şükela:  tümü | bugün soru sor
  • rivayete göre, 17 agustos depreminin ankarayi etkileyen titresimleriyle bünyesinde çatlaklar olusmus bloklar. uzun süre insaat halinde kalan kismiyla ilgili olarak da, semtin çocuklari arasinda korku hikayeleri türemistir.
  • genisleme sürecindeki madame tussaud müzesini içinde barindiran bloklara verilmesi olasi isim öbegi.
  • ilk inşa edildiğinde ankara'ya gökdelen site bilincini getiren bir oluşum idi. emsâli yoktu. 17 katlıydı yanlış hatırlamıyorsam. doksanların başında iki üç sene kadar bizzat bu blokların birinde yaşamışlığım vardır. el kadar çocuktum tabi o dönemler. şimdi nasıl bilmiyorum ama o zamanlar serbestti. terasa çıkıp ankara'yı izlerdik saatlerce. o büyük ve karmaşık arka bahçelerde anlamsız oyunlar oynayarak hayatı ve sokağı tanırdık. bugün mavi olan bloklar o zamanlar kırmızı ve yeşil renklerdeydi. deprem yüzünden olduğu öne sürülen çatlaklar ta o senelerde de mevcuttu. 300 daire varsa bunlardan 150'si birbirini tanırdı. çocuklar ve ev hanımları için muazzam bir habitattı. tusso gençliği ve tusso arkadaşlığı bugün bile apayrı bir kitledir. 20 sene önce peşinde olduğumuz muhabbetler bugün facebook'daki tusso grubunda hiç değişmeden sürdürülmektedir.

    kurtarılmış bölge gibi bir yerdir. şehrin göbeğinde kendi marketi, kendi esnafı, kendi taksi durağı, kendi spor alanları falan bugün lüks toplu konutlarda vaad edilen ne varsa ta 70'li yıllarda inşa edilen tusso'da zaten mevcuttu. zamanın ötesinde bir oluşumdu. bir de o meşhur yarım kalmış blok vardı tabi. kadının biri en üst katından kendisini aşağıya atmak suretiyle intihar etmişti. sonra bir kaç cinayet işlenmişti bu yarım blokta. tinercilerin falan yuvası haline gelmişti. emek/bahçeli'nin en meşhur binasıydı bu yarım blok. korku filmi gibi bir şeydi. aradan 20 sene geçtikten sonra geçen hafta önünden geçtim ve o yarım blok'un tamamlandığını gördüm. burun direklerim sızladı, kendimi bir tuhaf hissettim. bizim eski tusso blokları ise hâlâ zamana meydan okurcasına dış dünyadan bağımsız bir şekilde kendi hayatını yaşıyordu.
  • senelerdir açılımını (varsa eğer) bilmediğim bloklar.

    tusso ne demek lan biri yeşillendirsin :(
  • bir dönem l4 bloğunda oturmuşluğum olan bloklar. taşınalı neredeyse 20 seneye yaklaşmış. bir bakkal ayşe teyze vardı, acaba duruyor mu?