• türev, birini yüzünü görerek tanımaya çalışmaksa; integral, birini yüzünü görmeden, arkasına bakarak tanımaya çalışmaktır.
  • üniversitede mat 1 dersi alırken pek anlaşılmaz ama mühendisliğin temeli calculustur.
    limiti bilmeden türev, türevi bilmeden intergali öğrenemezsiniz.

bunlar günümüzde kullanılan ve keşfedilen hemen her türlü teknolojinin temelini oluşturur.

uzaya fırlatılan uydulardan, uçaklara, elektronik tüm ürünlerden bilimum inşaat faaliyetlerine aklınıza gelebilecek her türlü mühendislik uyguluması fundemental theorem of calculus sayesinde mümkün olabilmiştir.

o nedenle mümkün olduğu kadar iyi öğrenmeye çalışın.

bu matematiğin hangi problemleri çözmek için kullanıldığını iyi öğrenin.

bunlar bir fonksiyonun eğimi problemiyle bir curvin altında kalan alanı hesaplamak için kullanılan matematiktir.

bunu keşfeden adam sizin öğrenme hızınızdan daha hızlı bir şekilde keşfetti calculusu.
  • ikisi de matematiğin hala zevkli olduğu son konulardır. daha sonra eğlenilecek konular biter, matris gibi sıkıcı evlenilecek tipler peydah olur. lnx'=1/x gibi heyecan yaratan, merak uyandıran, hayata renk katan konular çoktan geride kalmıştır.
  • türev alırken vazoyu yere atıp kırarsın. integralde ise parçaları birleştirince nasıl bi vazo ortaya çıkar acaba diye düşünürsün.

ayrıca türev alırken bazı parçalar kaybolmuştur. o kayıp parçaları da en sonda, vazoyu daha önce gören görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda kendin tamamlarsın.
  • integral'in hep gizli tuttuğu bir sırrı * vardır. gizemlidir.
  • ikisi de boyutlar arası hareket işlemi yapmaya yarar, matematiği analitik geometri ile değil de estetik mediumlar ile düşündüğünmeye kalktığınızda ufuk açar , kapatır, katlar, patlatır de hey de hey da hayda rinna rinnan nay
  • sözelcilerin sikinde olmayan versus
  • allah bin belasını versin bunların. ama en çok integralin versin. türevin biraz versin çok değil. türev almayı birazcık anlamıştım öyle o kadar kaldı işte.
    ne kadar da marjinal isimleri var halbuki, integral, türev. çok havalı.
    pisler beee.

beddua edit: entyr üzerine bir yazar arkadaş mesaj atınca farkettim ki beddua etmeyin arkadaşlar aşdkfksjdh. dedikler doğru; beddua döner dolaşır sahibini bulur hüüii. anlatıyorum tamam.;
    2018’de bu entry’de türeve integrale sağlam bir beddua etmişim gördüğünüz gibi.sene 2020 üniversite de matematik dersi alıyorum. konular malum :((( limit, türev, integral....döndü dolaştı bana geri geldi... siz siz olun beddua etmeyin akdşfkfjslx
  • lisede matematiğin integral'de bittiği düşünürdüm. üniversitesi'de allahın belası birçok konu daha gördük, neyse efendim bu kardeşlerimizin cinsiyet dağılımı şöyledir;

türev: erkek
    integral: kadın
    dif: meyilli
  • türev kpss'dir, çilelidir. integral atanmıştır, mutludur.
hesabın var mı? giriş yap