şükela:  tümü | bugün
 • yılbaşı gecelerinin ve ramazan aylarında köy kahvelerinin vazgeçilmez oyunu. 1-90 arası rakamların yazılı olduğu taşlar bir torbaya koyulur, bu rakamların rastgele yazılı olduğu 24 veya 30 kart oynayanlara dağıtılır. ortamda sözü geçen bir gişi elini taşların olduğu torbaya daldırır ve sırayla rakamları okur. dağıtılan kartlarda çekilen rakam varsa, kartın üstünde o rakam kağıt parçası ile kapatılır. kart üstünde bir sıra tamamen kapanırsa "birinci çinkooağğ", ikinci sıra dolarsa "ikinci çinkoaağğ" diye bağırılır. kartın tamamı dolarsa "tombalaağğğ nieheh evet tombalağ yabdım ben" denir ve ortaya para konmuşsa paranın tamamı alınır. arda sırada iki üç ortak da çıkabilir, bu sebepten kimi yörelerimizde kan davası güdüldüğü görülmüştür.
  oyunda nirengi noktalarından birisi de taşları çeken kişiye durmadan "iyi salla iyi" demektir, zira iyi sallanmamış bir torbadan hep arka arkaya rakamlar çekilir ve rakam çeken kişinin taraf tuttuğuna inanılır.
 • (bkz: kartele)
 • lise hayatında herkesin bir dönem denedigi mevzu. öncelikle okul pantolonun ceplerinin yırtık olması gerekmektedir. bu ön $artın hemen ardından yapılabilen tombala hareketi; elin gereken hareketleri yapmak amaçlı olarak çüke uzanması ve çüke harmonik hareket yaptırmasıyla devam eden olaya verilen isimdir.
 • kent var malbora var diye kahveye giren bir tombalacıya göz kırparak başlıyabileceğiniz ufak yollu bir kumardır. 5 te 5 yaparsanız tombalacı kahrından torbayı yakar. 5 te 5 yapmak ta her taşaklı delikanlının harcı değildir. kartlar iki usulle çekilir ya önce taşları çekip kartı karambole çekersiniz, yada kartın ilk numarasını sööler sonra taşları çekersiniz. 5 taş çekmek malbora nın yarı fiyatıdır yani 1 malbora karşılığı 1 karta 10 taş çekebilirsiniz. her çıkardığınız malbora için tombalacı size, içinden yüzünüze karşı söver sayar. sağlıklı olan kazanmakmı kaybetmekmi henüz bu sorunun cevabı açıklık kazanmamıştır..
 • yılbaşı akşamları aile fertleri arasında geçmiş yılların geyiğinin yapılmasına vesile olan şahane oyun. bunamış babaneler eğlenceyi artırır.
 • (bkz: king)
 • ayriyetten birtakim serefsiz tombalaci guruhu, torbanin icine 2. bir cep acar buraya isaretli kart uzerinde bulunan numaralari doldururlar.bu islemde kullanilan torbaya ìzmir torba denir.daha sonra tombalaci saga sola bagirir : haydi tombalaaa !!
  eger yanina yanasan bir sahis olursa hemen erketede bekleyen diger sahis ta tombalacinin yanina gelir ve kendisi isaretli karti alarak torbanin icindeki cepten (torbayi tutaninda yardimiyla) numaralari tık diye bulur.
  bunu goren iyi niyetli kucuk kumarbazin istahi feci kabarir,ayrica cevrede bu olayi izleyen bir cok kiside mevcuttur.
  sonuc olarak tombalacinin ayakcisi haric herkes normal kartlara,kartlarda olmayan rakamlar cekerler ve tombalaci ile ayakcisi hasilati yuzde hesabı kirisirlar.
  (bkz: tombalaci)
 • dandik, bir o kadar da zevksiz ama 31 aralık geceleri* her insanı* eğlendirebilen oyun
 • oyuncuların, bu sözcüğü avazı çıktığı kadar bağırmak suretiyle kendi kendini "kazanan" ilan ettiği anlamsız, saçmasapan bir oyun.* ayrıca çekirdek ve fıstık kabuklarının değerlendirilebilidiği tek meşgaledir. tam bir yılbaşı gecesi klasiğidir. niyeyse.
hesabın var mı? giriş yap