şükela:  tümü | bugün
 • savaş filmleriyle pek ilgilenmişliğiniz veya ırak'taki bomba imha timlerinin gerçekten nasıl çalıştığınıza dair bir fikriniz yoksa, kendini oldukça rahat izlettirecek, insanı pek rahatsız etmeyen türden bir film. (tabi bunda son yıllarda çekilmiş olan birçok hollywood savaş filminin aksine amerikan propagandası pek yapmamasının büyük rolü var. ama hani bir black hawk down çıkmasını da beklemeyin, daha kendi halinde ilerliyor)

  buraya kadar "gerçekçi" bir film değil "kurgusal" bir yapım bekliyorsanız istediğinizi verecektir.

  ama filmin konusu olan bomba imha üstüne küçük de olsa -belgesellerden olur, cnn'in filan saha çalışmalarından olur- bilginiz varsa, gerçekten birçok noktası saçma gelecektir size.

  filmin ana karakterinin gerçek hayatta var olmasının imkansız bir asker çeşidi olması ilk göze batan detay mesela:
  ırak'taki eod squadları neredeyse hiçbir zaman bombayı "diffuse" etmezler mesela; yakınına fünye koyup patlatırlar. ki filmin ana karakteri "sürekli bomba imha eden" bir adam olunca epey göze batan bir detay olarak gözüküyor bu. (ha bir de koydukları fünye filmdeki gibi 4-5 tane c4 paketinden de oluşmaz, bu zaten bildiğin bomba?)

  filan falan yani, böyle dolu şey var. biraz "osur osur ipe diz" tadında bir film olmuş, ama detaya metaya çok takılmayacaksanız seversiniz de belki bir ihtimal...
 • redacted gibi politik ya da generation kill gibi dramatik değil. aslında nasıl dersen ona da net bir cevap veremem. yani herhangi bir tarafın propagandasını yapmaktansa bigelow daha deneysel bir gerilim-savaş filmi çekmeyi hedeflemiş gibi. diğer saydığım yapımlarla benzerliği de gerçekçi estetiğinden, şiarından geliyor. şunu söylemek lazım; önceki bigelow filmlerine hiç benzemiyor. yakından tanıdığımız/yamadığımız bir karakter var. o da çok ilginç değil açıkçası, cool bir adamın yaşadıklarından sonra topluma entrgre olamaması son kertede.

  filmin en aksak tarafıysa kurgusu. zaten ani zoomlar, kısa planlar yeterince yorucuyken üstüne bir de narrasyon dengesizliği eklenmiş. tam olarak yoğunlaştığımız bir nokta yok filmde. gerçi 200 saatlik çekim yapılmış ki film zaten 2 saat. o iki saatte de en çok dikkat çeken nokta sinematografik başarı oluyor. imdb'de de filmin gerçekçiliğiyle ilgili bir çok eleştiri mevcut, ki bu gerçeklik daha önce de bahsedilen bomba imhanın izlediği yol yordam, yapılanların saçmalıkları üzerine. daha çok askeri detaylar.

  filmde bir çok cameo da var ama film nedense iyi pazarlanamadı ve amerika'da gösterime bile giremedi. benim aklımdaysa başarılı sinematografi ve başarısız kurgunun birleştiği deneysel bir savaş filmi kaldı.
 • ilk bakışta, body of lies'dan geri kalır yanı görülmeyen bir film. diyeceksiniz ki, aynı şeyden bahsetmiyor, çok farklı bunlar... evet farkındayım, fakat yalnızca seyir zevkine ve gerçekçiliğine odaklanıyorum bu yorumda.

  dolayısıyla, çok da kötü bir yanı yok bu filmin. bunda body of lies'ın beklenti-altı olmasının payı da olabilir. bilemedim.

  şimdi body of lies ne alaka diyebilirsiniz. ne bileyim, takıldığım ilk nokta, biricik endüstrilerine ve devletlerine ne kadar sahip çıktıkları olduğundan böyle bir karşılaştırmaya gideyim dedim. hepsi bu.
 • losttan kate ablamızın bir aralar endam ettiği ama oyunculuğunu göremediğimiz filmdir. konu dersen muhteşem değill ama seyredilebilir bir film.
 • (bkz: war is a drug)
 • ortada bir senaryosu olmadigi gibi, uzun uzadiya sikko sahneleriyle bunaltici, sikinti verici, bir iki sahne, bir iki plan, bir iki anekdot haric ba$tan a$agi dert verici bokum gibi bir film. sokmu$um kate'lere..
 • aksiyon filmi olarak seyredilmezse, psikolojik gerilim filmi olarak seyredilirse cok begenilebilecek eser.
  film savas dedigimiz insanin hayatini riske atma ve digerinin hayatina alma isine degisik insanlarin verdigi degisik tepkileri gosteriyor. burada korkunc olan baris dedigimiz seyin ne kadar kirilgan oldugu. ve savasan adamin buyuk bir kalabaliga karsi (iraktaki gibi) daha fazla dusman yaratmadan, savasmasinin zorlugu.

  film yogun sekilde enerjimi emdi. sanirim iyi sekilde konsantre olmamdan dolayi filmden sonra kendimi dayak yemis kadar yorgun hissettim ve savasin siddetini ve stresini filmdeki askerlerle paylastim diyebilirim. eger bu filmi basarisi degilse nedir ?

  kuru kuru aksiyon filmi aramayan, illaki konu (plot) olsun, su sunu kovalasin, bir de kotu adam olsun demeyen kisiler icin guzel olabilecek film.
 • --- spoiler ---
  belki kült bir savaş filmi olarak anılmayacaktır ama yine de iyi bir filmdir. bazı klişelerin olduğu doğrudur, örneğin ssgt. william james'in (bkz: jeremy renner) filmin başlarındaki kovboy tiplemesi gibi. abartılı sahneleri de vardır, üçlümüzün yeterli güvenlik önlemi almadan bir başlarına sokak aralarına ve binalara dalmaları gibi. keza amerikalıların küçücük kulübe gibi evleri bile en az bir bölük adamla bastıklarını izledik televizyonda defalarca. will ayrıca askeri kamptan çıkıp bir başına ev basmıştır ki bu abartı değil saçmadır düpedüz... peki bunlar bir filmi kötü yapar mı? sonuçta bir savaş filmi bu, belgeseli değil ki! bir solukta izledim ben bu filmi. görsel olarak harika sahneleri vardı, ama en çok yarattığı gerilim duygusu bağladı beni. ilk sahneden sonuna kadar sizi o askerlerin yaşadığı gerilime ortak edebiliyor bu film. birbirine bağlanmış 5 kadar bombayı topraktan çekerek çıkardığı sahne çok akılda kalıcı. arabanın içindeki ateşleyiciyi ararken, çekimler öyle yapılmış ki, siz de arabanın içine tıkılmış gibisiniz. karşılıklı uzun menzil atışlarında siz de dürbünden bakıyosunuz ve tetiğin düştüğü andan merminin izini gördüğünüz ana kadar nefes almıyorsunuz siz de. o çatışmanın akşamında, takım içip sapıtırken "bir arıza çıkacak" havası var. ama en çok çocuk cesedinin içine elini daldırdığı an... sözün özü sizi iyi gerebilen ve o gerginlikte filmin sonuna kadar tutabilen bir film. çok sağlam bir senaryo denemez belki ama çok iyi çekilmiş bir film. bu gerginlikle filmin mottosu olan "war is a drug" kelamını anlıyor ve sindirebiliyorsunuz. işte bu bir filmi "iyi" yapar bence.
  --- spoiler ---
 • uzun uzadiya sikko sahnelere sahip olusu da, bir senaryoya sahip olmayisi da (!) zaten anlattigi savasin icerigi ile son derece tutarli olan guzel film. kapanis muzigi de superdir.
 • altın küre'ye drama dalında en iyi film kategorisinde aday olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap