şükela:  tümü | bugün
  • asıl başlık, " türk kadınlarının mutluluk bazında dünyada 105. sırada olması" olacaktı ancak karakter sınırından dolayı bu şekilde açıldı.

georgetown ınstitute for women, peace and security ve peace research ınstitute of oslo kurumları tarafından belirlenen kadın, barış, güvenlik indeksine göre ve dünya bankası verilerinden yararlanarak oluşturulan listede türk kadınları dünya'da 105.sırada bulunuyormuş. en mutlu kadınlar ise izlandalı kadınlar.

asıl tuhaf olan ise daha yeni araba kullanma hakkı, stadı giriş izni alan suudi kadınlarının(99) türk kadınlarından daha iyi durumda olması. araştırmanın haklı tarafları olsa da, türk kadınlarının sonuçta çıkan kadar kötü durumda olduğunu düşünmüyorum. zaten verilerin alındığı kuruluşun da ne kadar tarafsız olduğu ise ayrı muamma.

link
    link1

edit1: (#72102947) cevaben,
    well-being'in anlamlarından biri de mutluluktur. aynı zamanda türkçe'ye çevirirken kadınların iyilik hali sıralamasında... şeklinde çevirmek pek de doğru olmayacağını düşünüyorum ki iyilik hali sağlıklı olma haline gelir çoğu zaman. hatta sağlık kelimesinin tanımı who tarafından "bla bla açısından iyi olma hali" diye açıklanmış. aynı zamanda sense of well-being yani iyi olma duygusu da mutluluk olarak çevrilebilir. ingilizce-türkçe çeviri yaparken direk kelimesi kelimesine çeviri yapmanın doğru olmadığını ve çevirimde bir hata olmadığını düşünüyorum. kısacası well-being'in sağlık veya iyilik hali yerine mutluluk olarak çevrilmesi daha doğru geldi bana. ayrıca metinde women health index değil women, peace and security index diye geçiyor. bence bir daha okuyun yazıyı.
  • bunca çıkan tecavüz sokak ortasında dövülme öldürülme olaylarına rağmen 105. sıra çok bile aslında
  • türk kadınları 105 türk erkekleri sonuncu kardes onu ne yapcaz zaten türk erkeklerinin %60'ı türk kadınları yüzünden dark side'da boğma rakı içiyor suan.
  • (bkz: türk erkeğinin ortalama penis boyunun dünyada 105. sırada olması)
  • bi de kazbanlar bak, o dünyanın başka yerinde yok. türk kadınının kendini güzel sanması, türk kadınının ıtı, türk kadınının vıtı, türk kadınındaki gereksiz özgüven falan filan... ya ne olacağıdı?

sözlükteki başlıklar da bunu söylemektedir. başlık söylemezse altındaki binlerce entry söyler.
  • etiyopya kadinlarindan daha mutlu bizim kadinlarimiz. bardagin dolu tarafindan bakin bir de *

edit: (bkz: ironiden anlamayan nesle asina degiliz)
  • çocukluktan gelen aileden kaynaklı bir mutsuzluk zaten başı çekiyor. geriye kalan hayatı boyunca sağlık olsun, eş/ikili ilişkiler olsun, iş, maddiyat olsun hep bir sorun.

tek çocuk yapın ve yakın çevrenizi tek çocuğa teşvik edin. aksi durumda mutsuz çocukluk yaşayan her birey ileride mutsuz bir neslin temelini hatta torunlarını atıyor.
  • sizce bunun sebebi nedir ? buyrun anket: http://www.strawpoll.me/14393837
  • sebeplerinden en önde gelenini açıklıyorum: islam.

net.