• ismail saymaz'ın ekim ayında çıkacak olan yeni kitabı.

saymaz'ın diğer araştırma kitaplarını okuyup her birini beğenmiş biri olarak bu kitabını da sabırsızlıkla bekliyorum. ismail saymaz, kesinlikle türkiye standartlarına göre çok kıymetli bir araştırmacı.

kitabın arka kapağından

ismail saymaz, türkiye’de ışid’in örgütlenmesi ve eylemlerini, bu konuda açılmış bütün dava dosyalarını etraflı bir biçimde ve titizlikle inceleyerek, gözler önüne seriyor. bu örgütün düzenlediği diyarbakır, suruç, ankara garı, reina, atatürk havalimanı ve diğer kanlı eylemlerin toplu bir değerlendirmesini sunuyor.
  • ışid'in 2011-2016 yılları arasında antep-adıyaman-hatay üçgeninde tabiri caizse cirit attığının kanıtı olan kitap. biri kasım 2015 diğeri kasım 2016 olmak üzere iki kez antep, urfa, adıyaman yörelerine ziyaretim oldu ve şimdi diyorum ki kefeni yırtmışım resmen amk. şehrin* en kallavi yerlerinden tut oğuzeli'nin sınır köylerine kadar her yerde at koşturmuş bu adamlar. halbuki kasım 2015'te gittiğimde de bir yıl sonra gittiğimde de aşırı şüphe uyandıran birşey hatırlamıyorum ışid adına... belki de kısa süre kaldığımız içindir.

ayrıca kitabı okuduğumda şu*başlıktaki ithamların üfürük olduğuna kanaat getirdim zira bombacı pezevenkler kendi aralarında da saldırının olası sonuçlarını tartışmış ve haspalarım akp'nin oylarının düşeceğini öngörmüş... ayrıca bu adamlar demokrasiyi, türkiye cumhuriyeti'ni ve partileri kafir olarak gören bir örgüt. polise, jandarmaya ve devlet dairelerine saldırmayı meşru gören bir katil sürüsü. dolayısıyla akp'yi ve partilileri ışid'le özdeşleştirmek yersiz olur diye düşünüyorum.
  • ismail saymaz tarafından kaleme alınan kitap 2017 yılının ekim ayında yayınlanmıştır. türkiye'deki ışid yapılanmasını ve eylemlerini irdeleyen ve inceleyen kitap; ışid'in kanlı eylemleri ile mağdur ettiği kişilere ithaf edilmiştir.
  • son birkaç aydır ismail saymaz'a feci derecede gıcık oluyorum ama ışid/deaş'a dair bir şeyler okumak istediğim, daha doğrusu elimdeki bir dosyada bu konudaki bilgi eksikliğim beni zorladığı için bu kitabını alıp okudum.

bu kitap ışid'in fikri veya tarihi temelleri hakkında pek fikir vermiyor, güncel olaylara odaklandığı için örgütün türkiye'deki son birkaç yılı kapsayan hareketlerini takip edebiliyorsunuz sadece. selefilik hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız mutlu etmez ama kitabın hakkını yemeyelim, adının karşılığını veriyor. ışid'in türkiye'deki eylemleri konusunda gayet tatmin edici bir derleme olmuş. ihmaller konusunda yazdıklarında ismail saymaz'ın ne söylemeye çalıştığı ise biraz muğlak. ihmal var mı, varsa bunun müsebbibi kim, emniyet, istihabrat, yargı, idare ve tabi siyasetten kimlerin bu işte parmağı var? yoksa ihmal yok mu?

türkiye'de komplo teorisyeni olmak için ya hiçbir şey bilmemek ya da çok şey bilmek gerekiyor, bu kitap bende böyle bir izlenim oluşturdu. yaşadıklarımızı peş peşe okuyunca bir ara büyük resmi görür gibi bile oldum.
  • gazeteci ismail saymaz'ın iletişim yayınları'ndan yeni çıkan ışid incelemesi. gerçekten kaliteli bir işe benziyor ama saha çalışması sanki eksik kalmış...

http://www.iletisim.com.tr/…-isid/9503#.wd9zzdsltwc

https://www.cnnturk.com/…-orgutlenmesi-ve-eylemleri
hesabın var mı? giriş yap