• yaya yolunu kimsenin sallamamasıdır.

mesela kırmızı ışıkta durması gerektiğini bildiği halde durmaz kimileri. ama çoğunluk yaya yolunda yayaya yol vermesi gerektiğini bilmiyor bile. hız kesmeyip yoldaki yayanın üzerine süren, sonra yolun ortasında inip geçti diye yayayı dövmeye kalkan maganda gördü bu gözler.

edit: mesela aşağıdaki entry'lerde yayaların aniden yaya yoluna atlamasına filan kızılmış. çarparsın suçlu olursun filan demişler bir de. işte tam olarak bu cehaletten bahsediyorum. yaya yolunda duracaksın ve yayaya yol vereceksin. kural bu. yolun başında yaya yoksa geçersin ama sağına soluna bakıp temkinli geçersin. o yol yayanın hakkı öncelikle. ister atlar ister zıplar ister yuvarlanır üzerinde. (bkz: seve seve) bekleyeceksin. nası geçtiniz trafik sınavını da ehliyet aldınız bilmiyorum ki...

edit 2: içim soğumadı. paris'in en yoğun caddesi olan champs elysees'den (bkz: şanzelize) bir manzara paylaşayım. 2 gün önce aynı konuya dikkat çekmek için sevgili göndermişti. türkiye'den de fotoğraf bulup paylaşıcam.

sen medeniyetin resmini yapabilir misin abidin?
  • emniyet kemeri takmak korkaklık, acizlik, güvensizlik karışımı sayılır. emniyet kemeri takmaktır.
  • tüm kurallar türkiye'de ihlal edilmektedir. hangisi birinci dersen insan sonsuz bir boşlukta düşünceye dalar.
  • muhtemelen "u dönüşü yasaktır" kuralıdır. bir kimseyi görmedim u atmayalım bak yasakmış diyen. süs gibi tabela.
  • seyir halindeyken daha çok kural hatası yapıldığı düşünülse de, sanırım en çok park hatası yapılıyor türkiye'de. akşam olup o araçların sürücüleri evlerine döndüğünde, büyük çoğunluğu park etmemesi gereken yere bırakıyor araçlarını.
  • araç sürme ehliyeti(belgeden bahsetmiyorum) olmayan binlerce insanın trafiğe çıkmasıdır.
    ehliyet belgesi olup trafik kurallarından bihaber, arabayı daha şeridinde tutmayı beceremeyen, aynaları kullanmayı bilmeyen, sinyal vermeyi veya verince de kapatmayı akıl edemeyen, takip mesafesini hesaplayamayan, geçiş üstünlüğü hakkında fikri olmayan, yaya geçidinde yayaya yolvermeyi lütuf sanan dallamalar isterse f1 pilotu olsun ister demir bükey'in öğrencisi olsun trafiğe çıkmamalıdır.
  • (bkz: sarı ışık)
  • dur levhalarına uymak. dört yollarda falan 0km/sa hıza düşen hiç olmamıştır
hesabın var mı? giriş yap