• erol büyükburç ve sadri alışıklı, erol büyükburçun çok ünlü ispanyol şarkıcıyı oynayıp türkçe "ispanyaa heyyo matadorluk yaşasın boğalar falan filan" şeklinde bir şarkı söylediği süper film..
  • turist ömer serisinin en güzel filmlerinden biri.

turist'in adres sorduğu kapıcının mırıldandığı türkünün sözleri de şöyledir:

''evimizin önü kerimidi kürdan,
    bir güzele, ben vuruldum.''

bu filmden aklımda kalan muhtemelen montaj yapılırken sadri alışık tarafından eklenmiş şu muhabbettir:

--- spoiler ---

turist ömer ve ispanyol abi; ispanya'yı dolanırlarken turist ilk kez yürüyen merdiven görür. merdiveni çıkarlarken çekimleri izleyen bir ispanyol teyze bizimkileri dikkatli dikkatli süzmektedir. turist'le yüz yüze gelince birden küçümser bir ifadeyle kafasını çevirdiğini görürüz.

işte sadri alışık da bu mevzuya dikkat etmiş olacak ki:

- vay be, bizim kasımpaşa'dan melahat bu. haspaya bak; ispanyol kocayla evlendi, bizi tanımaz oldu!

--- spoiler ---
  • filmin jeneriğinde mualla süer'in eşi rolündeki kısa boylu amcamız ''sempatik cücemiz dursun ceylan'' olarak geçmektedir.

turist de film boyunca en çok onunla uğraşır:

- ana oğul ne yapıyorsunuz bakayım siz burada?! dişleri çıktı mı bunun?! sünnet oldu mu?!
  • filmin son sahnesindeki sucukhane esprisi hala insanı güldürmektedir. tabi, filmdeki birçok espri de keza öyle.
  • an itibariyle kanaltürk'te yayınlanmaktadır. turist ömer sevenlerin dikkatine.
  • en güzel sadri alışık filmlerinden biri.
    erol büyükburç'un manolya adlı şarkısı da burada seslendirilmiştir.

--- spoiler ---
    ayrıca filmin son sahnesinde manolya'yı oynayan oyuncu yer almaz. zaten 4-5 planda sürekli arkada durur. ki bu başka bir oyuncudur. son planda da, başka yer de bekliyormuş gibi yapılır.
    küçüklüğümüzden beri kardeşimle en merak ettiğimiz olay buydu. neden o oyuncu filmin sonunda rol almadı diye..

--- spoiler ---
  • bu saatte yapılacak en iyi şeylerden biridir bu filmi izlemek. gerçi her saat izlenebilir, ama tam gece ayazında, sıcak evinde otururken izlemek insanda nostaljik hisler bırakıyor. ya da ben manyağım.
  • ispanyol abimiz sinyor rodrigez erol büyükburç'un ilginç şarkılarıyla eşlik ettiği film. kurbanda boğa devirmişliğimiz olduğundan, esmer kumral ispanya'nın kızları hayrandı o korkusuz torero'ya kısmını üstüme alınıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=amte45su2qk
  • az önce tv8'de yayınlanan tekrarında gözlerime inanamadığım filmdir.

--- spoiler ---

feri canselin göğüs dekoltesi sansürlenmiş :-/

--- spoiler ---
  • http://magazin.milliyet.com.tr/…1652898/default.htm

nasıl bir ülkede yaşıyoruz lan?
hesabın var mı? giriş yap