• yuvasız kuşlar kasetinde yer alan ferdi tayfur şarkısı. ismine bakarak ferdi baba'nın rakıya-şaraba tövbe edip doğru yolu bulduğu izlenimi verse de işin doğrusu o değildir aslında. sevip de kavuşamayan esas oğlan, anasına, allahına isyan eder, sevmeye tövbe eder de sevgiyle tövbeyi yanyana getirmemek lazım zira aşk çok yemin bozdurur adama.
  • lara'nın kendini tamamen batı saunduna emanet ettiği hoş bir şarkısıydı. çıkışı 2005 (furycaine'e tesekkur). ülkede şarkıyı benden gayrı sevene rastlayamamıştım.

tövbekâr ettin sensiz geçen zamana
    sıyrıldım sakın sanma senden kalan lara'yla
    bak bana oğlum aşkla oyun oynama
    nasıl bir kader yazdım tanrım ben bir başıma

söyle sev sevelim, ister öl de ölelim
    kurban al canım vereyim benden armağan sana

dertli dertli ah anlat bana dertli
    gururdan mı onurdan mı yoksa derdi
    günahı çok sevabı yok, sorma dertli
    sorun mu çok?
    cevabın yok ağla dertli

sözler rezaletin son perdesiymiş. yazmayaydım daha iyiydi.
  • bir gün birisi "arabesk nasıl bir şeydir?" diye sorsa, ferdi tayfur'dan dinletilebilecek ve "işte arabesk budur" denilebilecek bir şarkıdır.

not: temposunun hızı, anlamının ağır derinliği ile ters orantılıdır ve ferdi tayfur muhteşem söyler.
  • türk sinema tarihinde ayni isimli üç film vardir.

72 yapimi , yönetmeni osman f seden: basrollerde feri cansel ve aytaç arman oynuyor

77 yapimi, yönetmeni ertem göreç : türkiran ortak yapimidir. kadir inanir, puri benaj, sezer inanoglu basrollerinde oynuyor. bana göre oldukça ilginç bir filmdir. yüzlerce filmde islenmis bir konusu vardir. cinayet islemek zorunda kalan ve hapse giren bir adam. geride biraktigi oglu ve karisi. babasini öldü bilen bir çocuk . adamin tahliye oldugunda bile basi beladan kurtulmayacaktir.bir sahnesinde murat’in * oglu sezer kaçirilir. kötü adamlar “ oglun elimizde” diye murat’a telefon açar. murat en kizgin haliyle telefonu kapar, merakla ona bakan karisi “nolmus ? “ diye sorar. murat’in cevabi bana göre bombadir : önemli bisey yok, sezer’i götürmüsler.` :nasil yani ya* ayrica bu filmdetürk filmlerindeki kötü adam tiplemesi`ne giren bir düzine adami da görmek mümkün: erol tas, yasar güçlü, cevdet özalas, osman han, ihsan baysal, hakki kivanç, niyazi gökdere, turgut özatay, hasan ceylan, yusuf çetin, atif kaptan, ata saka *

2004 yilinda da yönetmenligini sabri saydam’in yaptigi " tövbekar" ise bir tv filmi olarak çekilmistir.
  • kişinin boşandıktan sonra kendini niteleyebileceği sıfat
  • altyapısı filan fena olmayan 2005 model lara şarkısı. bilin bakalım klipte ne oluyordu? tabii ki dansetmekten başka birşey yapmıyordu.
  • 1977 model kadir inanır'ın başrolde olduğu filmde baba, oğluna kavga etmeyi öğretirken şunu söyler "kavgada ilk yumruğu atan kazanır. ama en iyisi kafadır, ağız burun karışık yapar" ahahahah ulan yıllardır kaynağını bilmeden kullanıp durmuşum.
  • bizim şarkıları söylemeyi pek seven manolis aggelopoulos'un (1984) anatolitissa adıyla seslendirdiği ferdi tayfur (1980) şarkısı.
  • insani kolpanin, geyikciligin, dandik filmin muptelasi yapacak kapasiteye sahip turk filmi.. bayiliyorum lan bole turk filmlerine hehe.. (bkz: barıştık)

https://www.youtube.com/watch?v=jmuxxz0lppy
hesabın var mı? giriş yap