• rezalet. küçük yatırımcı ezilsin ki bu para babaları milyarlar kazansın. o yüzden trendyol’dan alışveriş yapmamaya çalışıyorum hem indirim adı altında bindirim yaptıkları hem de kobileri böyle ezdikleri için. bu arkadaş gibilerin mağduriyetini giderin de bari biraz olsun iyi analım sizi.
  • uluslararası bir spor markasının tr distribütörlüğünü yapıyoruz. trendyolda 400 modele yakın ürünümüz sergilenmekte aynı zaman da bir çok alt kuruluşa hizmet veriyoruz. kampanya katılımı başladığında ilk başvuranlar arasındaydık katılımcı sayısı başvuru yaptığımız da 110 başvuru sürencinden sonra kontrol ettiğimde 450 civarı idi. işin garip ve algoritmasını anlamadığım bizi kampanyaya sokmayıp alt satıcımızı 10 modelimizle kampanyaya dahil etmesi. asıl marka sahibini görmüyor görmemezlikten geliyor küçük kobimiz bizden daha güçlü ha satılan ürünler de satıcımız da kazansın biz bundan gurur duyarız ayrıca internet satışına ihtiyacı olan bir firma da değiliz görselliği ve fiyatları kontrol altında tutmaya çalışıyoruz ama garip bir durum var onu çözemedik maille bilgi almak istedim sadece nedenini merak ettim yoğunluk dedi :) peki dedim :) açıklama bu kadar!
  • trendyola ödediği komisyona rağmen yapıcağı satışını gelir olarak hesaplayan kobi , kendi websitesini ve reklamlarını aynı şekilde komisyonla planlayamıyorsa zaten batmaya mahkumdur.

adı üstünde pazar yeri , yerini başkası kapmış olabilir tek bir pazara bağlı hayat planlaması çöküme sebebiyet verecektir eğer tek pazar yeriyse aylık,yıllık ücretini öde tipki gerçek pazarlarda oldugu gibi ya da sabah aksam isinin takibini yap dostum sevgiler
  • trendyol alıcı tarafından bakınca alışveriş yapmanın kolay olduğu bir uygulamayken arka planda satıcılar için gerçekten eziyetli bir yapıya sahipmiş yaşayarak öğrendim.

satıcı tarafında 2 aylık bir tecrübe ile ilk etapta gözlemlediğim sistemleri arka planda aşırı derecede yavaş ve hantal kurulmuş. ürün yükleme alanı kişinin ürünü yükleyememesi için oluşturulmuş bir yer. başlangıçta excelle ürün yüklemeyi denedim. nitekim tüm bilgileri girdim. görselleri excelin içine linkle ekledim. ama profesyonel makina ile çekilmiş tüm görsellerimi sanki fotoğraf makinası değil de nokia 6600'la çekmiş gibi sisteme yüklediler. aynı ürünün farklı renklerini aynı model kodu vermeme rağmen varyantlı olarak göstermediler. resimleri silip yeniden yükledim onaylamadılar. defalarca bu konularda bildirimler açtım ama kimse ilgilenmedi. bildirimlerim yapılmış gibi kapatıldı. ben de tüm ürünleri sıfırlayıp yeniden tek tek giriş yaptım. bu sefer ürünleri onay süresi 10 gün sürdü. içerik onay ekipleri varmış ama ürünlerin isimlerini bile düzgün yazamıyorlar. aynı ürünün x bedenini onaylarken y bedenini onaylamayabiliyorlar. x bedenine "ayşe beyaz elbise" derken y bedenine "aişe elbise beyaz" diyebiliyorlar. bunun için bildirim açtığınızda aynen olması gerektiği şekliyle yazmanıza rağmen yine de doğrusunu yazmayı beceremiyorlar.

ödeme kısmına gelirsek benim satış yaptığım kategoride komisyon oranları %20 - 23 bandındaydı. bu komisyonun içerisine kargo ücreti de dahil sanmıştım. yanılmışım. trendyol kargo parasını, komisyonu cart diye keserken size yapılacak ödemeyi vade sonunda yapacağını belirtiyor. benim ürün grubumda vade gün sayısı 14 olmasına rağmen ödememi hala yapmadılar. işin garibi ödeme sanki yapılmış gibi "ödendi" olarak sisteme yansıtmışlar. bunun için itiraz etmek üzere müşteri hizmetlerini arayınca bankaya postalanıyorum. banka bize gelen ödeme gözükmüyor diyor. tekrar trendyola dönünce bildirim aç deniliyor. açılan bildirim için arayan kişi "ama ilk ödemeniz 45 gün sonra yapılır" diyor. "nerede vade süresinde 45 gün yazıyor?" dediğimde "ama 45 gündür" diye havada cevap alıyorum. "peki neden ödendi" yazıyor denilince "aaa evet bir hata olmuş galiba deniliyor." ve hala ödememi alamadığım gibi adam akıllı cevap da alamıyorum.

chatbox kısmında ve müşteri hizmetleri kısmında maalesef yetkisiz çalışanlar tutuyorlar. online eğitim bölümündeki eğitmenlerde ezbere dayalı bilgiler veriyor. sorulan sorulara klasik her zaman bildirim açın diye cevaplar veriliyor.

online alışverişle övünen ve yanlış hatırlamıyorsam bunun %85'inin mobil üzerinden yapıldığını söyleyen bir oluşumun satıcı paneli için mobil aplikasyonu ise daha yeni piyasaya sürüldü. çok fazla eksik noktası olmakla birlikte uygulamanın en büyük eksikliği bildirim, uyarı vb hiçbir işlevi yok. ben mi beceremedim bilmiyorum ama mail dışında satış yaptığınıza dair bildirim uygulama üzerinden düşmüyor.

tanım: alıcı tarafında çok sıkıntı yaşamasam da satıcı tarafı gerçekten saçmalıkların zibilyon tane olduğu bir online alışveriş platformudur.

son olarak online ticarette pratiklik ve sadelik konusunda shopier'in üstüne tanımıyorum.
  • arayüzü daha basit olabilirdi. sürekli hata veriyor, eksiği çok. teferruatları yüzünden ürün yüklemek işkence gibi.
  • şahıs şirketi sahibi iseniz ve ticari bir banka hesabınız varsa "banka hesap adınız ad-soyad şeklinde olmalı, yoksa paranızı alamazsınız." denilen rezalet sistemleri vardır.

ad-soyad banka hesabı bireysel hesaptır. ticari hesabın ardında mutlaka vergi levhasında yer alan ticari ünvan bulunmak zorundadır. çünkü bankalar hesap açarken bilgileri sistemden otomatik çekiyor. manuel bir ad-soyad eklemesi yapmıyorlar. bu da demek oluyor ki trendyol sadece bireysel hesaplara ödeme geçiyor. ticari hesaplara ödeme yapmıyor.

müşteri hizmetlerini arıyorum mıy mıy "farklı bi işlem yapamıyoruz. üst birime yönlendirme diye bir şey yok. biz bu konuda bir şey yapamıyoruz." diye konuşuyorlar. güya adı çözüm merkezi ama çözüm adına bir şey üretilmiyor. trendyol paramızı gasp ediyor kısaca.

aklınız varsa hiç bulaşmayın. satıcıların iliğini kemiğini kurutuyorlar. bir halta yaradıkları yok.
  • trendyol satıcı paneli sadece trendyol'un işine yarıyor. satıcılar için adeta cehennem. ne fiyat düzenleyebiliyorsunuz ne de ürün ekleyebiliyorsunuz. bunlar için müşteri hizmetlerine talepte bulunuyorsunuz keyifleri ne zaman isterse o zaman değiştiriyorlar.

t: 15 sene önceki sitelerden bile daha saçma sistemi olan panelimsi.
  • kesinlikle hep kasa kazanıyor..
hesabın var mı? giriş yap