• türev, birini yüzünü görerek tanımaya çalışmaksa; integral, birini yüzünü görmeden, arkasına bakarak tanımaya çalışmaktır.
  • allah bin belasını versin bunların. ama en çok integralin versin. türevin biraz versin çok değil. türev almayı birazcık anlamıştım öyle o kadar kaldı işte.
    ne kadar da marjinal isimleri var halbuki, integral, türev. çok havalı.
    pisler beee.

beddua edit: entyr üzerine bir yazar arkadaş mesaj atınca farkettim ki beddua etmeyin arkadaşlar aşdkfksjdh. dedikler doğru; beddua döner dolaşır sahibini bulur hüüii. anlatıyorum tamam.;
    2018’de bu entry’de türeve integrale sağlam bir beddua etmişim gördüğünüz gibi.sene 2020 üniversite de matematik dersi alıyorum. konular malum :((( limit, türev, integral....döndü dolaştı bana geri geldi... siz siz olun beddua etmeyin akdşfkfjslx
  • integral adamdır, türev p*çtir.

gerçek sistemlerde integral almak sinyalin yüksek frekansa sahip gürültü içeriği için filtre görevi görür (bkz: bode). sinyalde yanlılık (bkz: bias) fazla değilse istediğiniz sinyalin integralini rahatlıkla alır, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

ama türev denilen illet öyle değildir. sinyal üzerinde gürültü var ise (ki muhakkak vardır) türev almak pratik olmaz, türev değerleri saçmalar. bunun için de filtre kullanmanız gerekir (bkz: türevleyen filtre) ki bu da vay efendim kesme frekansı ne olsun vay efendim sönümleme katsayısı ne olsun derken ince tasarım işine girer çünkü sağlam filtre kullanmak isterseniz sinyali geciktirirsiniz ve sisteminizi kararsız yapabilirsiniz (bkz: gecikme payı) (bkz: delay margin) .

sözün özü integralin döve döve alacağı versustur.
  • integral türevi döver
  • türev;
    değişken artması sıfıra giderken, fonksiyonun artması değişken artmasına oranının limiti.

integral;
    türevi bilinen fonksiyon.
  • vizelerle kafayı bozmuş yurdum gencinin zihnini meşgul eden versus.
    integral; (bkz: tümevarım)
    türev; (bkz: tümdengelim)
  • integral über alles.
  • türev, insana balık vermektir; ama integral, balık tutmayı öğretmektir.
  • türev yds ise integral toefl dır.
  • türev mat1, integral mat2'dir.
hesabın var mı? giriş yap