• caz piyanisti ve kompozitör. coleman hawkins ve dizzy gillespie ile de çalışmıştır..
 • psikolojisinin muzige etkisi hakkinda bir doktora tezi yazilmis olan deli jazz muzisyeni. caldigi melodiler daha cok egilip bukulmus cocuk ezgileri gibidir.

  monk'un jazz tarihi acisindan enteresan bir yeri vardir. calmaya basladigi ilk yillardan itibaren (jazz combolarinin ilk cikmaya basladigi 1930lar) muzik tarzi hic degismemistir. bebop, cool, avant-garde tarzlari hep onun etrafinda donmus, ve muzigi her zaman yaratici olmustur. tum bu tarzlarin ortaya cikisinda onemli rol oynamistir.

  blue monk, in walked bud ve five spot blues'a bayilirim
 • thelonious sphere monk caz tarihinin 3 onemli m 'inden biri.monk,
  mingus, miles.
 • round midnight adlı şaheserin bestecisi yüce insan.
 • tourette sendromundan cekmi$ olan, bebop-swing ustasi.
 • john coltrane'in müziğini şekillendiren müzisyenlerden biridir ayrıca.coltrane'in uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle miles davis ile yollarını ayırdığı dönemde ona sahip çıkmış ve coltrane'in müzikal gelişiminde büyük pay sahibi olmuştur.monk-coltrane beraberliğinin ardından miles davis uyuşturucuyla olan problemlerini yenen ve olgunlaşan coltrane'i grubuna geri almış ve efsane kind of blue albümü ortaya çıkmıştır.
  ölümünden yedi yıl sonra gösterime giren thelonious monk:straight, no chaser adlı belgesel/film'de bu dahi caz müzisyeninin hayatından kesitler sunulmaktadır.
 • 1917-1982 yılları arasında yaşamış,
  be bop'ın yapı taşlarından biri olan, sürrrekli kendi etrafında dönen, "başkası yapsa deli gömleği giydirirler ama ben yapınca thelonious monk işte diyo'lar!!" diyerek yine kendi etrafında dönmeye devam eden müthiş eğlenceli müzisyen, büyük besteci. menejerlerinden birinin ifadesine göre,
  bir konserinde kendisini izlemeye gelen count basie 'ye acaip kıl olmuş.
  "ne o öyle, sürekli bana bakıyo'du. o konsere çıksın bi daha ki sefere ben de ona bakicam" repliğiyle beni yerden yere vurmuş, büyük usta.
  (bkz: pannonica)
 • o kadar iyi bir tekniğe sahip olmamasına rağmen, kendine özgü çalış tarzı ve soloları, ve aynı zamanda, kreatif besteciliği ile jazz tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur. özgünlük namına örnek alınabilecek önemli müzisyenlerden biridir.
 • piyanoyu perküsyon aleti gbi kullanan çalarken arada bi dolaşıp geri gelip bi anda doru yerden şarkıya deam edip bi yandan mendilini çkarırken çalabilen dahi amcamızdır. etkilenmemek mümkün değil. (bkz: straight no chaser)
hesabın var mı? giriş yap