• rahmetli babam ne işi olursa olsun hastane dahil kesinlikle iş ve okul giriş çıkış saatlerine denk getirmez, mecbur kaldıysa da yer verenlerin yerini kabul etmez oldukça yüksek sesle “siz işe/okula gidiyorsunuz yeteri kadar yoruluyorsunuz oturmak sizin hakkınız” derdi.
  • sunulan bir hakkı kötüye kullanmaktır. şoförler kendi aralarında konuşuyordu geçen gün, adam ayda 328 kez kart basmış.

ulaşım hakkı herkese var. ilçeler arası yolculuktan bahsediyorum. koltuk sayısı 25 diyelim, arabada 50 kişi oluyor. vatandaş oy vermeyecek diye adamlara ses çıkartmıyorlar. her yolculuk üst üste devam ediyor. bazı hatlar araba sayısı artırılabilir ama o da yapılmıyor.

daha çok yazılabilir ama olayın odak noktası popülist zihniyetin ahlakımızı bozmasıdır diye düşünüyorum. vatandaş ne isterse yapılıyor. yapıldıkça daha fazlasını isteniyor. yapmazsan oy vermiyorlar ve seçilemiyorsun.

insanımızda biraz utanma olsa, sırf bedava diye her gün onu kullanmaz. ihtiyacı olduğunda kullanır.
  • %80 indirimli yapsalar bedava yapmak yerine, kurtulacağımız terördür.
  • bu insanların hava almaya ve farklı ortamda olmaya, bu tip kısa yolculuklara ihtiyaçları var, yaşlarından mütevellit.
    uyaran ihtiyaçları var da diyebiliriz.

çok acımasızsınız. hiç yaşlı olmayacak ve anne-babanızı yaşlı görmeyecekmiş gibi acımasızsınız.
  • artık oturanları taciz etmekle kalmayıp ayakta rahatça durulabilen yerdekileri de taciz edip sıkıştırmaya, yerlerini zorla almaya başladılar. 10 metrobüs seyehatimin 8'inde yaşadığım durumdur.
  • sadece bir tek simit almak için şehir dışındaki semtten merkeze gelenler var resmen.hatta şoförlerin söylediğine göre sadece şehir turu yapmak için ön koltukta sabahtan akşama kadar dolaşıyormuş.belediye çalışanları bile illallah etmişler.tamamen kaldırılmasa bile bence iş,okul giriş ve çıkış saatlerinde onların binmesi yasak olsun.otobüsler artık kapasiteyi kaldıramıyor.buna acil çözüm bulunmalı.
  • aşırı haklı bir serzeniş. canlarına kastetmişiz gibi dik dik bakmaları var bir de. inşaat işçisi adam o gün ayakta duramıyordu. yüzünden belli yorgunluğu. buyrun siz oturun dedim. teşekkür etti. oturdu. arkadan bir tane bunak "gençlerin hiç saygısı kalmamış, ben dururken gencecik adama yer veriyor" dedi. altın gününden geliyor amk. bir de iş saatlerinde bebek arabasıyla binmeye çalışanlar var. normalde açık halde binilmesi yasak. ama ablalarımız 3 açık arabayı otobüse sokmaya çalışıyorlar. eltine gitmek için bu acele ne?
  • geçen hafta urla belediyesi otobüsünde tanık olduğum hadisedir.
    belli saatlerde uygulamada değişiklik yapılabilir diye düşünüyorum. mesai başlangıcı ve bitişi saatlerinde ücretli hale getirilmesi söz konusu olabilir. böylece yoğunluk azaltılabilir.
  • yaşlılara saygı yok, yer verin demeyeceğim.
    kırk yaşındayım toplu taşımalarda oturarak çok zor gidiyorum muhakkak yer veriyorum; tabi ki bu benim kendi düşüncem. isteyen verir isteyen vermez.
    lakin ilk entrydeki varsayımların da tamamı yansıtmadığını o nedenle de saçma argümanlara tutunup öfke kusmamanızı isterdim.
    demiş ki yer verilmesi istenen 16 saat işte çalışmış; yaşlı kişi bulaşık süngeri almak için semt değiştiriyormuş.
    ben çok kişiyi tanıyorum; 65 yaşının üstünde olup çalışan ve toplu taşımaları kullanan.
    çok kişi tanıyorum hastane için toplu taşıma kullanan.
    ayrıca hiç oturmadan tüm şehri gezebilecek güçte çok kişiyi de biliyorum yer vermeyen.
    kısaca örneklemeleriniz doğru olmayabilir.
    65 yaş üstünün toplu taşımadan ücretsiz yararlanması konusunda taraf değilim. belki indirimli olmalı ama ücretsiz olmaması gerektiğini düşünüyorum şahsen ama tekrar söyleyeyim gerçekten kimin ne yaşadığını bilmeden kendinizce senaryo oluşturup, üzerine de bu senaryo dahilinde nefret kusmayın.
  • yapılan araştırmaya göre yaşlı insanların ayakta durması bacaklarındaki damarlar ve varisler için daha iyiymiş.

o yüzden ben yer vermiyorum.

kaynak

olmayan terör.
hesabın var mı? giriş yap