• tarihin en iyi sezonu olacaktır bence çünkü guardiola'ya "pep", mourinho'ya "jose" deyince daha karizmatik oluyorum. en sevdiğim yorumcu da futbolun romantik ve cantonacı yorumcusu ali ece.
  • "senin anana bacına b grubu çekilse hoşuna gider mi figo" diyorum eşleşmelerle ilgili... o kadar uğraştın da çıkmadı ya bir türlü. değiştireydin ya. ne ısrar ediyon.

zaten barça'dan real'e transfer olduğunda anlamıştım ne bok olduğunu.
  • napoli'nin 12 puan alarak gruptan çıkamayan ilk takım olduğu ve zenit'in 6 puan alarak gruptan çıkmayı başaran ilk takım olduğu şampiyonlar ligi sezonu.
  • özellikle b,f ve h grupları seyir zevki ve çekişme açısından diğerlerinden bir adım önde olacak sezon.

a grubu
    manchester united
    shaktar donetsk
    bayer leverkusen
    real sociedad

manchester'ın lider çıkmaması büyük sürpriz olur bu gruptan. ama daha önceki yıllarda manu'nun sürpriz puan kayıpları da çok olmuştu ş.liginde. işte bu tip kayıplar grup ikinciliği yarışını fazlasıyla etkileyecek gibi gözüküyor. shaktar ve sociedad'dan daha az puan kaybeden takım da ikinci olarak bir üst tura yükselir gibi.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

b grubu
    real madrid
    juventus
    galatasaray
    fc kobenhavn

bence "maalesef" en zor grup bu. büyük bir sürpriz yapamazsak aynen bu sırayla bir sıralama olur gibi. real madrid ve juventus maçlarına hiç bir şey demem ama kobenhavn'ın da altında kalmak yakışmaz galatasaray'a. yine de danimarka deplasmanı da kolay diye düşünenler yanılıyor.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

c grubu
    benfica
    paris saint-germain
    olympiakos
    anderlecht

psg'nin iç sahada kayıpsız geçip lider olarak grubu tamamlar. edinson cavani ve zlatan'ı fransa'da durdurabileceklerini zannetmiyorum. benfica da olympiakos'u geride bırakıp yoluna devam edecektir.

d grubu
    bayern münih
    cska moskova
    manchester city
    viktoria plzen

cska city'e kolay kolay teslim olmayacağından ikincilik yarışı çekişmeli olur gibime geliyor. zaten manchester city de avrupa'da kadrosunun hakkını pek verebilmiş değil henüz. plzen'e zaten bir şey demiyorum.*

e grubu
    chelsea
    schalke 04
    fc basel
    steaua bükreş

chelsea'den zaten şüphem yok da schalke için aynısını söyleyemem. çok çok büyük bir sürpriz olmazsa bükreş 4. olarak tamamlar grubu ama geçen yılın uefa yarı finalisti basel ile ş.ligi'nde son 16'ya kalan schalke'den hangisi tur atlar çok emin değilim. yine de %60 schalke gibi.

f grubu
    arsenal
    olympique de marseille
    borussia dortmund
    napoli

yoruma en açık grup bu herhalde. şu 4 takımdan hangi ikili kombinasyon olursa olsun çok şaşırmam. marseille'ya üzüldüm ama. sen 2. torbadan kuraya katıl, ilk torbadan arsenal'i çek güzel güzel, ama 3'den dortmund, 4'den de napoli gelsin üstüne. b ve h grupları kadar zorlu olmasa da çekişme açısından bizim gruptan daha karışık. dormund favorim ama ikincilik konusunda çok da emin olmayarak [eski gücünde olmasa da*] adından dolayı arsenal çıkar gibi geliyor bana. napoli de uefa'ya kaçar. ama dediğim gibi bu grupta çok farklı sıralamalara da şaşırmam.

g grubu
    porto
    atletico madrid
    zenit st. petersburg
    austria vien

aslında hiç biri kupada favori olmasa da denk güçlerin kapışması olacak gibi. porto ve madrid zaten bir adım önde gözüküyor ama zenit'i de yabana atmak en basitinden cahillik olur. hulk'un son performansı ne durumda bilmiyorum ama ilk üç torbadan gelen takımlar kendi evlerinde zor puan kaybederler. o maçlardan kim ne koparırsa sıralamayı o şekilde belirler. liderlik için favorim porto ama yine bir sürü adam sattılar, son durumları nedir bilmiyorum. yine de bu herifler bulmuşlardır herhalde güney amerika'dan bir sürü süper yetenek.*

h grubu
    barcelona
    ac milan
    ajax
    celtic

barcelona ve celtic'in yerleri bence belli olsa da, milan ve ajax için aynısını diyemem. bu kadar dengesiz bir milan ve kaliteli bir ajax varken ikincilik konusunda "milan" diyemiyorum. san siro'da ajax'ın alacağı bir puan milan'ı uefa'ya yollar.
  • gruplara birinci torbadan katılan porto ve benfica'nın gruplarından çıkamadıkları sezon oldu. olayı daha da ilginç yapan ise finalin lizbon'da oynanacak olması.
  • juventus'un güçlendirdiği forvet hattı ile en az bir yarı final oynaması gereken cl sezonu.

en son finallerinin üzerinden neredeyse 10 yıl geçti. geçen sene mourinho'nun gizli favorisi olan takım, üstüne koyduğu kadro yapısıyla bu sene daha güzel sonuçları hakediyor. tabi mevcut futbol düzeninde bu biraz da çekilecek kuralara bağlı.

belki bizimkisi futbol fantazisi olacak ama 90'ların hatırına real madrid-juventus finali güzel olurdu.
  • galatasaray'ın da içinde bulunduğu 3. torbanın 2. torbadan daha zorlu takımları içerdiği cl sezonu. torbalar tahmini şu şekilde olacak:

1.torba
    barcelona (ispanya) 157.547
    b. münih (almanya) 141.547
    real madrid (ispanya) 134.547
    chelsea (ingiltere) 132.449
    manchester united (ingiltere) 130.449
    *arsenal (ingiltere) 113.449
    porto (portekiz) 104.733
    benfica (portekiz) 99.733

2.torba
    a.madrid (ispanya) 99.547
    *lyon (fransa) 95.800
    shakhtar (ukrayna) 94.951
    *milan (italya) 93.829
    *schalke (almanya) 84.751
    marsilya (fransa) 78.800
    cska moskova (rusya) 77.766
    paris saint germain (fransa) 71.800

3. torba
    juventus (italya) 70.829
    manchester city (ingiltere) 70.449
    *zenit (rusya) 70.766
    ajax (hollanda) 64.945
    b. dortmund (almanya) 60.547
    olympiakos (yunanistan) 57.800
    g.saray (türkiye) 54.400
    leverkusen (almanya) 53.751

4.torba
    **anderlecht (belçika) 48.480
    kopenhagen (danimarka) 47.140
    napoli (italya) 46.829
    *basel (isviçre) 59.785
    *apoel (kıbrıs rk) 35.366
    *bate borisov (belarus) 39.175
    *celtic (iskoçya) 37.538
    *steaua bükreş (romanya) 35.604

not: yanında yıldız bulunan takımlar ön eleme turu oynayacak. eğer rakiplerini elerlerse devler ligi’nde yer alacak.
    ** lider anderlecht belçika ligi'ni şampiyon olarak tamamlarsa devler ligi'nde yer alacak.

edit: milliyet neden fenerbahçe'yi herhangi bir torbaya dahil etmemiş bilemiyorum.
  • d-smart kurnazlarina ve bruksel'de d-smart'a yatirim yapma zahmetine girmeyip dream box'ta al-jazeera'larda maçin 5. dk'sina kadar yayin arama islemine girip yayin bulamayip saç bas yoldurtan turk mekan sahiplerine para bayilmamak için belgacom tv'nin sl paketine giris yaptiran organizasyon. evde rahat rahat d-smart'tan çok daha ucuza seyredecegiz...
  • çok da şahane olmayacak sezon bence. en iyi adamların toplandığı 8-10 tane takım var, geri kalan herkes figüran. iki ingiliz, iki italyan, iki ispanyol, iki de alman takımı arasında dönecek rekabet. aradan kafayı sokmaya çalışan arsenal galatasaray schalke şahtar zenit gibi takımlar, geri kalanı da görsel şovdan ibaret.
  • ingilizlerden sonra almanlar da kayıpsız 4 takımla ikinci turda. 16 takımın 8 tanesi ingiliz ve alman.

ayar olduğum tek şey st petersburg'un 6 puanla gruptan çıkması.
hesabın var mı? giriş yap