şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en az monopoly kadar güzel olduğunu düşündüğüm bir board game... ortamdaki demir, odun, koyun*, tuğla, buğday* resource'larını emip* settlement'lerinizin sayısını artırmak, uzun yollar yapmak, development* kartlarındaki victory point'leri çekmek suretiyle sonuca gitmeye çalışıyorsunuz.. tabi oyunun en eğlenceli yanı trade bölümü..
 • "arkadaslar verdiginiz her malak size pıyday olarak geri dönecektir" gibi neşve dolu cumlelerin kuruldugu,olayı fazla ciddiye alan kişilerle oynandığı zaman yine neşve dolu gerginliklerin yaşandığı, basit ama öğretici oyun.
  özellikle kartların üstüne daha önce kusulmuş, bira dökülmüşse oyun daha da öğretici bir hal kazanıyor.
 • orijinal adı die siedler von catan yaratıcısı klaus teuber'dir, muhteşemdir
 • bu oyun nt(no trading) modunda da oynanabilmekte. soyle ki, oyuncular kendi aralarinda ticaret yapamiyorlar ama portlarini kullanarak ticaret yapabiliyorlar. yalniz bu versiyonu trading olani kadar zevk verir mi bilmem, hic nt oynamadim...
 • kar firtinasi nedeniyle yollarin kapandigi, ucuslarin iptal edildigi bir subat gunu kucucuk evimizde tikilmis kalmis olmamiza ragmen bizi eglendirmis oyun.
 • kutu oyunlarının en prestijli ödüllerini almış iki ayrı gelişkini olan kült oyun...
  oyun 19 altıgen toprak parçası ile oluşturulan bir adada geçiyor. bu altıgenlerin kesiştiği köşelere kasaba veya şehir kurup yün, buğday, maden cevheri, tuğla veya odun üretiyorsunuz. ürettiklerinizle yeni yollar kasabalar, şehirler yaparak gelişiyorsunuz. oyuncular birbiri ile ticaret yapabiliyor, birbirilerinin mallarını çalabiliyor.

  kazanan oyuncuya yönelik pislik yapma imkanı çok geniş ve bu yüzden çok stresli. uzun vadeli strateji geliştirilebilen ağzın laf yapmasının, psikolojinin, sinsiliğin, diplomasinin ve şansın önemli olduğu muhteşem bir oyun.

  not: elinizde tekel (monopoly) kartı varsa oynamadan önce elinizdeki ürünleri de değişin... çok düşman edinirsiniz ama değer...

  türevleri de güzel olmuş...

  edit: artik bir cok turevi var. alacakken settlers of catan modulunu isteyip istemedigine dikkat edin.
  ayrica (bkz: cities and knights of catan)
 • internet uzerinden ya da network uzerinden de oynanabilen, ama masa basinda oynandiginda daha bir eglenceli olan, board game severlerin kesinlikle sevecegine inandigim super oyun.
 • aliskanlik yaratan, arkadaslarla network uzerinde oynamanin tadina doyum olmayan oyun.
  http://jsettlers.com/ adresinden online olarak oynanabilir.
 • birkaç aydır türkiye'de türkçe olarak bulunabilen eğlenceli oyun.