şükela:  tümü | bugün
 • bilkent hukuk fakültesinin dekanı olan zat.
 • dekanı olduğu fakültede hukuka giriş dersi de vermektedir, esas uzmanlık alanının idare hukukudur.
 • eskiden mulkiye'de yonetim hukuku dersi verirdi.
 • cok katı görünen, derslerinde asla çok eğlenemeyeceğiniz ama alanında çok uzman, inanılmaz güçlü bir hafıza ve kimilerinin kabul etmemesine rağmen "sense of humour" sahibi; fakat iyiniyetini ve anlayışlı kişiliğini nedense gizlemeye çalışan* bilkent üniversitesi hukuk fakültesi dekanı.
 • hukukçu olmanın kendini bir odaya kapatıp saatlerce kitap okumaktan ibaret olmadığının kanıtı olan kişi. ders sırasında zaman zaman çok ince espiriler yapan, bunun üzerine kopan sınıfıysa tek bir mimiğiyle susturabilecek karizmaya sahip, inanılmaz hafızası olan şahıs. şöyle bir olay geçmiştir başımdan: bir dönem boyunca sadece 1 dersini kaçırmış olan ben, bir sonraki ders anlatılan konuyla ilgili turgut tanın bir hata yaptığını düşünerek söz alırım ve yaklaşık 1 dakika boyunca yaptığını düşündüğüm hatayla ilgili düşüncelerimi belirtirim. soruyu gayet dikkatle dinledikten sonra turgut hoca yaklaşık 1-2 saniye düşünür ve cevabı yapıştırır:

  -bir önceki derse gelmiş olsaydınız bu soruyu sormazdınız... ya da belki de yine de sorardınız..

  (yaklaşık 130 kişiye ders verdiği düşünülmelidir tabi..)
 • ülkemizdeki diğer idare hukukçularının tersine kendisi hukuk fakültesi değil siyasal bilgiler fakültesi mezunudur ve yıllarca mezun olduğu okulda hocalık yapmıştır. nitekim bendeniz de mülkiye'de ki son kuşak öğrencilerinden olduğum için tanırım kendisini.
  gerçekten de, sahip olduğu görüntü hafızasının yanısıra anlattığı hemen hemen her konuyla ilgili bir adet de danıştay, idare mahkemesi yada ayim kararı okuması anlattıklarının akılda daha fazla kalmasına neden olmaktadır. yine tahmin edildiğinin aksine bilkent'de ki dekanlık görevi ilk yöneticilik görevi de değildir. daha önce hacettepe üniversitesi iibf'nin dekanlığını da yapmıştır.
  iyi hocadır, çok şey öğretir ama fazlasıyla da ciddi bir duruşu vardır. bir kere olsun derse başlarken "merhaba" veya dersi bitirirken "iyi günler" dediğini duymamışımdır...
 • ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesinde ders verir iken, öğrencilerin sorduğu soruların kalitesini beğenmediğinde, okulun eğitim kalitesinin giderek düştüğünden yakınan turgut hoca'nın bilkent üniversitesine geçişini duymak, biraz soğuk duş etkisi yaratmıştı bizde.
  müthiş bir fotojenik hafızası ve korkutan bir duruşu var idi. derse başlarken saatini çıkarıp kürsüye koyar, dersin son 30 saniyesine girildiğinde saatini geri takardı.
  ama iyi bir hukukçudur turgut hoca, tek eksiği, sorgulayan öğrencinin sormasına fırsat vermeyecek kadar katı duruşudur.
 • bilkent hukuk fakültesi'nin ilk dekanıdır, kanımca oldukça başarılı bir öğretmendir ve öğrencileri tarafından hep bahsedildiği üzere hukuk fakültesi mezunu olmamasına rağmen türkiye'nin alanına tümüyle hakim sayılı idare hukukçularındandır. inanılmaz bir hafızaya ve ince bir mizah anlayışına sahiptir.

  kendisinin karakteristik özelliklerini yansıttığına inandığım bir anı için (bkz: #12477358)

  ..aynı zamanda bir ders arasında sınıftaki öğrencilerin arasında geçen "zaman ne çabuk geçiyo yaa..." tarzı bir muhabbete kulak misafiri olup, hiç bozmadan "zaman geçmiyor. zaman olduğu yerde duruyor, biz içinden geçiyoruz.." diye bir cevap vermiştir ki, hala düşündürür..
 • kendisinin karizmasını normal terimlerle açıklayamıyorum. ancak yoda'nın filan vakıf olabileceği bir seviyede force kullanıyor bu adam. kaynağının 10 metre çapında etkili olabilen bir karizma türü doğal yollarla varolamaz. gözlüğünün, forgotten realms'dan getirilmiş bir artifact olması ihtimalini de değerlendiriyorum.
 • favori sorusu: "bununla ilgili bir örnek vermiştim hatırlayan var mı" dır. hayır yoktur.
hesabın var mı? giriş yap