şükela:  tümü | bugün
 • orjininin ne olduğu bilinmeyen, insanları bi şekilde etkisi altına almayı başarmış, kişilerin her hareketini kısıtlayan anlamsız ve yazılı olmayan kurallar topluluğu.
 • (bkz: yaptırım)
 • gelisemememis toplumlarda ulkenin herkesin aynı dusunup aynı hareket ettiginde uygarlık duzeyine erisecegini sanan zihniyetin farklı dusunenlere uyguladıgı baskı turu olmakla beraber, bizim gibi asırı gelismis toplumlarda bu yaklasım fiziksel gorunuse kadar duser, kisi insan oldugu icin bile saygı gorememenin yanı sıra, bi de uzerindeki kıyafet - cart curt * kombinasyonları sırf birilerinin canını sıkıyo diye adam yerine konulmaz, degersizdir..
 • (bkz: #6110796)
 • toplumun çoğunluğu tarafından benimsenmiş düşüncelerin, davranış biçimlerinin, toplumun tüm bireylerine benimsetilmeye çalışılmasıyla hissedilen baskı.
  sosyalizasyon sürecinin sonunda oluşan kimliklerimizin, toplumun genel anlayışıyla çeliştiği anda omuzlarımıza bindirdiği yük belki de. doğduğumuz andan ölümümüze kadar etkileşim içinde bulunduğumuz "toplum"un, toplum bireylerinin bizi şekillendirdikten sonra şeklimizi şemalimizi beğenmeyerek bize attığı kazık diğer bir deyişle. birey olduklarında sallamadıkları değer yargılarını toplum olarak pek bir ciddiye alan bir kısım insanların yarattığı çelişki. örneklemek gerekirse; mini etek giyen bir kadına öküz gibi bakan adamın, kızını aynı sebepten namus kisvesi altında dövmesi, mini etek giyen kadınları ayıplaması vs.
  özgürlüklerin, yaratıcılığın ve üretimin azalmasına, toplumun genelinden farklı olan, ki çoğu zaman bu farklılıklardır ilerlemeyi sağlayan, insanların sindirilmesine, dışlanmasına, saldırganlığın artmasına neden olan lanet bir şey...
 • ortaya şablon davranışlar çıkarması sebebiyle davranışsal patates baskısı olarak da anılmalıdır..
 • yeni bir otalamaya rıza dayatma girişimi.
 • durkheim a göre toplumsal olan bireyi biçimlediğine göre, bizi biz yapan şey, gene durkheim'a göre bu baskı.

  kitlelerin tarih içinde tutarlı davranışlar sergilemeleri ve tarihin tekerrürden ibaret olması, baskının tutarlı bir biçimde sürdüğü bir realite olduğu anlamına geliyor galiba. ürkünç ama gerçek olabilir. insan kendinin beş dakika sonra ne yapacağını bilemezken, komplo teorisyenleri bunca grift ilişki ve mekanizma arasından kahinler gibi geleceği nasıl görürlerdi yoksa.

  bireyselliğimizin belirsizliği, toplumun katı hareketi içinde tamamen etkisizmiş gibi görünürken; o katılığın etkisiyle biçimlenen bireyselliğimiz o büyük baskıyı yaratan parçalarından birisi.
 • basılı materyalin temin edilebilir olanı... kişisel baskı ise daha çok kolleksiyonerlerin peşinde koşacağı tip...

  (bkz: baskı önizleme)

  sosyal olanını yemeğinize sos olarak istemediğinizde bile bir gün gelip acısını midenizin dibinde hissedebileceğiniz baharat... topunuz topsunuz diyerek yuvarlıyor, pot kırıyorum tripodumdan aşağı...
 • toplumun "cok ki$i yapiyorsa dogrudur"'u iyice kabul ederek azinlikta kalan fikir, inani$, gelenek, prensip, felsefe, zevk ve hobileri onaylamamasi durumu.

  bu baski bunlardan vazgecmeye zorlayici guc olabilecegi gibi (bkz: satanizm) sadece onaylamayarak bile ki$inin bunlari yaparken kendini di$lanmi$ ve huzursuz hissetmesine neden olurlar.