şükela:  tümü | bugün
 • türk toplumudur.

  bunu bir kaç yurt dışı çıkışımda çok daha iyi anladım. bir otobüste, trende ya da uçakta seyahat ederken etrafınızdaki insanlara bakın. herkes somurtuyor, istisnasız herkes mutsuz. bir de yurt dışında toplu taşımayı kullanın. gerçekten insanlar sürekli kahkaha atmasa bile güler yüzlü, insanların yüzlerine baktığınızda en azından içiniz kararmıyor.

  basit ve sıradan bir tespit gibi gelse de bence toplu taşıma kullanan insanlar, bazen toplumun o anki durumunun tespitinde önemli bir yer taşıyor. çünkü zengininden fakirine, yaşlısından bebeğine herkesi toplu bir şekilde görebileceğiniz nadir anlardan birisi. ve tüm bu kesim aynı anda somurtarak oturuyor, mutsuz oluyora o toplumda bir sıkıntı olduğu aşikar.

  bu coğrafyanın insanı olarak mutsuz olmaya o kadar alıştık ki. normal hayatlarımızda sürekli dertleriyle, tasalarıyla yüzü düşen, mutsuzlukları yüzünden yanımızdan geçen mutlu anları yakalamayı kaçırdığımız insanlar haline geldik. kısacık hayatta, sürekli acele ederek mutsuz olmaya çalışıyoruz.

  bunun gibi saçma bir diğer tespitim de "korna sesi ne kadar fazlaysa bir ülke o kadar geride kalmıştır" olacak.

  mutsuz olmayın a dostlar, sizin yüzünüzün gülmesi, birine güler yüzle bakmanız başka bir insanın tüm gününü mutlu hale getirebilecek küçük bir detay olabiliyor.
 • toplu tasimada genelde kimsenin yuzu gulmez. ota boka turk insanini yeren tespitler yapmaya gerek yok. avrupa'da da insanlar sabah tramvayla ise giderken cicek acmiyor.

  anlatilmak istenenlere ve verilmek istenen mesaja katilabilirim ama toplu tasimadaki gulmeme durumu uzerinden buna varmak acikcasi biraz tuhaf. yapmayin.
 • londra'da da somurtan var, köln'de de somurtan var, nice'de de somurtan var, istanbul'da da somurtan var.

  londra'da da gülen var, köln'de de gülen var, nice'de de gülen var, istanbul'da da gülen var.

  amanallahtöbe notu: ikinci paragraftaki 'gülen' kelimesi 'gülmek' fiilini temsil etmektedir sayın amirim ve savcım.