aynı isimde "the walking dead (oyun)" başlığı da var
  • araştırmalarım sonucu harika sonuçlar elde ettiğim 9x6 ile ilgili spoiler içeren bir bilgi aşağıdadır.

--- spoiler ---

son bölümde whisperers'lar (bu da bir garip oluyor ama mecbur böyle anlatmak zorundayız) kahramanlarımızın yanından geçerken şunları söylemişler. ben anlamadım sadece get met bir şey duydum ama araştırdım. bulduğum yazıyla beraber bir daha izledim evet aynen bunu diyorlar.

"where are they they must be close don't let them get away?"

amme hizmeti.

edit: türkçe altyazıda zaten vermişler :(
    --- spoiler ---
  • 9x6 bölümü sonrası rüyama girmiş dizidir.

(biraz fear the walking dead spoiler'i da var.)
    --- spoiler ---

genel olarak cok matah bir bölüm değildi bence ama son sahnedeki whisperers grubunun sözleri içimi bir fena yaptı, ilk defa ürperti hissettim diziyi izlerken. sonrasında da rüyamda kendimi zombilerle çevrili gördüm. dokuz senedir izliyorum ilk defa böyle bir şey oldu. bayağı korkutucu bir histi.

ben aslinda whisperers grubunun çıkış noktasının fear the walking dead'deki nick olacağını düşünmüştüm. üçüncü sezonda manyak troy ile zombi sürüsünün içine daldiklari bir sahne vardı, ikisinin bu grubu icat eden tipler olması yoluna girmiş gibiydi o dizi bence, ama sonra nicki oynayan oyuncu diziden ayrılmak isteyince işler değişti gibi geliyor bana.

neyse demem o ki whisperers baya ürkütücü tiplerden oluşuyor. sürünün içine girip onlarla amaçsızca sağa sola mi savruluyorlar yoksa sürüyü yönlendirmeyi başarabiliyorlar mi bilmiyorum. çizgi romanı okumayı 100. sayıdan sonra biraktim, oradaki durumdan haberdar değilim. orada açıklanıyordur belki de.
    --- spoiler ---
  • --- 9x6 spoiler ---

carol ve michonne'nin yeni tarzları sebebiyle gülmekten yarıldığım dizidir. lan arkadaşım o nedir yav? judith, daryl, negan ve magna mükemmeldi. onun dışında hala tırt bence. en azından şu anlık.

not: sondaki sahne bu sezonun geri kalanı için sanki en ilgi çekici konu gibi görünüyor.

--- 9x6 spoiler ---
  • 9x6

--- spoiler ---

carol yeni imajıyla ak saruman'a dönmüş. yüzüğü de kaptırmadı, helal...
    --- spoiler ---
  • --- 9x6 spoiler ---

güzel bir bölümle kaldığı yerden devam eden dizidir. 9x5 ile komple değişime gittiler ve altından çok iyi kalkacaklar gibi görünüyor.

rick'in gidişiyle yapılan zaman atlamasından sonra yeni dünyanın tanıtıldığı ve yeni karakterlerin dahil edildiği bir bölüm izledik. gelecek bölümlere bırakılan ipuçları güzeldi. neredeyse karakterlerin hepsi yeni roller edinmiş.
    sanki twd'nin ilk bölümünü izliyormuş gibi dikkatle izledim. alışılagelen karakterleri farklı biçimlerde izleyecek olmak ve komple değişen bir konuyu işleyecek olmaları, sezonun geri kalanı için çok heyecanlandırdı.
    bölüm içinde aşina olduğumuz karakterleri izlememize rağmen bir gerilim havası vardı. değişen roller bunda büyük pay sahibi oldu.
    zombi yapımlarının hastası ve twd aşığı bir bünye olarak, dizinin yeni halinden çok keyif aldım.
    bu arada benim bildiğim rick'in ellerini kessen, ayaklarını koparsan geri dönüp ailesini bulurdu. bunca zaman geçmiş ve rick'ten eser yok. muhtemelen filmlere saklanacak olan bu konuyu çok merak ediyorum.

zaman atlamasını belli eden detaylar çok iyi yapılmış. çevre biraz daha yıpranmış. zombiler daha fazla çürümüş. her zaman olduğu gibi atmosfer çok başarılı yansıtılmış.

herkesin üstü kapalı bahsettiği, hakkında fazla konuşmak istemediği ve muhtemelen bizim ilerleyen bölümlerde öğreneceğimiz bir olay yaşanmış. topluluklar arasında bir sorun olmuş. maggie'nin bir süre görünmeyecek olması da bu olayla bağlantılı olabilir.

michonne mükemmeldi. sağlam bir lider havası veriyor olsa da hafiften manyaklaştığı görülüyor. böyle kırık karakterleri izlemek güzel oluyor. rick'ten oğlu olmuş. ah reyiz ah. oğlunu bile göremedin be.
    carol yine efsane. canını acıtana acımıyor. benzin döküp adam yakılır mı yapmayın abi ya.*
    daryl kendini dağlara vurmuş. rick'i öldü sandığı için böyle bir karar almış olabilir.
    negan daha ılımlı görünüyor. ilerleyen bölümlerde mutlaka ön plana çıkacaktır.
    judith aynı rick. 10 saniye sonrasını bile düşünmeden hareket eden babasına çekmiş.* şu an dizi için önemli bir karakter haline geldi.
    yeni karakterleri de beğendim. özellikle magna sağlam görünüyor.

son sahne tüyler ürperticiydi. whisperers'ın ayak sesleri duyuldu. dizi şaha kalkacak.

9x7 promo : https://www.youtube.com/watch?v=sasvehjncoe

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

(bkz: commonwealth)

bunlar çizgi romana göre 50k civarı nüfusu yönetmekte ve kıyametten sağ çıkan müzisyenler vs sanatçılarla topluluk içerisindeki insanlara konser veren aşmış bir topluluk.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

rick gitti diye üzülmesin kimse. neyse çok şükür ki yeni bölümlerle legolas'ı izleyeceğiz. orta dünyadan esintilerin olması belki reytingleri yukarı çeker.

--- spoiler ---
  • hala izleyen var mı bu diziyi ya? meehhh
    hala izleyen var mı bu diziyi ya? meehhh

:) bu replik, dizide duyduğum "neredeeeeleeeeer? uzaklaşmalarınaaaa izin vermeyeliiiimmmm" repliğinden sonra sözlükte duymaktan en çok zevk aldığım replik oldu 9x5 itibariyle.

şu an bu arkadaşlara acıyorum. :) evet, hala izliyoruz ve şu anda sabrımızın meyvalarını topluyoruz.

çünkü dizi adeta aştı. 9x6 öyle tatlı bir bölümdü ki tek bir saniyesi yok "meeh" diyebileceğim. her şey o kadar özenliydi ki uzun süredir bir şeyi izlemekten bu kadar keyif almamıştım. yiihhuuuuu <3

"hala izleyen var mı bu diziyi ya? meeeh" diyen arkadaşlar fazla uzaklaşmış olmayabilir mi? ne dersiniz hlkklhklh
  • son senem dolayısıyla çok büyük yoğunluk yaşadığım için uzak kalmıştım bu diziden. sekizinci sezona kadar gününü kaçırmadan izlediğim nadide diziciğimden uzak kalmış sonra nedense de unutmuştum. neredeyse işte bilmemne sezonunda bıraktım, diyenlerden olacaktım. olmadım çok şükür.

8. sezonun 5. bölümünü izlemişim en son. üç gün içerisinde mi iki gün içerisinde mi ne güncele yetiştim. anlayacağınız, bol aksiyon, bol daryl, bol rick ve hele hele bol bol negan'a maruz kalıp doymuştum vallaha. resital gibi geçti benim için o birkaç gün.

valla hala bu diziyi izleyen var mı yha'cı gerizekalılar çok şey kaçırıyor şu an. truly.

whisperers da geliyor ooooh süper de süper. aşırı merak ediyorum onları aşşşırı. ama rick olmadan nasıl geçecek işte o endişe konusu.

--- spoiler ---

öncelikle sekizinci sezona döneyim ben.

negan'ı öldürmeme fikri nerden baksan aşırı kötü ve aşşırı mantıksız ya. resmen apo'yu beslediğimiz gibi besliyorlar herifi. bütün sezon herkesin, her bir karakterin hayata tutunma amacı, hayat gayesi, mutlak hedef, negan'ın ölümü değil miydi abi? negan ölmeden bize huzur yok, onun ölümünü izleyeceğim falan... yani anıya haksızlık etmek istemiyorsunuz da yani sırf carl dedi diye iki kişi hatta bir kişi o da rick, öldürmeyelim nası bir gelecek kurduğumuzu negan'ın gözüne gözüne sokalım. gerçekten çok etkilenecek negan bundan ya bravo anasını satayım. koltuk kemircek keşke ben de böyle bir gelecek kuraydım diye, yaa o değirmen fikri neden benim aklıma gelmedi ya tüh vah vah falan mı dicek herif anasını satayım? boş işler.

eugene'in sabote etmesini ilk önce manasız bulmuştum. yani daryl ve rosita'dan kaçıp, hem de aşırı güzel ve zekice, sonra fabrikaya dönüp çalışmasını görünce herkes ekran başında notunu vermişti eugene için. korkak pussy. sadık köpek. şerefsiz. ama sonra sabote edince, negan'ı yenecek en net ve garanti yolun o olduğuna kanaat getirdiğini anlayınca eh hadi neyse, diyorsun. iyi yırttılar hadi orayı da.

yalnız negan şahane bir lider. bazen daha haklı oymuş gibi geldi bana valla 8. sezon boyunca. dwight'a yaptıkları olmasa tam takip edilecek lider anasını satayım.

darylcığımı, rositacığımı, morgancığımı, jesuscığımı, maggieciğimi ve carolcığımı kutluyorum bu kutsal savaştan kutlu bir şekilde muzaffer olduklarından dolayı. hak etmişlerdi. inanılmaz rahatladım.

saviorların bağışlanması çok komplike bir durum ya. bağıslasan mı bağışlamasan mı bilemiyorsun ama zaten bakınca bir şöyle ekibe yararlı olan tipler daha önce bu tip bir rahşan affından yararlanmış kişiler yani tara gibiler. ondan sıkıntı yok dicem. zaten regina çok güzel uyum sağlamış gruba. ama o orospu çocukluğu yapan diğer saviorların ben anasını sikeyim. neyse gerek yok carol yaptı zaten lol.

eveeet... dokuzuncu sezon... abi carol çok hamlamış sanki ya. bana öyle geldi bilmiyorum. ve kurdukları düzen çok sahici ve aslında güzel yani. hilltop'ı merak ediyorum şu anda. ve yeni insanları kabul edip etmeme muhabbetlerine bakarak sanki hilltop'da bir şey oldu ya. bir felaket oldu, yabancı aldıklarında bilemicem. bir de kaç yıl eklediler bu olayın üzerine judith kaç yaşında aq? 9 falan değil mi? e rick ile michonne'un oğlu nasıl bebek hala aq? hershel niye bebek? anlamadım anlayan yeşillendirsin

bir de judith biraz çok bilmiş bir kıza benziyor ya ısınamadım pek. ama silahı iyi kullanıyor belli. muhtemelen abisini geçecek lol. inşallah abisi gibi salak olmaz. abisi de çok salak abi ya. yani sezon olmuş sekiz, nasıl sen zombi ısırığıyla ölüyorsun?? bunu anca senin gibi bir gerizekalı yapar. yani zombi ısırığından dolayı en son adam ikinci üçüncü sezonda öldü ya... vallahi pes.

kendini dağa taşa vuran daryl olayı çok da fena olmamış. ben bütün karakterlerin göz önünde olmasını seviyorum aslında ama napalım. mesela gözlerim morgan'ı arıyor. napıyor iyi mi acaba o da bizi düşünüyor mu falans.

ama var ya... maggie-negan sahnesinde iyi ki negan'ı hayatta bırakmışlar dedim. negan'ı böyle görmek zevkli baya ahaha.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

negan'ı öldürmeme fikrini beğenmeyenleri anlamıyorum cidden. 9x6'da negan ile judith'in sohbetlerini görmek için bile değermiş onu öldürmemek. sonuçta kimse tamamen siyah, kimse tamamen beyaz olamaz bu dünyada. negan yaptığı her şeyi sağlam gerekçelerle temellendirebilecek bir insandır. evet öldürdüğü insanları seviyorduk ama life is life...
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap