• boks ringine dönen meclisimiz. bu hızla giderse tayland meclisini aratmayacak gibi görünüyor.

http://www.haberturk.com/…580&cat=110&dt=2007/05/28
    http://www.hurriyet.com.tr/…dem/6597633.asp?gid=180
  • temmuz sonunda son kez bir araya gelmek üzere tatile giren ve 22. dönem milletvekillerinin veda gözyaşlarıyla bir kez daha yurttaşlıktan nefret ettiren meclis veyahut parlamento. meclis başkanvekilinin konuşmasının sonlarında giderek sesinin boğuklaşması, diğer milletvekillerinin gözyaşlarına hakim olamaması, birbirini gırtlaklamak için senelerce fırsat kollamış olan 550 kişinin eski meseleleri bir yana bırakıp sarılması, ağlaşması, tek vücut haline gelmesi, "üzdüğüm, kırdığım birisi olduysa defalarca özür diliyorum" konuşmaları ve makamı, gücü kaybetme korkusu, 'gidip de dönmemek' konseptinin zırıltılı bencilliği öylesine korkunç bir hadiseydi ki birbirinden ölesiye nefret eden insanların kucaklaşmasını sağlayabiliyordu.
    öyle ki o şatafatlı salon ile diğer fon bileşenleri, takım elbiseler montaj marifeti ile kadrajdan çıkarılsaydı yaşını doldurduğu için yetimhaneden ayrılan delikanlıların 'ortada kalma' haliyle birbirine sarıldığını ve sığındığını zannedebilirdik...
  • hiçbir saygınlığı ve güvenilirliği olmayan,sık sık yumrukların,küfürlerin,ancak sokak kavgalarında duyulabilecek cinste hakaretlerin havalarda uçuştuğu kurum.**
  • - ooo abi sen de girmişsin.
    + lan hiç sorma ya. evde yatıyodum. baktım dava açmışlar bana. imdada seçimler yetişti. aday oldum, halkım bilinçli işte layık gördü bana görevi. artık ev yerine burda yatacam.
    - eheheh aynen abi.
  • içinde çok acayip bir adam barındıran meclis. iki dönemdir urfa'dan seçilen bir adam var adını bilmiyorum. kendisi arap ve çok çok az türkçe biliyor. aslında kendisi hakkında şaibeler de mevcut eli silahlı adamlarla seçim yerlerini basıtığı söyleniyor falan. neyse...

asıl olay bu adamın her meclis kavgasında etrafa korku dolu gözlerle bakıyor olması. türkçe bilmediğinden geçen dönem yumruklu kavgada meclis sırasını sıkı tutup "nereye düştüm ben" bakışı atıyordu.

ve can havliyle dışarı çıktı. gazeteciler mikrofon uzattığında bombayı patlattı hazret...

"içerde velvele oliyi"
  • "hilâfet makamı osmanlı hanedanından alınınca, hicaz meliki şerif hüseyin ile mısır meliki fuad, bu unvanı elde etmenin yollarını aradılar; ancak ingilizler, bu makamın hiç bir şekilde ihya edilmesine taraftar olmadığından muvaffak olamadılar. büyük millet meclisi ise, hilâfet vazifesini kendisi üstlendi. dolayısıyla, hala hilâfet unvanı, türkiye büyük millet meclisinin manevi şahsiyeti üzerinde bulunmaktadır. "

kaynak: bilinmeyen osmanlı, sayfa 303
  • çıkıp konuşma yapmaktan anladıkları kağıttan okumak olan, karizmadan nasibini almamış, tartışmayı bilmeyen, milletvekili dediğimiz insanların toplaştıkları yasama organımız.
  • hakkında adli soruşturmalar açılmış ama seçildikleri için dokunulmazlık kalkanında bizi temsil eden 117 milletvekilin bulunduğu meclis.
  • önüne çekilmiş panzerlerle, türbana karşı gösteri yapan halktan korunmakta olan milletin meclisi imiş. bu günü unutmayın.
  • hukumeti tek partinin kurdugu dönemlerde kapalı olması gerektigini düsündüğüm yasama organi.

neden, cünkü iktidar milletvekilleri eninde sonunda her yasayi geciriyorlar. anlamaya dinlemeye gerek yok,
    eller yukarı kalkiyor, iniyor.

adeta bir jimnastik salonu oluyor bu durumda. cogu meclis üyesinin neyi oyladigini bile bilmedigine eminim. öyle ki daha gecenlerde iktidar partisinin demokrasiya inanmis sayin üyeleri, yanlislikla kendi önergelerini reddettiler.

en son sosyal sigortalar ve genel saglik sigortasi yasasi görüşmelerinde de ortaya çıkan gercek bu.
    çıkartılması düşünülen yasa aleyhinde kac tane insan söz aldi, coğu doğruların altını çizdi, gercekleri acikladi.

ancak beklenen sonuç, yine yasa cikti.

mesela kanun teklifi diye bir sey var, bir tane milletvekili bir yasa teklif ediyor, komisyon hoop sonra genel kurulda, niye iktidar coğunluğu var. hani yüzde 47 falan diyoruz ya, coğunluk falan.
    iste böyle daha 4 ay önce hakim ve savcilarin atanmasina yönelik teklif böylece yasalasti. oysa komisyondan gecmesi icin bile bir sürü sira varken, bir anda yasalasti o teklif,
hesabın var mı? giriş yap