• the purge serisinin 4. filmi. 4 temmuz 2018'de vizyona girecek. y'lan noel, lex scott davis, joivan wade, luna lauren velez ve marisa tomei, dizinin başrol oyuncuları. yönetmen gerard mcmurray.

poster
    https://www.youtube.com/watch?v=gyymnkoftjm

(bkz: ilk üç filmi ben de destekledim)
  • adı the purge island olacak film. bir adada geçecekmiş.

(bkz: the purge: the ısland)

http://www.imdb.com/title/tt6133466/
  • purge olaylarının başını anlatacak film. fikri kim ve neden ortaya attı, bunu izleyeceğiz.
  • türkiye'de 20 temmuz 2018 tarihinde sinema da yer bulacak filmdir.
  • filmin türkiye vizyon tarihi 20 temmuz. marisa tomei de kadroda üstelik, şaşırdım.

her eve imdb
  • serinin 2. ve 3. filmlerinin gölgesinde kalacak film.
  • seriyi izleyip izleyip, "bu purge de nereden çıkmış ki? çok saçma!" diyen eleştirel kişiler için çıkarılmış film. bu sebeple, ilk yarısı, ikinci ve üçüncü filmlere göre, biraz sönük ve aksiyonsuz geçiyor, ancak ikinci yarıda, film arap atı gibi açılıyor. ortamda hafif bir the wire tadı olduğundan dolayı, ben bu filmi sevdim. tabii, the wire'da, buradaki aksiyonları yapmak için, purge murge beklemiyorlardı ama olsun.

özellikle atmosferi, müzikleri ve yakın dövüş sahneleriyle, yaz için fena bir film değil. en büyük eksiği, kendinizi özdeşleştireceğiniz, "bu ölmesin" diye heyecan duyacağınız bir karakterin olmaması. özellikle başroldeki kız, rol kabiliyetinin olmamasıyla, insana "çok gıcıksın, keşke ölsen." dedirtmiyor değil. ama, the skeletor adındaki adam, bir korku filminde gördüğüm en ürkütücü karakter olmasıyla, övgüyü hakediyor.

--- spoiler ---

olayların başlangıcı, aslında siyasetin kirli yüzünü ortaya seren ve birçok yönüyle, dünyadaki bazı ülkeleri ve türkiye'yi andıran sahnelere sahip. bu açıdan ilgi çekici.
    1- ortaya bir fikir at.
    2- bu fikre, halkın ihtiyacı olduğu konusunda diret.
    3- bu fikri savunması için insanlara para ver.
    4- uygulamayı başlat.
    5- ilgi yoksa, profesyonelleri devreye sok.
    6- basını manipüle et.
    7- halk bunu istiyor diyip, uygulamayı devam ettir.
    8- halk, gerçekten de, bunu istesin.
    9- olaydan zengin ve güçlüler karlı çıksın, fakirler ölsün.

--- spoiler ---
  • az önce sinemada izlediğim film. iş bu entry film zevkini baltalayıcı bilgiler içermemektedir.

öncelikle purge serisi gerçekten fikir olarak güzel ve çok da sevdiğim bir seri, ama ne yazık ki diğer 3 filmi gibi bu film de belli bir çıtayı aşamıyor, purge serisini kendi içinde sıralarsak son ikiye gireceği düşünüyorum, purge serisini daha önce duymuşsanız ve filmlerini izlemişseniz, eğer benim gibi yüksek beklentiyle giderseniz, hayal kırıklığıyla ayrılırsınız.

filmin politik doğruculuğu gözümüze gözümüze sokması beni çok rahatsız etti, ben bu fikirlerin filmlerde alt metin olarak işlenmesinden yanayım, bu konuda, diğer purge filmleriyle kıyasladığımızda, the first purge filminin bunu çok açık şekilde yapması, beni rahatsız etti.

toplamak gerekirse, eğer purge serisi hayranıysanız ve düşük beklentiyle giderseniz ya da seriye aşina olmayıp konu itibariyle izlemelik ilginç bir film arıyorsanız izlenebilir film.
  • sağlam bir alt metin ile beyin yakan purge geleneğini devam ettiren 4. film.

--- spoiler ---

"benim siyahi nigga kardeşlerime deri giymiş wasp çeteleri dalmış" deyu film derdini anlatmaya çalışıyor. nigga'yı da wasp'ı da itekleyen aynı kişiler, aynı sistem aslında. çok tanıdık gelen bir senaryo...

nigga yerine her ülkede yerine konulacak ezilen mazlum bir kitle ve azgın wasp çeteleri yerine konulacak "sistem taşeronu" ayrıcalıklı zalimler vardır herhalde. bu yüzden hikaye evrensel ve zihin fırtınalarına müsait cinsten.

sinematik açıdan psikolojik imgeler çok etkili vurgulayıcılar olmuş. maskeler, kıyafetler, lensler, fetiş objeler freud'dan beri zikredilen cinsellik ve şiddet kaymasına, hayvansal birincil haz prensibi gibi alt metin öğelerine iyi dokundurulmuş. kılıçla yaşayan kılıçla ölür prensibince hikayede görünüp kaybolan psikolog ile durum iyi özetlenmiş zaten.

ilk yarı sıkıcı, ikinci yarı fazla frank miller, fazla sin city. beynini yormak istemeyen kitlenin kalbini yoralım bari demişler. keşke ilk yarı yerine purge sirenleriyle filme başlansaydı ve sonrasında goygoycu kurucu babaların halkı nasıl manipüle ettiği anlatılsaydı.

yine de verilen paranın hakkını veren bir diğer purge filmi ortaya çıkmış kanımca. zaten fikir o kadar orijinal ki "purge: aşkım dağlarda gezer" tadında dizisi çekilse izlettirir kendini. herhalde bu sevda burada bitmez ve devamı gelir...

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap