şükela:  tümü | bugün
 • en iyi kadin aksiyon filmi yönetmeni ve en güzel bacakli kadin yönetmen ünvanlarinin ikisine birden ayni anda sahip olan kathryn bigelow ablamizin son filmi.

  muhtemelen klasik klişeler ile dolu bir amerikan filmi olacaktir lakin aksiyonun saglam olacagindan şüphem yok. ilk entrysi oldum, iyi oldu.
 • savaş filmleriyle pek ilgilenmişliğiniz veya ırak'taki bomba imha timlerinin gerçekten nasıl çalıştığınıza dair bir fikriniz yoksa, kendini oldukça rahat izlettirecek, insanı pek rahatsız etmeyen türden bir film. (tabi bunda son yıllarda çekilmiş olan birçok hollywood savaş filminin aksine amerikan propagandası pek yapmamasının büyük rolü var. ama hani bir black hawk down çıkmasını da beklemeyin, daha kendi halinde ilerliyor)

  buraya kadar "gerçekçi" bir film değil "kurgusal" bir yapım bekliyorsanız istediğinizi verecektir.

  ama filmin konusu olan bomba imha üstüne küçük de olsa -belgesellerden olur, cnn'in filan saha çalışmalarından olur- bilginiz varsa, gerçekten birçok noktası saçma gelecektir size.

  filmin ana karakterinin gerçek hayatta var olmasının imkansız bir asker çeşidi olması ilk göze batan detay mesela:
  ırak'taki eod squadları neredeyse hiçbir zaman bombayı "diffuse" etmezler mesela; yakınına fünye koyup patlatırlar. ki filmin ana karakteri "sürekli bomba imha eden" bir adam olunca epey göze batan bir detay olarak gözüküyor bu. (ha bir de koydukları fünye filmdeki gibi 4-5 tane c4 paketinden de oluşmaz, bu zaten bildiğin bomba?)

  filan falan yani, böyle dolu şey var. biraz "osur osur ipe diz" tadında bir film olmuş, ama detaya metaya çok takılmayacaksanız seversiniz de belki bir ihtimal...
 • redacted gibi politik ya da generation kill gibi dramatik değil. aslında nasıl dersen ona da net bir cevap veremem. yani herhangi bir tarafın propagandasını yapmaktansa bigelow daha deneysel bir gerilim-savaş filmi çekmeyi hedeflemiş gibi. diğer saydığım yapımlarla benzerliği de gerçekçi estetiğinden, şiarından geliyor. şunu söylemek lazım; önceki bigelow filmlerine hiç benzemiyor. yakından tanıdığımız/yamadığımız bir karakter var. o da çok ilginç değil açıkçası, cool bir adamın yaşadıklarından sonra topluma entrgre olamaması son kertede.

  filmin en aksak tarafıysa kurgusu. zaten ani zoomlar, kısa planlar yeterince yorucuyken üstüne bir de narrasyon dengesizliği eklenmiş. tam olarak yoğunlaştığımız bir nokta yok filmde. gerçi 200 saatlik çekim yapılmış ki film zaten 2 saat. o iki saatte de en çok dikkat çeken nokta sinematografik başarı oluyor. imdb'de de filmin gerçekçiliğiyle ilgili bir çok eleştiri mevcut, ki bu gerçeklik daha önce de bahsedilen bomba imhanın izlediği yol yordam, yapılanların saçmalıkları üzerine. daha çok askeri detaylar.

  filmde bir çok cameo da var ama film nedense iyi pazarlanamadı ve amerika'da gösterime bile giremedi. benim aklımdaysa başarılı sinematografi ve başarısız kurgunun birleştiği deneysel bir savaş filmi kaldı.
 • ilk bakışta, body of lies'dan geri kalır yanı görülmeyen bir film. diyeceksiniz ki, aynı şeyden bahsetmiyor, çok farklı bunlar... evet farkındayım, fakat yalnızca seyir zevkine ve gerçekçiliğine odaklanıyorum bu yorumda.

  dolayısıyla, çok da kötü bir yanı yok bu filmin. bunda body of lies'ın beklenti-altı olmasının payı da olabilir. bilemedim.

  şimdi body of lies ne alaka diyebilirsiniz. ne bileyim, takıldığım ilk nokta, biricik endüstrilerine ve devletlerine ne kadar sahip çıktıkları olduğundan böyle bir karşılaştırmaya gideyim dedim. hepsi bu.
 • losttan kate ablamızın bir aralar endam ettiği ama oyunculuğunu göremediğimiz filmdir. konu dersen muhteşem değill ama seyredilebilir bir film.
 • anlatılmak istenileni müthiş bir atmosfer ve görüntü şöleniyle izleyiciye sunan kathryn bigelow filmi.oyunculuklar da gayet yerinde.
 • ilginc bir film. öyle bildigimiz aksiyon filmlerdeki gibi bir aksiyon bekliyorsaniz seyretmeyin derim.

  esasinda bu filmi platoon'la özdeslestirdigim bir noktasi var! nasil platoon'da askerlerin psikolojik durumlari güzel yansitilmissa, bu filmde de bomba imha ekibinin psikolojik durumlari cok güzel yansitilmis. ayrica filmde insanin hic fark etmeden gerilebilecegi sahneler var. filmin sanki öyle duragan bir isleyisi var gibi gözükse de iki saate yakin süren filmi merakla ve sikilmadan cok rahat ve keyifle seyredebilirsiniz.
 • (bkz: war is a drug)
 • başarısız diyebiliriz ama neye göre bu tartışma konusu olur.

  harika bir açılış var, gerçi holivud bu tarz teknik işleri çok iyi beceriyor ama yine de bu normal açılışlardan iyi, lakin peşinden gelen ana karakterimiz daha baştan klişe olmuş. sigara tüttürme ve cool duruş klişesi, anında sırıtıveriyor. bir nevi boşa kürek çekme durumu var. senaryo anlamında kolaya kaçmak istemişler. basit bir metin olunca olmamış. gerçi suçlamıyorum 2 saatte muhtemelen kısıtlı bir bütçe ile bir ırak filmi çekmek istemişler, en fazla bu konuyu bulabilmişler. daha ağırını çekmek zor olurdu, görkemlisi ise çok para isterdi.

  --- spoiler ---

  sinematografi anlamında bigelow yine kalitesini konuşturmuş ama söylendiği gibi kurgu olmamış. güzel sinematografi ile bir yere kadar gidebiliyorsuz, ben kasarak yarısına hatta 5 te 3 üne kadar dayandım, sonra iyice klişeleşti zaten. apolitik olma çabası içinde, savaşın adrenalin salgılatıcı yönüne abanmışlar, bunu da karakter üzerinden yapıyorlar. o kadar sıkıntı ve stres yaşayan bir adamın adrenalin bağımlısı olduğundan cepheye dönmesi var. oysa dünya güzeli bir eşi -lost dizisindeki kate abla- , çocuğu var. adrenalin isteyen bir adam ırak'a bomba imhaya dönmekten başka bir iş bulabilir.

  --- spoiler ---

  özetle, eh işte. zamanım çok, bir akşam savaş filmi izlemek istiyorum derseniz olabilir. daha iyileri yok mu, bir jarhead olabilir, hala izlemeyen varsa, tavsiye ediyorum, generation kill var. daha başarılı yapımlar. kate ablanın -yönetmen kate, lost kate değil- hatrına izlerim diyorsanız, benim gibi, buyrun oturun izleyin ama eldeki malın ne olduğunu bilin.

  bir point break değil.
 • aksiyon filmi olarak seyredilmezse, psikolojik gerilim filmi olarak seyredilirse cok begenilebilecek eser.
  film savas dedigimiz insanin hayatini riske atma ve digerinin hayatina alma isine degisik insanlarin verdigi degisik tepkileri gosteriyor. burada korkunc olan baris dedigimiz seyin ne kadar kirilgan oldugu. ve savasan adamin buyuk bir kalabaliga karsi (iraktaki gibi) daha fazla dusman yaratmadan, savasmasinin zorlugu.

  film yogun sekilde enerjimi emdi. sanirim iyi sekilde konsantre olmamdan dolayi filmden sonra kendimi dayak yemis kadar yorgun hissettim ve savasin siddetini ve stresini filmdeki askerlerle paylastim diyebilirim. eger bu filmi basarisi degilse nedir ?

  kuru kuru aksiyon filmi aramayan, illaki konu (plot) olsun, su sunu kovalasin, bir de kotu adam olsun demeyen kisiler icin guzel olabilecek film.