şükela:  tümü | bugün
  • devlet'in insanin yasama hakki uzerinde hakkinin olmasi korkunc birsey ve usa'de bu hak devlete, devlet tarafindan taninmis.

demek ki, kisa surede, turkiye'de de geri getirilecek ceza cesidi.

dev andavallarin desteklemeleri ise normaldir, tarihte "yanlislikla" idam edilen insan sayisindan haberdar olmadiklari icin, diye dusunuyorum.
  • kafa karışıklığı göstergesi.
    idam cezası genel anlamda tartılışılabilir. fakat kaldırdıktan sonra tekrar geri getirmek o kadar kolay değil. ciddiyetsiz ve kafa karışıklığını gösteren bir hareket olur. "ağırlaştırılmış müebbet" adam gibi uygulanırsa buna gerek kalmaz. geri getirilmeye çalışılma sebebini herkes biliyor. bu nedenle meşru bir zemine oturmuş bir tartışma olarak görmüyorum.
  • sezaryen ve kürtaj tartışması gibi suni gündem yaratma ve kamuoyunu oyalama amaçlıdır. idamın geri geleceği falan yok, maksat millet bununla oyalanırken bazı şeyleri gözden uzak tutmak...
  • geri getirilmesi durumunda dahi 765 sayılı türk ceza kanunu'nun 2 ve 5237 sayılı türk ceza kanunu'nun 7.maddeleri gereği abdullah öcalan hakkında uygulanamayacak olan cezadır.

bunun haricinde cinayet dosyaları ile bundan sonra ele geçirilecek olan pkk'lılar için tatbik yararlı olacaktır. cinsel suçlar bağlamında ise uygulanması apaçık orantısız olur şu haliyle.
  • bir talimata bakar.
  • apoyu es geçip asmadan sonra bir manası olmayacak olan eylemdir.
  • eğer idamlar lale motifli ve kışlalı taksim meydanı'nda yapılmayacaksa desteklense de bir şeyin değişmeyeceği olaydır. ben idama idama demem, tebaaya faş olmayınca.

hem bana kalsa linci de yasallaştırırım, adalet masraflı iş. bu da bir nevi taşeronlaştırma olur, devletin dev adalet saraylarına ihtiyacı olmaz, giderleri azalır. linç için de kazlıçeşme'deki koca alanı gösteririm, ölenleri de fareler kemirir, ekoloji şey olur. eöö, hangi kameradayız?
  • "allah'in verdigi cani allah alir" diyenlerin gündeme tekrar getirdigi ceza (!) cesidi.

belli ki birileri kendini "allah" sanmaya baslamis...
  • mevcut sistemin kimi idam edeceği belli olmayacağı için ne teoride ne de pratikte uygulanmaması gereken şey...
  • başbakanımızın;

(bkz: can alanın canı can alınan ailenin tasarrufundadır)...

diyerek sonlandırdığı meseledir...