şükela:  tümü | bugün
  • sosyal turizm öncüsü gençlik organizasyonları firması. amsterdam, barcelona, paris, berlin gibi şehirlere uygun fiyatlarla geziler düzenliyorlar. gezilerin ilk günü oynatılan kaçış oyunu umut vaat ediyor, fikir olarak çok iyi olmasına rağmen uygulamada aksaklıklar yaşattılar. tur organizatörleri genç arkadaşlar, amatörler ama samimiyetle her konuda yardımcı oluyorlar. oyun olayını geliştirirlerse diğer turları siler süpürürler.
  • öğrenci milletinin yurtdışına çıkış bileti. kendileriyle amsterdam'a gidip geldiğim, güzel insanlardan oluşan kurum. ülkeye dönünce aradıklarında "ulan çok ucuza gitmiştik acaba üstüne para mı istiyorlar" diye düşünmeme vesile olmuşlardır, neyse ki memnuniyet anketi çıktı.

    p.s. beşiktaş kahvaltıcılar sokağındaki ofisleri pek güzel
  • profesyonelliği kendine amaç edinmeyip, kurumsallıktan tamamen uzak bir "firma"dır. bu ağustos'ta ben de turlarına katıldım ve şünu söyleyeyim gezi sırasında hiçbir şey pürüzsüz ilerlemedi. yaşadığımız şeylerin birkaçından bahsetmek istiyorum; otobüsün kapasitesi gelenlerden azdı ve sırf bu yüzden gezimizin ilk gününü otobüsü değiştirmek için harcadık, ilerleyen günlerde de otobüsümüz tekrar bozuldu mesela ve kaldığımız yere geri döndük, tur rehberimiz yanlış tramvay numarası söylediği için bir grup arkadaşımız gecenin bir vakti şehrin bir diğer ucuna gittiler. bu yaşadığımız problemlerden yalnızca birkaçı ve gezi öncesinde de bir takım özel problemler yaşandı. tabii ki elimizde olan veya olmayan problemler olabilir ama bir grup insanın sorumluluğunu alıp onlara belli beklentiler yarattıysanız sorunlar karşısındaki tavrınız "biz buyuz, isterseniz gelirsiniz istemezseniz gelmezsiniz, zaten parayı aldık" olmamalı. yurtdışında herhangi bir sorunla karşılaşmamak veya karşılaştığında yardım alabilmek de tur şirketleriyle gitme nedenlerimizden biri değil mi? biz 50 kişi gittik sanırım ve şans eseri hepimiz sağlam döndük, ben birkaç tanemiz doğal seçilimle elenir diye bekliyordum mesela.
    iş ağzı laf yapan esnaflık veya pazarlamaysa çok iyiler ama iş iyi hizmet veren bir tur şirketiyse amatör ve misyonsuz kelimeleri az bile kalabilir.
  • gençlerin yurtdışında uygun fiyatlarla eğlenmesini, gezmesini kendilerine görev edinmiş güzel şirket. kendileriyle gittiğim budapeşte-viyana-prag gezisini en uygun fiyatla, maksimum eğlenceyle tamamladım. gelenlerin genç olması, rehberlerin güvenilirliği olsun her şey mükemmeldi. şirket bu kadar uyguna götürüyor kar etmiyor mu acaba? diye düşünmüyor değiliz*
  • unifrog ile amsterdam’a giderek ilk yurtdışı deneyimimi gerçekleştirmiş oldum. fiyat o kadar uygundu ki ilk arkadasımla tereddüt ettik, kim bunlar diye? neden bu kadar ucuz. sonra araştırdık ve sadece öğrencilere yönelik bir tur oldugunu öğrendik. o zaman internet siteleri de yoktu. facebooktan gelişmeleri takip edebiliyorduk. sonra yetkili kişiyle facebooktan iletişime geçtik ve çok yardımcı oldu. sürekli hergün bir şeyler soruyorduk başlarını çok ağrıttık. sagolsunlar çok yardımcı oldular. açıkçası çok uyguna bu turu satın aldığımız için pek bir ümidim yoktu, çadırda falan yatıcağımzı bile düşünmüştük. ama amsterdam’a otele yerleştiğimizde vaay dedim. amsterdam’daki kaldığımız meininger hotel’in açık büfe kahvaltısı müthişti. ogle yemeğine para vermemek istiyorsanız sandiviç yapabilirsiniz ama dikkat edin görevlilere yakalanmayın. kışın gittiğimiz için odalar biraz soğuk oluyor ama onun da çözümünü bulduk, havalandırmaları kapatmak gerekiyormuş haberiniz olsun. ayrıca otelin yanında tren istasyonu var ve beş dakikada şehir merkezine varabiliyorsunuz. bizim yanımızda olan iki rehber yürüyüş turu yaptırmamıştı kimse istemiyor diye, o bizi biraz kızdırdı açıkçası. b de transfer ücretlerinin tur ücretine dahil olduğunu söylemelerine rağmen rehber bizden transfer ücreti almıştı. daha sonra o rehberlerin işten çıkarıldıgını duyduk. diger yurtdışı deneyimlerim de unifrog ile oldu, düzenledikleri her tura gittim neredeyse. daha sonra ki turlarda rehberlik müthişti. sözün özü ilk yurtdışı deneyimi için unifrog iyi bir adres!