• tarihe kazınmış, dünya sallamış hit şarkılar çıkarmış bir müzik grubudur..

kuruluş 90'ların sonuna kadar gitse de, en aktif ve popüler dönemleri (fergie'nin de katılımının payıyla) herhalde 2003-2010 dönemi falan olsa gerek. yaşlandılar, dönemin seksapel sembollerinden biri haline kadar ünüyle uzanmış fergie solo'ya geçti bilmemne birşeyler oldu. asli olarak hip hop, pop ağırlıklı, hatta yer yer funk, caz, rock, elektronik öğeleri harmanladıkları güzel bir müzik tarzları ve renkli vokalleri, nakaratları patlayıcı eserleri vardı. çok single çıkardılar yer yer ama elephunk (2003), monkey business (2005), the e.n.d. (2009) albümlerinin hepsi liste parçalayan albümlerdi. sırf şu let's get it started bile başlı başına coşturucu etkiye sahiptir, amatör bir dj edasıyla ortamlarda takıldığım öğrencilik günlerinde ipod'umu hoparlöre bağlayıp yüzleri coşturmuşluğum günleri yad ederim. yeniden birleşmişler falan galiba ama çağı geçti sanki, ne kadar verimliler bilemiyorum artık.

unutmamalı, sevgiyle anmalı.

çeşitli meşhur, etkili, sevilen, her biri birbirinden hit eserleri için (ki bu eserler hala ortamlarda çalınır, bir kısmı henüz silinmiş değildir -- iyi eserleri bunla sınırlı değil ama en ünlüleri, unutulmazları bunlar olsa gerek) :

(bkz: shut up) - bir nevi çıkış şarkılarıydı, ve harikaydı.
    (bkz: where is the love) - yardım konseri için yazılmış tattadır
    (bkz: boom boom pow) - yani, ne desem eksik kalacak bir parça
    (bkz: i gotta feeling) - küresel bir disko hitidir hala. en meşhur ve unutulmaz parçaları olduğu söylenebilir.
    (bkz: don't lie) - pek sevdiğim bir eser, yani grubu açacak olsam ilk bu şarkısını dinlerim halan
    (bkz: let's get it started) - dans potansiyeli yüksek bir eser
    (bkz: pump it) - :) (vereceğim reaksiyon ancak bu kadar)
    (bkz: the time) - bunu da her yerde duydunuz devrinde
    (bkz: my humps) - daha alt düzeyde ama yine de geçmişin hatrına dursun
    (bkz: hey mama) - kötü değil, hiç fena değil
  • fergie, will.i.am, taboo ve şu ana kadar adını bilmediğim ancak şimdi araştırınca apl.de.ap olduğunu öğrendiğim üyelerden kurulu hip hop grubu.

yalnız bu bu apl.de.ap isimli (daha doğrusu takma isimli) eleman gerek kliplerde, gerekse klip dışı işlerde (örneğin fergie solo albüm çıkardı, taboo x-men'de oynadı filan) çok bi ezik, çok bi geri planda. iğrenç futbol oynamasına rağmen topun sahibi olduğu için takıma zorunlu olarak alınan mahalle çocuğu gibi resmen. kesin bi olayı var ki hâlâ bu elemanı atmadılar gruptan. artık şarkıları o mu yazıyo, çok güzel erdal inönü taklidi mi yapıyo, ne yapıyosa grup üyeleri hasılatın 4'te 1'ini bu etkisiz elemana vermekten vazgeçmemişler henüz.
  • doğuş hikayesi:

http://twitpic.com/55tpcm
  • içindeki bir üyeye çok feci üzüldüğüm grup. evet güzel kardeşim hangisi olduğunu iyi biliyorsunuz. will.i.am olmayan diğer zenci. yıllardır bu adamın hakkı yeniyor kimse de çıkıp ses etmiyor. fergie zaten herkesin malumu biliniyor, will.i.am da biliniyor, uzun ince beyaz eleman çok tanınmasa da tarif edilebilir en azından. ama sen yok musun will.i.am olmayan diğer zenci seni bir türlü tarif edemiyoruz ve bu beni çok üzüyor. kendimi senin yerine koyuyorum ve grubun en kimsenin sikinde olmayan, olsa da tarif edilemeyen elemanı olsam ağır depresyonlara girmiştim çoktan. ancak sen yıllardır hiçbir zaman çizgini bozmadın sanatını icra ettin helal olsun be will.i.am olmayan diğer zenci abi. müzik dünyasında senden birkaç tane daha olsa çağ atlarız.
  • televizyon açık ama ses kapalı... ekranda bu arkadaşlar bişiler yapıyolar. şu karaoğlanlardan ezik olan sinirli sinirli bişiler anlatıo allah allah dedim "olum açın şunun sesini herif hayatın sırıını mı veriyo napıyo" açtık sesi.... bi sinir bi celal hey yarabbim "marduk gelecek hepimizi sikecek" tadında bi haber bekliyoruz. allahtan aramızda ingilizce bilen biri var, kursa gidiyo... yardımcı oldu. anlat dedik nusret ne diyo bu lavuk saat kaçta deprem olucakmış? nusret başladı anlatmaya:
    - hacım adamın dediklerini aynen çeviriom "tersimi dönder köpeen olurum, sayborg gelse tutamaz beni... sert, hızlı, beter, taş... taş dedi galiba tam anlamadım..... seksi kızlar taş oluyo bacaklar macaklar [burda gülüşmeler] iti yakaladık burda zıplatıyoz... kediyi de zıplatıyoz. allah sizi inandırsın seksen kere zıplattık. kasabaya bumbum gelmiş.." bu kadar abi...

düşün düşün bumbum ne??! allah belasını versin dedik mahmut tuncer şovu açtık. ama kız güzeldi.
  • yegane hayali ayvalık'da yazlık sahibi olup gündüz rakısı icmek olan bendenizin cok korktuğu müzik grubu. umarım gelecek sizin kliplerinizdeki gibi olmaz lan. piksellerim dane dane olmuş, kafamda bi motosiklet kaskı üstümde metalik gri sauna eşofmanı ile gezmek istemiyorum olm ayvalık dolaylarında.
  • "it's rock and roll for people who don't like rock and roll, it's rap for people who don't like rap, it's pop for people who don't like pop." - robert california

kanımca the black eyed peas hakkında en doğru tespit budur.
  • "şarapçı şarap şarap, şarapçı şarap şarap..." şeklinde hoş bir şarkıları vardır.. lakin radyoda ilk dinlediğimde önce bi dumur olmuştum.
  • börülce. bildiğin börülce. (bkz: börülce)
  • pump it le acayip eğlendiren vokalde erkek olsam aşık olabileceğim cinsten bi hatun barındıran grup.
hesabın var mı? giriş yap