• tam olarak spoiler sayılmaz , isteyen çekinmeden okusun abilerim ablalarım.

--- spoiler ---

içinde gözlerinizin dolu dolu olmasına sebep olacak br sevişme sahnesi barındıran şahane film.

--- spoiler ---
  • siz siz olun bu filmin vurucu sonla bittiğini ya da senaryosunun ters köşe yaptığını kimselere söylemeyin.
    nitekim o şok edici sonu filmin başlarında anlamanız mümkün oluyor, ve o muazzam senaryonun keyfini çıkaramıyorsunuz. hayliyle gerilim, ters köşe vb. birşey de kalmıyor. geriye kevin spacey ve muhteşem oyunculuğu konuşuyor.
  • amerikan hukuk kurallarını çok sert eleştiren, kevin spacey' in oyunculuğu ile parmak ısırttığı başarılı bir yapımdır.
  • kevin spacey ve kate winslet...
    heat (1995) gibi bi casta sahip bu film aslında.. yani kusursuz.
    böyle kusursuz bi seçim sonrası filmin de muhteşem olması insanı şaşırtmamalı.

--- spoiler ---

churchill'le başlayıp gandhi ile devam eden ve hitler'le son vuruşu yapan david gale'in zaferle sonuçlanan atışması, sinema tarihinin en etkileyici diyaloglarından biriydi.

--- spoiler ---
  • gone girl'ü izleyince takrardan aklıma geldi bu harika film.

----- spoiler ----

filmle ilgili yorumlarda 3. video kaydının gazeticiye gönderilmesi anlaşılamamış. hatırladığım kadarıyla david gale sanırım onu kate ablamıza içi rahat etsin diye yolladı. beni kurturamadığın için üzülmene gerek yok zaten ben her şeyi biliyordum ve bilerek ölüme gittim tarzında. kasedin üstünde de off record yazması kate ablamızın bunu ölene kadar saklayacak olmasına işaret. bu off record sevdası için hapis bile yatmıştı sanırım kate ablamız.

---- spoiler ----
  • neden 120 entry de tıkanıp kalmış merak etmeme neden olan film lise yıllarımda izleme fırsatı bulmuştum tabi o zamanlar her hoşuma giden şeyi kendi karakterimde özümsetmeye çalıştığım için sürekli doğru diye bir şey yoktur bize verilen bakış açıları var diye havalardayım sanki doğru nedir doğuştan mı gelir sonradan mı öğrenilir çok biliyormuş gibi.
    kate winslet ve kevin spacey beklenilen sanatlarını ortaya koymuşlardır film açıkçası tamamen hep ters köşe yapmaktan beni artık filmin sonunda 8 gol gemiş kaleci çaresizliğindeydim film bitmişti ama hala yeni bir şey çıkıcak diye bekliyordum vali ile olan tv proğramı,canstante ile olan konuşmaları ve çocuğuna olan bağlılığı en son onun en çok sevdiği yemeği istemesi çok hoş anekdotlar olarak hafızamda yer etmiştir ayrıca taciz,tecavüz olaylarındaki genel görüş de mide bulandırıcıdır direk erkeğin suçlu olarak görülmesi genelleme olarak görülmesin ama sanki kadınların elinde bulunan bir güç gibi silahları gibi bu şekilde mahvedemiycekleri hayat erkek yok gibi yani bu eşik atlatılmalı direk taciz olayında erkeğe orusbu çocuğu gibi bakılmamalı ama tabi hele de bizim ülkemizde bu eşik zor atlatılır kadınları o kadar korumaya çalışıyoruz ki sonunda yarattığımız canavarı fark etmiyoruz bırakalım zaten eşitiz farkımız yok ekstradan korumamıza gerçekten ihtiyaçları yok zaten o korku imparatorluğunuda üzerine kuran bu düşüncenin altyapıları.
    çok iyi bir kurguya,seneryoya,oyunculuklara sahip bir amerikan eleştirisi insana derinlikler kazandıran bir film son olarak da her şeye rağmen berlin ablamız için her şey göze alınabilir.
  • --- spoiler ---

2 kaset var, biri medya ve kamuoyu için. david in nasıl bok yoluna gittiği ve idam cezalarının hatalı olabileceğini kanıtlamak için. diğer kaset gazeteci kızımız için. içi rahat etsin ve david için üzülmesin diye.

epey bi düşünmüştüm eee bu kız olsa da olurdu olmasa da. zaten david constant ve kovboyumuz sistemi saat gibi kurmuşlardı. kıza böyle vicdani bir eziyet çektirmenin sebebi neydi? sonunda onu da buldum.

kız sayesinde ölüme giden bir adamın 3 günlük röportajı ve masum olduğunu bile bile nasıl ölüme gittiğini anlatan bir acıklı hikayemiz var. idam cezasını olumlu bulan %66 lık bir amerikan toplumunun düşüncelerinde kırılma yapabilecek bir hikaye.

böyle bir röportaj vererek büyük bir miktarda para kazanan david bu parayı oğluna bırakıyor. ona son bir babalık görevi yapıyor. bırakabileceği bir miras ile yapamadığı babalığı bir nebze olsun yaşıyor.

ve en önemlisi kızdan aldığı söz üzerine, ilerde oğluna sır saklayabilen dışarıdan birinin babasının katil olmadığını gibi bok yoluna gitmediğini bunun kendi tercihi olduğunu anlatması gerekiyordu.

--- spoiler ---
  • (bkz: bittiginde sok etkisi yaratan filmler)

imdb puaninin veya gise basarisinin bir hollwood filmine gore fazla curetkar bir konuyu isledigi icin bu kadar dusuk olduguna inaniyorum. konusu baska olan bir filmde sadece dunyanin en guzel aglayan kadini kate winslet ve olaganustu mimiklere sahip kevin spacey oynasaydi bile, filmin puani 7.5 ustu olurdu.

filmin konusunu en iyi anlatan replik ise su sanirim...

--- spoiler ---

su kaybedenlere bakin! koyluler, fahiseler, uyusturucu bagimlilari, sizofrenler! onlar katil! olmeleri kimin umrunda? cark surekli donmeye devam ediyorsa bu kimin umrunda?
    --- spoiler ---
  • david gale'in anfide verdiği dersten:

00:21:00
    fanteziler gerçekdışı olmak zorundalar.
    çünkü istediğiniz şeyi elde ettiğiniz anda artık onu istememeye başlarsınız.
    isteğin devam edebilmesi için objesinin sürekli olarak eksik olması gerekir.
    istediğiniz o şey değildir. onun fantezisidir.
    istek çılgınca fantezileri destekler.
    "sadece gelecekteki mutluluğumuzun hayalini kurarken gerçekten mutlu oluruz."... derken pascal'ın anlatmak istediği de buydu.
    bu nedenle "avlanmak, öldürmekten daha zevklidir." deriz.
    ya da "ne dilediğine dikkat et."
    ona sahip olacağın için değil.
    çünkü ona sahip olduğun zaman artık onu istemeyeceğin için.
    lacan'ın verdiği ders şu: istekleriniz doğrultusunda yaşamak sizi asla mutlu etmez.
    gerçek anlamda insan olmak demek fikirler ve idealler için yaşamak demektir.
    hayatınızı istediklerinizin ne kadarını elde ettiğinizle değil yaşadığınız samimiyet, şefkat ve özveri anlarıyla ölçmek demektir.
    çünkü sonunda kendi hayatlarımızı önemli kılmanın tek yolu diğer insanların yaşamlarına değer vermektir.
  • --- spoiler ---

david gale'in anfide verdiği dersten:

00:21:00
    fanteziler gerçekdışı olmak zorundalar.
    çünkü istediğiniz şeyi elde ettiğiniz anda artık onu istememeye başlarsınız.
    isteğin devam edebilmesi için objesinin sürekli olarak eksik olması gerekir.
    istediğiniz o şey değildir. onun fantezisidir.
    istek çılgınca fantezileri destekler.
    "sadece gelecekteki mutluluğumuzun hayalini kurarken gerçekten mutlu oluruz."... derken pascal'ın anlatmak istediği de buydu.
    bu nedenle "avlanmak, öldürmekten daha zevklidir." deriz.
    ya da "ne dilediğine dikkat et."
    ona sahip olacağın için değil.
    çünkü ona sahip olduğun zaman artık onu istemeyeceğin için.
    lacan'ın verdiği ders şu: istekleriniz doğrultusunda yaşamak sizi asla mutlu etmez.
    gerçek anlamda insan olmak demek fikirler ve idealler için yaşamak demektir.
    hayatınızı istediklerinizin ne kadarını elde ettiğinizle değil yaşadığınız samimiyet, şefkat ve özveri anlarıyla ölçmek demektir.
    çünkü sonunda kendi hayatlarımızı önemli kılmanın tek yolu diğer insanların yaşamlarına değer vermektir.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap