• (bkz: türk insanında kişisel alan kavramının olmayışı)

önce bunu halletmek lazım, çok naifsiniz bence.
  • layığıyla asla yapılmayan davranış.

biz sadece karıştımayı biliyoruz. şöyle "dur ben halledeceğim" diye karışan yok.

yoksa bazı durumlarda o kadar isterim ki, biri işime karışsın, halletsin. yok anam kenardan gevezelik sadece, yapıver, el atıver gözünü seveyim.
  • kesinlikle çok haklı tespittir.

yardımseverlik, yol gösterme adları altında şirin gösterilmeye çalışılan ama baya baya kendi fikrini diretmeyle sonuçlanan bir durum bu.
    insanlar her şeyi bilmek ve konunun içinde olmak zorunda değiller. bunu kabullensek hayat bizim için çok daha güzel olacak.

kendi adıma ihtiyaç duyduğumda yardım isteyebilen biriyim. istemiyorsam bir sebebi vardır.
  • (bkz: herbokolog)
  • kesinlikle herkes her şeyi çok bildiğini sanıyor.
    kendisi dışında herkesin cahil olduğunu sanıyor.
    olur olmaz her şeye burnunu sokmaya hakkı olduğunu sanıyor.
    insanlar kendisinin ne yapacağına karar verebilir senin çok bilmişlik taslamana gerek yok sayın bilgi küpü!
    kendini bir şey sanan insanların yaptığı harekettir.
  • kesinlikle katıldığım iddia. nedeni de, insanlardaki bireyselliğin yeterince gelişmemiş olması ve herkesin her karar vermede başkalarına ihtiyaç duyması. herkes de başkalarını kendi gibi zannettiği için diğerlerinin işine istediği gibi karışıyor haliyle.
  • her ortamda en az 2 tane bulunan her siki bilen timinden arkadaşlardan bahsedilen başlıktır.
    ulan oyun oynarken bile mi karışır insan hayır sınaykır oynamak zorunda değil kimse mınakodumun kültürsüzü!
  • başlığın açılmasındaki niyeti anlayabiliyorum. ancak bu durumun alt sebeplerinden aklıma gelen üç tanesi de şu şekilde;
    - türkiyede uzmanlaşma kavramının hala oturmamış olması (uzman olan kişiye güvensizlik),
    - çalışanların liyakat ilkesi gözeterek işe alınmaması (kamu nezdinde büyük bir güvensizlik oluşmasının sebebi),
    - insan kayırma (çalışan bir kişinin eş/dost/akraba için kuralları esnetmesi, kendi de torpil ile girdiği için bazı kesimlere imtiyaz tanıma, amiyane tabirle kıyak geçmesi sebebiyle diğer kişilerin bu imtiyazın kendilerine de yapılabileceğini düşünmesi)

yukarıda bahsettiğim maddeler düzelmediği sürece maalesef herkes birbirinin işine karışmaya devam edecektir. konunun türk olmakla veya milliyetle alakası olduğunu düşünmüyorum.
  • türklerin ciddi bir sınır sorunun olmasından kaynaklanır.
  • mütevazı davranıldığı için karşılaşılan durum.

(bkz: fazla tevazunun sonu vasattan nasihat dinlemektir)
hesabın var mı? giriş yap