şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kezzap sesli kadınları seslendiren, eskiden türk pornolarında oynayan, bire dönem türk filmlerinde mama ya da kaşar fahişe rollerine çıkan, neşeli bir tiyatrocu ablamızdır.
 • türk sinemasi denen bazen bir cennet bahcesi, bazen bir gayya kuyusu olan dehlizde acan en güzel ciceklerden birisidir. bircok filmde, bircok karakteri layigiyla canlandirmis en yetenekli oyuncularimizdandir. benim icin en unutulmaz performansi hümeyra ile devlerin ölümü 'nde karsilikli oynadiklari sahnelerdir. uzun ve mutlu yillarda sanatina devam etmesi dilegiyle...
 • trt istanbul televizyonu seslendirme stüdyolarının dördünün de ful çektiği günlerdi... daimi seslendirenler aynı gün içinde belgesel kaydından sinema filmi dublajına, ardından da çizgi film seslendirmesine ve nihayet günlük dizi (yalan rüzgarı ya da muadili bir latin draması) kaydına nefes nefese kalmadan koşturur dururlardı.
  ülkü ülker de o günlerin aranan, sevilen, performansı her zaman yüksek, disiplini örnek alınan, çevresine neşe saçan tebessüm abidesiydi...
  yıllardır görmüyorum etmiyorum kendisini ama sempatisini geçen süreye rağmen koruduğuna eminim.
  pek de başarılı bir gurmedir aynı zamanda: tencere tencere evinden getirdiği zeytinyağlılar, börekler, mezeler, tatlılar -yine o döneme denk gelen bir hatıradır- tam iki gün boyunca dört seslendirme koridorunun müdavimlerinin parmaklarını yalatmıştı...
  dün gibi anımsarım heybetli yürüyüşünü, kahkahasını, dürüst ve sıcak sohbetini...
  çok yaşasın hep yaşasın...
 • ilkokul öğretmenliğinden ses mecmuası yarışmasında finalist seçilerek(1971), sinemaya "genç kızlar pansiyonu" filmiyle girdi.
  1973'de atıf yılmaz'ın "utanç" adlı filmi ile altın koza ödülünü kazandı.
  sinemayla birlikte ergüder yoldaş ve reyman eray'dan şan dersleri alarak, şarkıcılığı 10 yıl kadar sürdürdü.
  300'ü aşkın sinema, 60-70 arası televizyon dizisinde oynadı.
 • biraz önce alın yazısı filmini ilk kez izledim. ülkü ülker'in sinemadaki ilk yıllarına denk geliyor.ne kadar da güzelmiş. gerçi her daim güzeldi ama neyse. sağlıklı ve mutlu upuzun bir yaşam diloyorum kendisine..
 • birkaç gün önce sessiz sedasız terk-i diyar eylemiştir. oyunculuğuyla, bilhassa sesiyle hatırlanacaktır.
 • 31 ocak'ta hayatını kaybetmiş, ne ayıptır ki yeni öğreniyorum..

  trt istanbul televizyonu'nda seslendirme yönetmen yardımcılığı'ndaki acemi ilk günlerimden palazlandığım haftalara kadar saygısını, şefkatini, sempatisini ve merhametini hiç esirgemeden sürdürmüştü.. kaç kişi kaldı böyle? ya da ülkü ülker'i tanıyanlar erdeminden ne kadar feyz alabildiler?

  mekanı cennettir ülkü ülker'in eminim...
 • vefat etmesi tv'lerde haber dahi yapılmamış türk sinemasının emektar isimlerinden. allah rahmet eylesin...

  http://www.ntv.com.tr/…betti,4a8hda2d80gyrvf1i8ntuq
 • ülkü ülker. bir dönemin efsane isimlerinden biriydi. sinema, seslendirme ve daha pek çok sanat dalında başarılarla geçen bir ömür. hayatımıza değer katan bir büyük ustayı daha ne yazık ki kaybettik. ruhu şad olsun.
 • kendisi yanlis hatirlamiyorsam nickelodeon dizisi clarissa explains it all'daki merdivenci eleman sam'i de seslendirmistir. topragi bol olsun.