• 2 ay önce başvuru yaptığım firma. geçen süreçte çok ilgilendirler, her hafta ya arayarak ya da sms ile bilgi verdiler. altyapınızdaki sorun nedeniyle üyelik işleminiz gecikmiştir, merak etmeyin biz takip ediyoruz dediler.
    bugün tekrar mesaj atmışlar, isteğiniz üzerine aboneliğiniz iptal edilmiştir diyor. benim öyle bir talebim olmamıştı ama hayırlısı olsun dedim. kısmet bukadarmış. 2 ay iyidi ama. gerçekten hiç sorun yaşamadım. internet filan kullanmadım ama olsun iyiydi.
  • millet burada 60 lira için spam yapadursun, ben bezdim artık.
    mart ayında üye olduk, telekom taahhüdü bitmişti ve mal gibi voip'ye taşımışlardı, neti kapatsak 30 yıllık telefon numarası da gidecekti. bence de gitse de olurdu ama evdekiler tutturunca turk.net'e taşıdım. 24 mbit adsl verdiler ama zaten 12 falan geliyordu. ttnet de başta vdsl falan var deyip kıvırmıştı, her neyse.

ev o kadar abuk subuk kablo var ki aylardır kullanmıyoruz telefon hattını falan, dedim ne durumda, kapatalım artık olmazsa. bağladım çalışmıyor, ama telefon var. ilk arıza kaydı ve adsl vdsl olmuş, düzelttiler. haber veren yok ne zaman ne oldu.

baktım hat 100 mbit hız destekliyor ama yine aynı tarife, dedim hızı 75 yapın bari. sinyali arttırdılar. ikinci arıza kaydı.

bu sefer de tarife aynı, hız çıkarken 24'e düşüyor. üçüncü kayıt, cevap hattınızı kontrol edin.

dört tüketici şikayeti oldu, henüz cevap yok.

twitter'dan falan yazdım, dönmediler bile. bu arada her kayıtta farklı modemler ile sinyal ölçümü vs. yapıp yolluyorum. en son donanımhaber'de başlık vardı, oraya yazdım. ilk gün döndü arkadaş ilettim dedi, ertesi gün net gidip geldi değişen bir şey olmadı, yazdım tekrar. yoğunluk olabilir arayacaklar dedi. cuma'ya kadar arayan olmayınca tekrar yazdım, arayacak dedi arkadaşlar. sabah biri tarafından arandım, düzeltip bugün döneceğiz dediler, ama tabi ki dönen olmadı.

en son arkadaşa dedim hani düzelmeyecekse vaktimi almayın, 2 haftadır bu işin peşindeyim. o da dönüş yapmadı.

tamam yoğunluk vs. olabilir ama ne bir bilgi veriyorlar, ne ilgileniyorlar. hani saha ekibi yok da normal orada ilgilenenlerin de öyle yüksek teknik bilgisi olduğunu sanmıyorum.
  • aman aman uzak durun, abone olana kadar her gün en az 2 defa beni arayan firmaya sözleşmeyi imzalayıp kargoyla gönderdikten sonra hiç bir şekilde ulaşamadığım bir firmadır. bağlantı yapılmış ama benim haberim yok ortada ne bir modem ne de gelen birisi var. üstelik fatura bile kesilmiş. iptali için dilekçe verdim aramalarını bekliyorum.

uzun lafın kısası, kesinlikle ve kesinlikle uzak durulması gereken bir firmadır.
  • ben de türk telekom'dan geçiş deneyimlerimi yazayım.

öncelikle telefon hattı benim üzerime olmadığı ama interneti ben kullandığım için müşteri temsilcisini arayıp geçiş işlemleri için bilgi almak istedim ve durumu anlattım. iletişim bilgilerimi aldılar ve nakil işlemini telefondan başlatabileceklerini söylediler. hat benim üzerime olmadığı için süreci internet sitelerindeki formdan başlatmak istediğimi söyleyip kapattım. daha sonra üşengeçliğimden aradan birkaç gün geçti. hemen her gün başka bir müşteri temsilcisi arayıp geçiş işlemini telefondan yapabileceklerini söylediler. her seferinde hat benim üzerime deyip kapattım. en son arayan, süreci sizinle yönetelim, sadece onay için hat kimin üzerine ise onu arayalım ve onay alalım dediler, peki deyip süreci telefondan başlattık. bunu niye anlattım. anladığım kadarıyla turk.net müşterisi olduktan sonra bir daha müşteri temsilcileri ile konuşma imkanınız olmuyor. o konuda bir sistem yapmışlar, yazının ilerisinde değineceğim. ama müşterileri olana kadar da 50 kere aranıyorsunuz.

geçiş sürecini başarılı buldum. telefondaki süreçten sonra size bir kullanıcı adı ve şifre veriyorlar. bununla online işlemlere girerek gerekli evrakları pdf formatında bilgisayarınıza indirip çıktı alıyorsunuz. sizinle alakalı olan yerlere imza atıp istediğiniz bir kargo ile, gönderici ödemeli olmak üzere kargoluyorsunuz. imzaladığınız bu 4-5 sayfanın dışında bir de kimlik fotokopinizi göndermeniz gerekiyor. eğer kimliğinizin fotokopisini çektirme durumunuz yok ise (benim yoktu mesela) cep telefonunuz ile fotoğrafını çekip whatsapp hattına gönderebiliyorsunuz (ben böyle yaptım). turk.net sorunlara bulduğu marjinal çözümler ile bana ilk kurulduğu zamanki enpara.com'u anımsattı. iyi yani.

geçiş sanıyorum 4-5 gün içerisinde sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. telefon hattım direk geldi. internet hattımın kullanıcı adı ve şifresini sms attılar. modeme girdiğimde dsl ışığımın yanmadığını fark ettim. müşteri hizmetlerini aradığımda bir bilgisayar kaydına yönlendirildim. anladığım kadarıyla internetinizde bir arıza var ise müşteri hizmetleri hattını arayarak ses kaydı bırakıyorsunuz, onlar size 48 saat içerisinde sorununuzun çözümü ile ilgili dönüş yapacaklarını söylüyorlar. bunun arkasındaki düşünce iyi niyetli ama efektif değil bana kalırsa. yaşadığım deneyim şuydu. arıza kaydını bıraktım, 2 gün sonra turk telekom'dan evime geldiler. ben evde olmadığım için gelenlerle telefonda görüştüm. kendilerinin demesine göre hattımda sinyal vardı, modemim bozuktu. oysa hattımı taşıtmadan önce aktif olarak kullandığım, çalıştığından emin olduğum modemim bağlıydı. üstelik elimde çalıştığından emin olduğum ikinci bir modem daha vardı, onunla da deneyip sonuç alamamıştım. adam iki modeminiz de bozuk beyefendi, hattınızda sorun yok dedi gitti. hatta turk telekom müşterisi olsaydınız biz modem verirdik gibi bir şey de söylemiş giderken. dsl ışığım yanmayınca ve benim sorunum çözülmeyince ben yine arıza kaydı bıraktım. internetten de yazdım. bu noktaya gelene kadar 2 hafta geçti bu arada. bu sefer müşteri temsilcisi beni aradı. durumu anlattım. telefondaki müşteri temsilcisi turk telekom çalışanlarının akıl edemediği şeyi akıl ederek modemleriniz vdsl modem mi dedi. ben de hayır adsl dedim. hattınız vdsl tanımlı, vdsl modem almanız gerekiyor dedi. en sonunda sorunu tespit etmiş olduk. isterseniz vdsl model alın, isterseniz hattınızı adsl'e geçirelim dedi. vdsl iken 35mbit hız alabiliyordum, adsl'e geçersem hızım 16 mbit'e düşecekti. geçiş işlemleri ne kadar sürer dedim, 24 saat içerisinde gerçekleşir dedi. ben de adsl'e geçirin dedim.

bu telefon görüşmesinden 5 gün sonra ilk kez dsl ışığım yandı. bir beyefendi arayıp sinyali aldığımızı, bir sıkıntının olmadığını iletti. sonuç olarak turk telekom'dan taşıtma işleminden sonra 3 hafta boyunca internete girememiş oldum. bunu tabi ki direk kendilerine yüklemiyorum, bu kısmen benim hatam. vdsl destekli modemim olsaydı 4-5 gün içerisinde sorunsuz bir şekilde geçiş yapmış olacaktım ve muhtemelen burada çok daha kısa bir memnuniyet yazısı yazacaktım. fakat bu sayede müşteri hizmetleri sisteminin ve arıza kaydının nasıl işlediğine tanık olmuş oldum.

şimdi toplarlayacak olursak, turk.net'de taahüt yok, ben turk telekom'u da taahütsüz kullanıyordum. akn'de yok. dolayısıyla benim için geçiş yapmak bir risk değildi. burada okuduğum korkutucu yorumlara tanık olursam her zaman geri dönebilirim. şimdilik 13mbit download, 0,6mbit! upload hızım var. herhangi bir kesilme vs. sorunu yaşamadım. 10+ senedir ttnet'den alıyorum interneti ve kendileri ile belki 2-3 kez telefonda konuşarak sorunumu çözmüşümdür, kalanında sorunsuz kesintisiz bir deneyim yaşıyordum. turk.net'de de böyle olursa zaten bir sıkıntı olmaz ama internet ile ilgili bir sıkıntı yaşadığım zaman tahmin ediyorum ki süreç yavaş işleyecek. öyle gözüküyor. şimdi ben turk.net sahibinin ve genel müdürünün yaptıkları samimi röportajları izledim, kendilerini de takdir ediyorum. maliyetleri düşürmek adına müşteri temsilcisi sayısını düşürmek istiyor olabilirler. ben turk.net'de kullandığımdan daha düşük bir pakete 87 tl ödüyordum turk telekom'da iken. üstelik ay sonunda hızım düşüyordu. şimdi 59 tl ödüyorum. ayrıca genel müdürün yaptığı açıklamada, siz ses kaydı bırakın, biz inceleyelim ve sorununuzu çözmüş bir şekilde sizi arayalım şeklinde ifade ediyor sistemlerini. fakat en azından benim yaşadığım deneyimde, 24 saat içerisinde hallolacak denen iş 5 günde halloldu, bu süreçte kimse beni aramadı, ben de kimseyi arayamadım. bu hoş bir durum değil bence. oturup beklemekten başka bir iş gelmeyince elinizden insanın siniri bozuluyor. şu an sistemi arayıp ses kaydı bıraksam 48 saat içerisinde sorunun çözülmeyeceğini düşünüyorum. üstelik çözülse bile 48 saat çok uzun bir süre. kendileri ile ilgili tek şikayetim sorunları yavaş çözüyor oluşları. bir de arkadaşlarımdan da duyduğum kadarıyla turk telekom çalışanları geldiği zaman turk.net'i kötüleme eğilimindelermiş. bu sorunları bizden internet almadığınız için yaşıyorsunuz gibi bir yaklaşımları varmış. bu da belki önlem almaları gereken bir durum olabilir. belki geçişlerde turk telekom zorluk çıkartıp turk.net'i kötü göstermeye çalışıyor olabilir, bilemiyorum. burada turk.net ile ilgili kötü deneyim yaşayanların da çoğunluğu ilk kez internet bağlatacaklar kişiler olabilir. çünkü turk.net'in gezici ekipleri yok bildiğim kadarıyla. size en yakın santrale ve oradan da binanızın kutusuna kadar turk telekom geliyor, geri kalan kablolama işlemini sizin bizzat kendinizin yapmanız gerekiyor. bu işlerden de anlamıyorsanız elektrikçi tutmanız gerekiyor. oysa hali hazırda bir firmadan internet hizmeti alıyorsanız ve turk.net'e geçiş yaparsanız, zaten hat çekili olacağı için, geçiş zamanına kadar eski iss sağlayıcınızın hizmetini kullanmaya devam edeceksiniz, geçiş tamamlanıp internetiniz kesilince de modem ayarlarınızdan yeni kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak kaldığınız yerden devam edeceksiniz. en ideal senaryo bu.
  • arkadaşımın önerisi ile başvurduğum iss. talep ettikten 2 hafta sonra anca interneti kullanabildim. benim şansım, kendilerinin şubesinin evime yakın olması, yani telefondan müşteri hizmetleri gibi bir şeye bağlanamadığınız için, malesef gerçek insanla muhattap olmak için şubelerine gitmeniz gerekiyor. ben de her sorun yaşadığımda oraya gittim, ve çözüm süreci hızlandırıldı. beni aradıklarında elektrikçi çağırıp hattı bağlatmam gerektiği söylendi, 2 farklı elektrikçi ve 1 bilgisayarcı çağırdım, belki birinin bildiğini diğeri bilmez diye. meğer daha hat gelmemiş, bunun üzerine hat daha gelmemiş diye kendilerine ulaşabilmek için şubelerine gittim, gelen eleman hattı sağladı, dedim neden şimdi geldiniz, biz gelmişizdir ama sizi bulamamışızdır dedi, e dedim telefon var niye aramadınız, dedi aramışızdır ama siz duymama.., şaka şaka bu son kısmı olmadı, ama aramamışlardı. şu an pişman mıyım, hayır başlangıç sancılıydı ama şu an problem yok. bir de bu süreci yaşamak da güzel deneyimdi kendi açımdan, neden diye sorarsanız, sormazsanız da söyleyeceğim gerçi ama o gelen 2 elektrikçi ve bilgisayarcı ki birisi 2 kere gel git yaptı, hatta biri yağmurlu ve kötü bir güne denk geldi. neyse bu gelen insanlar hiç bir şekilde para almadılar, uğraştılar ama çözemedikleri için para almadılar, şaşırdım ve mutlu oldum, istanbul'da inanılır gibi değil, güzel insanlar hala varlar:)
    özet geççiler için; maceracıyım, istediğimi sonuna kadar alırım diyorsanız gidin alın, uğraştırıyor ama vadedilene de ulaşılıyor. diğerleri için, bildiğiniz yoldan şaşmayın.
  • türkiyede ilk olarak gerçek anlamda sınırsız internete geçmiş sağlayıcıdır (bkz: adil kullanım kotası).

hizmetlerinin kalitesi müşteri sayısıyla ters orantılı olarak ilerlese de henüz insanı çileden çıkartacak bir eksiği bulunmamaktadır.

özetle öyle ahım şahım olmayan ancak kullanılabilecek / iş yapılabilecek bir sağlayıcıdır.
  • müşteri hizmetlerini kaldırıp leş olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen iss

bu iğrenç firmaya üye referans numarası verecek kadar alçalmayacağım, ama üyelikten kurtulmak isteyenlerin işlemlerini hızlandıracak bir kıyağım var. faks çekilmesi gereken adsl iptal formu'nu buraya iliştiriyorum. böylelikle ddestek kaydı oluşturup müşteri hizmetlerinin sizi arama(ma)sını vs. ve bu formu e-mail atıp sizin faxlamanızı istedikleri süreci direk atlayıp bir kaç gün kazanıyosunuz. fax makinası bulmak için de dertlenmenize gerek yok. imzaladığınız formun telefonla resmini çekip hellofax denen internet sitesinden ücretsiz olarak faxlayabilirsiniz.

gelelim neden mi iğrenç bir iss. çünkü canlı müşteri hizmetlerini kaldırıp müşterilerini süründürmek, işlemlerini halletmemekte üstlerine yok!

normalde müşteri hizmetlerinin anında halledeceği sorununuza artık ancak telefonda numara tuşlayarak destek kaydı açtırıyorsunuz ve size (güya 2 iş günü içerisinde) dönmelerini bekliyorsunuz. dönüyorlar mı? hayır!

31.10.2017 tarihinde 14971086 numarası ile açtığım destek kaydına mesela iki haftadır dönüş olmadı. 2 gün değil 2 hafta!!!

09.11.2017 tarihinde 15140878 numaralı destek kaydıma da 2 gün sorna talebiniz çözümlenmiştir diye kapatıldı. peki talebim çözümlendi mi? hayır!!!

11.11.2017 tarihinde çözümledikleri halde çözümledik diye kapattıkları sorun ile ilgili tekrar bir destek kadı oluşturdum. bekliyorum bakalım bu sefer akibeti ne olacak.
  • o kadar övdüm, burada insanların sorunlarını çözmeye çalıştım, destek oldum kendilerine, ancak an itibariyle beni üzmüş firmadır.

kendilerine, bu akn muhabbetinden önce üye olmuştum. 100 mbps dönemi. ancak aktif altyapım 50mbit'i desteklediği için bu kadar hizmet alıyordum. hatta o dönem türk telekom çalışanının hattımdaki kablolamayı düzelttiğinde 41mbit'e sabitlettir, stabil hizmet alırsın dediğinde turk.net ile görüşüp öyle yapmıştım.

41mbit hizmet alıyordum yaklaşık 5,1 megabyte download stabil indirme yapıyordum.

ancak bir süredir 4 megabyte'ı ya da 4,2'yi geçmediğini fark etmiştim.

ufak bir hesaplamayla hattımın 34mbit'e sabitlendiğini fark etmiş bulunuyorum. bunu benden izinsiz yaptılar.

gerekçeleri ise akk sonrası gelmişti: "bize yeni abone olacak turk.net altyapısı yapa altında olmayanlara max 34mbit hizmet vereceğiz."

ben bu açıklamadan sonra abone olmuş değilim. 2-3 ay öncesinde, yazın ortasında abone olmuştum. buna rağmen benim de hızım 34mbit'e indirilmiş sanki sonradan abone olanlardanmışım gibi. üstelik sözleşmem açık.

ayrıca internet hattını sömürüyor filan değilim. öyle oyun download'u gibi şeyler yok. bir tek netflix dizi keyfi var. arada youtube izle vs standart kullanım.

sonuç olarak şark kurnazlığının bir örneğini sergilemiş gözüküyorlar.

kendileriyle önümüzdeki günlerde temasa geçicem. bakalım ne diyecekler. buradan bilgilendirme yaparım.
  • geçmek için başvuru yaptığım internet sağlayıcısı firma.

yaklaşık 4 aydır türk telekom’da internete 0,02 megabit hızla bağlanma, fiber var denilip fibere geçemeyiş ve 2 ay internete girememe, tüm bunlar düzeltikten sonra hattın günde 50 defa kopuşu gibi sorunlar yaşıyorum. üstelik 90 lira da fatura ödüyordum. bulunduğum yerdeki telekom saha elemanları ve altyapısı da leş. o yüzden korkuyordum türk.net’e geçince sorunlarım hiç düzelmezse diye (hoş sanki telekomdayken düzeltiliyor diye bir aydınlanma yaşamadım değil). burdaki şikayetleri de okudum ama benim durum daha kötüsü ne olabilir ki üzerine kurulu bir durum olduğu için ya herro ya merro deyip hat taşıma talebinde bulundum. taahhüt cayma bedelinin de 120 lirasını da karşılıyorlar ki zaten ben 15 gün önce taahhüt yeniledim hemen hemen hepsi karşılanacak yani. bir de sözlükten birinin koduyla giriş yaptım bakalım tutarsa hem 30 lira ucuz, hem sınırsız akn, hem de 1000 dk telefon konuşma hakkım olan bir internetim olacak. gelişmeleri tek tek burdan bildireceğim.

rapor 1: 22 kasım itibariyle internete turk.net aracılığıyla girmeye başladım. belgelerim ellerine 17 kasım itibariyle ulaştı. haftasonu vs. dahil 5 günde geçiş sağlamaları hoşuma gitti doğrusu. hemen ertesi gün telefon bağlantım da geldi.
    ilk izlenimlerim:

-türk telekomda 10’dan yukarı çıkamayan hız şimdi 13-14 iyi bir çocuk olursam 16’yı buluyor.
    -türk telekomdayken günde 100 defa kopan internet (türk telekom sorun bizde değil sizin iç tesisattta demişti) hiç kopmuyor.
    -türk telekomda 300 gb akn’li pakete 90 lira veriyordum. ne yalan diyeyim o zaman interneti daha çok tüketiyordum. çünkü insan o kadar para verip boşuna gitsin istemiyor. ama şimdi nasılsa kota yok deyip umursamıyorum ve daha az kulanım oluyor.
    -benim için turk.nete geçmek bir risk değildi. çünkü türk telekomda olabilecek en kötü hizmeti alıyordum. bulunduğum yerde de telekom hizmetleri ekstra kötü. daha kötü ne olabilir diyerek başvurdum ama ilk etapta gayet memnun kaldım.
    -tavsiye eder miyim? kendi deneyimimden yola çıkarak kesinlikle tavsiye ederim. bunda hizmetin etkisi olduğu gibi, bu tarz gelişim ve ilermeyi kafasına takan firmalara destek olmamız gerekiyor. ha çok çok olumsuz yorumlardaki gibi leş bir hizmet olabilir mi? evet olabilir. ama ben yaşadıklarımı harfiyen anlattım. size de bu yüzden tavsiye ederim. unutmayın türkiye’de yaşamak dahil herşey şans işi olmuş durumda.

ben memnun kaldım o yüzden hem size hem bana faydası olur diye paylaşıyorum:

davet kodu: swı19eo33swe
    bağlantı: https://turk.net/p/swi19eo33swe
  • taahhütten dolayı mecburen kullandığım 2 sene boyunca internet kesintisi olmayan tek bir gün anımsamıyorum. rezillikte bambaşka bir boyuttalar sahiden. ayrıca aboneliğinizi iptal ettirseniz dahi fatura yollamaya devam eden iss'dir kendileri.

kullanmayın, kullandırtmayın.
hesabın var mı? giriş yap