şükela:  tümü | bugün
  • finali lizbon'da oynanacak ve katılacak takımların şimdiden belli olmaya başladığı sezon.

    1. eleme turu:

    eb/streymur - faroe adaları

    2. eleme turu:

    bate borisov - belarus
    elfsborg - isveç
    molde - norveç
    hjk helsinki - finlandiya
    sligo rovers - irlanda cumhuriyeti
    fk ekranas - litvanya
    daugava daugavpils - letonya
    shakhter karagandy - kazakistan
    fh - izlanda
    jk nomme kalju - estonya
  • süper lig'de ligi 2. sırada bitiren takımımızın gruplara kalmasının yine çok zor olacağı sezon.

    ancak 2. takımımız 3. eleme turunda şampiyon olamayanlar kategorisinde başlayacak olduğu için de, bu turu geçmemiz halinde(ki yüksek ihtimal) direk olarak avrupa ligi gruplarına kalacaktır.

    eğer galatasaray ligi 2. sırada bitirirse, 3. ön eleme turunda 10 takım arasında mevcut lig koşullarına göre en kötü ihtimalle 5. takım olacak ve dolayısıyla seri başı olacak. bu turdaki rakipleri ise grasshoppers, paok*, anderlecht*, nordsjaelland, salzburg takımlarından biri olacak. ancak bir sonraki turda karşılaşacak 10 takım arasında ilk 5e girmesi neredeyse imkansız. bu yüzden de seri başı olamayacak ve nispeten daha güçlü bir takımla eşleşecek.

    eğer fenerbahçe ligi 2. sırada bitirirse, ayrıca bu sezon uefa avrupa liginde kalan maçlarında 1 galibiyet ve 1 beraberlik daha almayı başaramazsa 3. ön eleme turunda seri başı olamayacak ve lyon, psv, zenit, metallist veya anderlecht'ten (fenerbahçe anderlecht'i geçerse seri başı olma ihtimali artar) biri ile eşleşecek. bu takımlar çok güçlü olmamakla beraber, yine de diğer 5liye göre oldukça güçlüler. fenerbahçe'nin bu turu geçmesi halinde ise playoff turunda yine seri başı olamayacak ve güçlü rakipler onu bekleyecek.

    başta söylediğim gibi, önümüzdeki sezon için ligi şampiyon bitiren takımımız cl'ye direk gruplardan katılacak, ancak 2. olan takımımız çok şanslı kuralar çekmezse avrupa ligi gruplarından avrupa macerasına devam edecek.

    güncel sıralamalara göre şampiyon olamayanlar 3. ön eleme turuna aşağı yukarı girmesi garanti olanlar; zenit, nordsjaelland, salzburg, grasshoppers-basel, anderlecht-zulte waregem, lyon-lille-saint etienne, metallist-kiev, paok-tripolis, psv-vitesse-feyenoord. yani galatasaray bu 10'lu içerisinde sıralamada en iyi 3., en kötü 6. olabilir. fenerbahçe ise en iyi 4., en kötü 7. olabilir.

    edit: açıklamayı unutmuşum, uefa sıralamasına göre 6. sırada olan ülkenin ligi 3. sırada bitiren takımı ile 7.-15. sıradaki ülkelerin ligi 2. sırada bitiren takımları şampiyon olamayanlar kategorisinden 3. ön eleme turuna giriyorlar. türkiye ise şu an 11. sırada bulunmakta. bu 10 takımdan galip gelen 5 takım playoff'a yükseliyor. play-off'ta ise ingiltere, ispanya ve almanya'nın ligi 4. sırada bitiren takımları, italya ve portekiz'in ligi 3. sırada bitiren toplam 5 takım ile uefa takım sıralamasına göre sıralanıp eşleşiyorlar. galip gelen 5 takım da gruplara kalmaya hak kazanıyor.
  • galatasarayın 3. torbadan kuraya dahil olacağı şampiyonlar ligi sezonu. kısfmet.

    https://skydrive.live.com/…authkey=!aab2c_o0fkxq7ng
  • (bkz: doğmamış çocukla keraneye gitmek)

    bi transfer sezonu başlasın hele acele etmemek lazım.
  • galatasaray'ın da içinde bulunduğu 3. torbanın 2. torbadan daha zorlu takımları içerdiği cl sezonu. torbalar tahmini şu şekilde olacak:

    1.torba
    barcelona (ispanya) 157.547
    b. münih (almanya) 141.547
    real madrid (ispanya) 134.547
    chelsea (ingiltere) 132.449
    manchester united (ingiltere) 130.449
    *arsenal (ingiltere) 113.449
    porto (portekiz) 104.733
    benfica (portekiz) 99.733

    2.torba
    a.madrid (ispanya) 99.547
    *lyon (fransa) 95.800
    shakhtar (ukrayna) 94.951
    *milan (italya) 93.829
    *schalke (almanya) 84.751
    marsilya (fransa) 78.800
    cska moskova (rusya) 77.766
    paris saint germain (fransa) 71.800

    3. torba
    juventus (italya) 70.829
    manchester city (ingiltere) 70.449
    *zenit (rusya) 70.766
    ajax (hollanda) 64.945
    b. dortmund (almanya) 60.547
    olympiakos (yunanistan) 57.800
    g.saray (türkiye) 54.400
    leverkusen (almanya) 53.751

    4.torba
    **anderlecht (belçika) 48.480
    kopenhagen (danimarka) 47.140
    napoli (italya) 46.829
    *basel (isviçre) 59.785
    *apoel (kıbrıs rk) 35.366
    *bate borisov (belarus) 39.175
    *celtic (iskoçya) 37.538
    *steaua bükreş (romanya) 35.604

    not: yanında yıldız bulunan takımlar ön eleme turu oynayacak. eğer rakiplerini elerlerse devler ligi’nde yer alacak.
    ** lider anderlecht belçika ligi'ni şampiyon olarak tamamlarsa devler ligi'nde yer alacak.

    edit: milliyet neden fenerbahçe'yi herhangi bir torbaya dahil etmemiş bilemiyorum.
  • milliyetin haberinde on eleme oynayacak takimlardan seribasi olanlarin sampiyonlar ligine kalacagi varsayilmis. fener seri basi degil o yuzden yazmamislar listeye. seribasi olanlar arsenal schalke milan lyon ve zenit.

    onun disinda sampiyonlar ligi tarihinin gordugu 2. ve 3. torbalarin arasindaki farkin en az oldugu sezon bu sezon olacak herhalde. hani dortmund falan shakhatari ceker juventus falan da psgyi cekerse tum 3. torba takimlarinin favori durumuna dustugu garip kura cekimleri olabilir.

    neyse 1. torbadan porto ya da benfica gelsin gerisi onemli degil, grup liderligine oynayalim mis.
  • arsenal,atletico madrid,galatasaray,basel olabilir. olmayabilir de amk nerden bilebiliriz ki. neyse bi çapaya gidip geleyim hepsini söylerim. olmadı mcmanaman'la menemen partisine gider ayranı dayarım adama ağzından alırım bikaç bişey.
  • fenerbahcemiz kalirsa samp ligine gruba, real madrid, milan, dortmund, fenerbahce seklinde olursa ne deriz bilemedim..

    edit: bazi suserler uyardi, fener girerse 3.torba olabilirmis, ama bence olamaz, olursa da daha guzel kurrasi var, real psg fener napoli ya da benfica cska fener steau bukres
  • 1. ve 2. ön eleme turu kuraları 24 haziran'da çekilecektir.

    1. tur maçları 2-3 ve 9-10 temmuz
    2. tur maçları ise 16-17 ve 23-24 temmuz tarihlerinde oynanacak.
  • kuralar çekildi, heyecan başladı.

    1. ön eleme turu eşleşmeleri

    shirak - tre penne
    lusitanos - eb/streymur

    2. ön eleme turu eşleşmeleri

    neftçi pfk (aze) v ks skënderbeu (alb)
    fc steaua bucureşti (rou) v fk vardar (mkd)
    fc viktoria plzen (cze) v fk zeljeznicar (bih)
    fc sheriff (mda) v fk sutjeska (mne)
    birkirkara fc (mlt) v nk maribor (svn)
    sligo rovers fc (irl) v molde fk (nor)
    if elfsborg (swe) v fc daugava daugavpils (lva)
    hjk helsinki (fin) v jk nõmme kalju (est)
    fk ekranas (ltu) v fh hafnarfjördur (isl)
    the new saints fc (wal) v legia warszawa (pol)
    celtic fc (sco) v cliftonville fc (nir)
    gnk dinamo zagreb (cro) v cs fola esch (lux)
    gyori eto fc (hun) v maccabi tel-aviv fc (isr)
    fc bate borisov (blr) v fc shakhter karagandy (kaz)
    fc shirak (arm)/sp tre penne (smr) v fk partizan (srb)
    šk slovan bratislava (svk) v pfc ludogorets razgrad (bul)
    fc dinamo tbilisi (geo) v fc lusitans (and)/eb/streymur (fro)