonlarını anlıyorsunuz.

+ corrupt bir polisi yaşıyorsunuz. zor zamanlar.

+ olayları çözmek zaman alıyor. sabır point kasıyorsunuz :)

+ kaliteli sahneler var. açıların hepsi iyi.

+ filmin müzikleri dikkat çekici biçimde özenle seçilmiş.

eksiler:

- fazla konuşuyorlar.

- "dönek" komiser teması binlerce kere işlenmiştir.

- film iki buçuk saat...

8/10.
    biraz sabırlı olun. filmin kafası sonradan geliyor.
  • ortalama bir çift tarafılı ajan ve direniş filmi. kadro çok iyi, hikaye korenin kurtuluşu ve malum direniş açısından önemli ve ilgi çekici ama anlatım zayıf, kimi sahneler ve diyaloglar gereksiz uzun ve sonu havada kalıyor. benzer konu açısından radio days daha iyi, keyifli ve anlatım problemi olmayan bir film.
hesabın var mı? giriş yap