1984 entry daha
  • ac odyssey'le kıyaslamayın, skyrim'le kıyaslamayın, fallout'la kıyaslamayın. peki ya neyle kıyaslayacağız?

bakın öyle gerizekalıca bir iddia ortaya atıyorsunuz ki(gelmiş geçmiş en iyi rpg de değil mk. gelmiş geçmiş en iyi oyun diyorsunuz) bunun salakça ve apaçıkça yanlış olduğunu gayet iyi bilmenize rağmen inat ediyorsunuz. dediğimiz gibi bu oyunu normal bir şekilde oynayan yok, birçok popüler oyunda olduğu gibi oyunu kritik etmeyen reviewlere beynini yıkatıp gelmiş geçmiş bilmem ne sikim ilan ettirmeye kasıyorsunuz.

tamam sizin mantığınızla gidelim bir oyunun gelmiş geçmiş en iyi oyun olması için en başta en ama en başta oynanışın devrimsel veya gayet derin veya gayet zevkli falan olması lazım. tamam hadi o çok övülen boktan hikayesi bitek bana yarrak gibi geldi, bitek bana mario çakması, bitek bana gereksiz bebe oyunu geldi diyelim. yani fanların hayal dünyasında değil, gerçekten de bu hikaye anlatımı şaheser olsun diyelim. yine de oynanışı, ulan gülme tutuyor beni burada, yine de oynanışı ve kontrolleri bu kadar şaka bişey olan ve yukarıda saydığım devrimsellik, derinlik, zevk vs herşeyden nasıbini almamış bir oyunun bırak gelmiş geçmiş en iyi olmasını diğer herşeyi mükemmel olsa bile 8/10 üstü almaması lazım.

ulan biz oyun oynuyoruz oyun. bazı arkadaşlar oyun oynadığını unutuyor. halbuki hikaye, grafikler, sinematikler herşey bi oyunda oynanıştan sonra gelir. film izlemiyoruz amk. tamam bazı kişiler interaktivite arıyor, kendini karakterlerle özdeşleştirip seçimlerinin sonucunu görmek istiyor. halbuki interaktivite falan yalan, simülasyonlara kapılmak ergen işi. benim gibi belli bir entelektüel seviye, zeka, fikir, mantık, anlayış, üstün zevk sahibi biriyseniz siz de bilirdiniz bunu da neyse uzatmıyorum.

tabii kime ne anlatıyorsam witcher fanboyları normal değil. bakın ciddiyim normal değil. onla karşılaştırma bunla karşılaştırma falan filan yapıp bunu gelmiş geçmiş en iyi ilan edip bethesda ubisoft oyunlarını her yerde boklama üzerine kurulu çalışıyor bunların mantığı. her başlıkta assassin's creed bokluyorlar sonra gelip novigrad oyun dünyasının en iyi kurgulanmış ve en iyi atmosferli tarihi şehri tarzı saçmalıkları sayıklıyorlar. halbuki novigrad bir şaka ac3'teki boston bile değil atmosfer konusunda, diğer ac oyunlarıyla atmosfer konusunda kıyaslıyorsanız zaten paralel evrendesiniz.

tamam son kez ve her zamanki gibi objetkif bir şekilde tarz ve tür olarak benzeyen oyunlarla karşılaştıyorum;

combatlar asla ve asla dragon's dogma, nier automata seviyesi değil. bethesda oyunları (fallout, elder scrolls vs) seviyesi bile değil. kim skyrim'in pekte iyi olmayan combatlarını boklayıp gelip witcher daha iyi diyorsa bir boktan anlamıyor. evet sadece combatları ve düsmanları tekrar ediyor diye 6 puan verilen ryse son of rome hiiç ama hiç değil. ryse on kat daha sağlam bundan. esas bunda düsmanlar, combatlar ve herşeyler tekrar ediyor. sadece üç tuşa zevksiz şekilde basıyorsun.

harita ve gezmenin rahatlığı asla ac seviyesi değil. yönettiğimiz karakter çok ağır, kontrolleri berbat. ac'nin parkur sistemi çok daha güzel bir özgürlük veriyor. dikey oynanış çok büyük bir artı. şehirler ve genel atmosfer asla ve asla ac unity seviyesi değil. revelations bile değil. tamamen overrated witcher atmosferi ve haritasının, şehirlerinin verdiği hissiyat = 0. yapay hissettiriyor çünkü.

denildiği gibi iyi bir rpg falan değil. rpg olmayan assassin's creedler bile daha iyi karakter geliştirme seçeneklerine sahip. şaka yapmıyorum son iki oyunundan değil ac unity'den bile bahsediyorum.

yönetmenliği çöp ötesi. arkadaşlar bu oyunla aynı sene içinde mgs v çıkmış, bir sene sonra quantum break falan çıkmıs. insan utanır bunu çıkardığı için. bu kadar vasat, amatör çekilmiş, kopuk kopuk, konuşma sahneleri sıfır his veren bişeyi nasıl yaptım diye utanır. sinematikler sıkıcı ve boş. got çakması bişey izliyorsun gibi bu da apaçık ortada.

hikayesi de çöp. tamam başka oyunlarla kıyaslamak saçma olur çünkü tür olarak çoğu farklı ve benzeşmiyor. mario'nun hikayesi daha sağlam işlenmişti bundan ve zaten bu oyun mario'nun çakması ama neyse buna değinmeyeceğim. diyeceğim şey şu ki evreni ve genel olarak fantastik realizmi benzeşen telltale'nin got'u bundan çok daha sağlam bir hikayeye, ilgi çekici karakterlere, senaryoya, tersköşelere, şok anlarına vs. sahip. bu oyundaki saçmalığa kıyasla daha içine çeken bir hikayesi, daha düzgün, daha az weirdolara hitap eden bir evreni var.

yanisi objektif gerçekler konuştu. bu oyun gelmiş geçmiş en iyi oyun olmadığı gibi iyi oyun sıfatını bile zar zor alabilmiş bir oyundur. tabii önceki witcher'ler gibi(bkz: the witcher 2 assassins of kings/@don drapper) direkt çöp değil ama yine de efsane bir yanı yok. her açıdan.
  • gelmiş geçmis en iyi rpg oyunu için (bkz: chrono trigger)
  • "bitek bana yarrak gibi geldi"

işte buna eleştir denmez, bu desteksiz bok atma örneğidir. böyle olacağını baştan bildiğim için #85535989 şunu yazmıştım. ve gördük ki elemanda anlayacak kapasite yok.
  • adamın dibidir diger bütün rpg oyunlarının içinden geçer aksine iddaa eden henüz daha 736282628 kere bitirmemistir.
  • pes ya da fifa ile kıyaslamayın lütfen..
  • bu oyunla aşık atabilecek tek oyun mass effect serisidir. (son çıkan ucube hariç tabii ki) karakter çeşitliliği ve derinliği her iki oyunda da başka oyunlarla kıyaslanamayacak kadar iyi.

the witcher yan görev çeşitliliği ve soundtrack'ta mass effect'ten daha iyiyken, mass effect karakterlerin çokluğu ve ana hikayenin sürükleyiciliği ile bir adım önde.
  • son zamanlarda ortaya çıkan kusuru olmayan tek oyun.

inventory sistemi, büyü sistemi, oyun mekanikleri tamamen "the way its meant to be played" olan bir oyun.

bugün ilk defa şunu da gördüm, bu oyun diğer oyun severleri çıldırtıp akıl ve mantıktan uzak yorumlar yazmaya teşvik etmiş... başka oyunlardan keyif alanların beyinlerini tahrip etmesi ise hakikaten dehşet verici.
2376 entry daha
hesabın var mı? giriş yap