• sıradışı bir durum yaşanmazsa nadal ve federer'in rogers cup ve cincinati'yi paylaştıktan sonra 1 ve 2 numaralar olarak gideceği, şimdiye kadar karşı karşıya gelmedikleri tek grand slam'de de final oynayarak nihayet seti tamamlayacakları sezonun son major turnuvası.

turdaki herkesin form durumları değerlendirildiğinde elenmeyi bırak, finale kadar set kaybetmeleri bile sürpriz olur, belki çiliç ve del potro arada zor maçlar yaşatabilirler. kalça sakatlığı nüksedene kadar murray'nin formu düzeliyor gibiydi, eğer tam olarak atlatırsa bir şeyler yapabilir ama açıkçası onun da 2008 sonu ve 2009'da nadal ve özellikle federer'e karşı ciddi tehdit haline geldiği dönem sonrası bir daha mental ve fiziksel olarak sağlam oldukları sürece bu ikiliyi yenebildiğini hatırlamıyorum. beş sete götürse bile mental olarak düşüp, kaybetmenin bir yolunu bulacaktır, herif o derece bir choker imajı oluşturdu gözümde :)
  • bunu da nadal kazanırsa efsane bir grand slam yılı geride kalır. çok değil, daha geçen yıl nadal ve fedex bir daha grand slam kazanamaz diyen büyük bir kitle vardı. avustralya'da finalde karşılaştıktan sonra, rolland garros ve wimbledon'u çok rahat kazandı bu iki efsane. ben çocukluğunda sampras hayranı, sonrasında zavallı roddick'i sevmiş, servis-vole'yi estetik bulmuş bir zevksiz olarak sonraki yıllarda bu iki adamı da hayranlıkla izledim. her ne kadar sampras jordan, schumacher, hagi gibi benim çocukken desteklediğim spor efsanelerinden biriyse de nadal ve majesteleri kariyerleri bittikten çok uzun yıllar sonra bile tenis tarihinin en iyi iki oyuncusu olarak anılacaklar. yalnız fedex'in grand slam farkını daha fazla açmaması lazım. bu yüzden bunu da nadal kazanmalı. çimde artık vasat da görünse sert kortta toprağın sadece bir tık altı oynuyor rafa. bu da mevcut formuyla avustralya'daki gibi çok da zorlanmadan final yapabileceğine işaret olabilir. zaten orda son sette nasıl yenildi hiç anlamadım. servis kırdıktan sonra, majestelerinin de moral biraz bozukken aha bu iş bitti deyip duşa girmiştim, geldiğimde fedo kazanmıştı.*
  • tek kadınlarda seribaşı 32 ismin listesinin açıklandığı sezonunun son grand slami.

seribaşı isimlerin listesi şu şekkil geyinmiş;

1- karolina pliskova
    2- simona halep
    3- garbine muguruza
    4- elina svitolina
    5- caroline wozniacki
    6- angelique kerber
    7- johanna konta
    8- svetlana kuznetsova
    9- venus williams
    10- agnieszka radwanska
    11- dominika cibulkova
    12- jelena ostapenko
    13- kristina mladenovic
    14- petra kvitova
    15- madison keys
    16- anastasia sevastova
    17- elena vesnina
    18- caroline garcia
    19- anastasia pavlyuchenkova
    20- coco wandeweghe
    21- ana konjuh
    22- shuai peng
    23- barbora strycova
    24- kiki bertens
    25- daria gavrilova
    26- anett kontaveit
    27- shuai zhang
    28- lesia tsurenko
    29- mirjana lucic-baroni
    30- julia georges
    31- magdalena rybarikova
    32- lauren davis

serena williams'ın yokluğunda ilk 10'daki tek amerikalı isim abla venus williams. amerikalıların de bu yüzden gözü kulağı kendisinde olacaktır. maria sharapova'ya direkt ana tablodan katılması için wildcard verilmiş olmasının bir nedeni serena williams yokluğunda tek kadınlar tablosunun pek de ilgi çekmeyeceği olabilir.

elemelerde bizi temsil eden 3 bağyan değil kadın tenisçimiz var. bu hafta itibarıyla
    153 numara çağla büyükakçay
    165 numara ipek soylu
    171 numara başak eraydın

bugün elemelerin kurası çekilecek ve bizimkileri neler beklediğini göreceğiz.
  • turkiye adina yarisan 4 teniscinin birinci eleme turunu gectigi turnuva oluyor simdilik. kaci ana tabloya kalir bilinmez ama basarilar cocuklar.
  • türkiye tenisi için 4 4'lük başlayan turnuva.

elemelerde mücadele eden temsilcilerimiz çağla büyükakçay, ipek soylu, başak eraydın ve cem ilkelmaçlarını kazanarak eleme 2. turuna yükseldiler.

başak'ın ilk amerika açık ve cem'in de ilk grand slam ve amerika açık galibiyetleri güzel olsun.

temsilcilerimizin eleme 2. tur eşleşmeleri şöyle:

çağla büyükakçay- naomi broady- 128 numara karşılaşmalarında 2-0 broady önde.
    ipek soylu - lizette cabrera 151 numara ve ilk kez oynayacaklar.
    başak eraydın - viktoria kuzmova - 135 numara ve ilk kez oynayacaklar.
    cem ilkel - michael mmoh- 144 numara ve en nasıl soyad *ve evet ilk kez oynayacaklar.

rakibi en kolay olan isim kanımca ipek. en çok zorlanmasını beklediğim de çağla ama tabi tenis bu.

maçlar bugün. bize göre de bu akşam/gece.

çağla'nın maçı 13. kortun son maçı.
    ipek'in maçı 12. kortun son maçı.
    başak'ın maçı da 16. kortun sondan bir önceki maçı.
    cem'in maçı 4. kortun son maçı.

en erken başak'ı kortta göreceğiz - ki elemeleri izleyecek bir kaynak bulamadığımdan aslında göremeyeceğiz- o da tsi tahmini 22.00-23.00 civarı olur en iyi ihtimalle.

diğer 3 oyuncumuz da yakın saatlerde 01.00 civarı kortta olur ki maçları bize göre yarın oluyor.

yarın da ana tablo kuraları çekiliyor tek kadınlar ve tek erkeklerde.

temsilcilerimizin her birine başarılar diliyor takipte kalın efenim diyorum.
  • ilk turu geçen 4 türk tenisçinin rakiplerine değinelim,

çağla büyükakçay - naomi broady - baya uzun boylu, servisleri etkili tenisçi. yakın bir maç olur, iki tenisçinin kazandığı toplam puan farkı 5'i geçmez hatta. h2h'leri de baz alırsa broady bir adım önde. naomi'nin kardeşi liam broady de şu aralar çok formda. abla kardeş baya moralliler. çağla 2. turda veda eder diye düşünüyorum umarım yanılırım.

ipek soylu - lizette cabrera - yumuşak, garantici oynayan, oyun zekası yüksek tenisçi. ipek gününde olur ve basit hata yapmazsa maçı alma ihtimali var. cabrera'ya karşı winner üretmek zorundasınız. özellikle ipek gibi hızlı ve agresif oynamaya çalışan tenisçiler için geçerli. başka türlü maçı kazanamazsınız. umarım antrenörü de cabrera'yı biraz izlemiştir de gerekli bilgileri verir. dediğim gibi topu oyunda tutmaya çalışırsan basit hatayı yaptırır sana cabrera. ipek soylu'nun da eleneceğini düşünüyorum umarım yanılırım.

başak eraydın - viktoria kuzmova - elemelerin final turuna yükselmesini beklediğim tek türk sporcu başak. rakibi kuzmova çok hırslı maçı asla bırakmayan moral bozmayan mental olarak üst seviye bir tenisçi. canını dişine takıyor oynarken. ama kapasitesi belli. forehand backhand içten dışa basit rallileri sever. uzun rallilerin içinde kalmak ister. ona doğru gelen backhand kesmeler onun zayıf noktası ki bu başak eraydın'da bolca var. başak'ın turu geçmesini bekliyorum ki muhtemelen eleyip geçecektir.

cem ilkel - michael mmoh - cem için inanılmaz kötü bir kura. mmoh ismini görünce facepalm ile ekranı kapattım desem yeridir. abd'nin son gözbebeklerinden mmoh, çevresi inanılmaz geniş ve destekçisi bol bir tenisçi. çok da formda. net 2-0 ile geçer. cem'in set alması sürpriz olur.
  • elemelerin ilk turunda dört tenisçimiz de tur atlarken, ikinci tur gününde dört tenisçimizden sadece birisi kaldı. ipek soylu haricindeki üç isim elendiler.

sırayla bakalım maçlara,

ipek soylu rakibi lizette cabrera karşısında mükemmel bir maç oynadı. 61 dakika süren maçta ilk sette üç oyun kaybettikten sonra, ikinci seti 6-0'la kazandı ve elemelerin finaline kaldı. ipek'in final turundaki rakibi genç britanyalı katie boulter olacak, '96lı boulter dünya sıralamasında 250 numarada yer alıyor, wimbledon'dan sonra turnuva oynamamış ama dünkü maçta da danka kovinic i elemiş.

çağla büyükakçay, naomi broady ile yine uzun bir maç oynamış. ikinci seti tiebreakle almış, diğer setleri 4-6 kaybederek elenmiş.

başak eraydın, kuzmova karşısında pek direnememiş, 3-6 ve 1-6

cem ilkel de mmoh karşısında pek direnememiş. yine bir saatten kısa süren bir maç, cem toplamda üç oyun alabilmiş.
  • bir önceki entryimde türk temsilcilerini değerlendirmiştim, beni tek hayal kırıklığına uğratan başak oldu. daha fazla direnebilirdi.

çağla ile naomi'nin maçı çok yakın geçer kazandıkları toplam puan farkı 5'i bile geçmez demiştim. naomi broady 126 sayı kazanmış, çağla 123. yakın ve uzun süren bir maçı çağla yine kaybetmiş.

cem set alamaz demiştim toplamda 3 oyun alabilmiş. normal olan buydu.

final turuna sadece ipek soylu kaldı. katie boulter'ı da geçecektir. kesin geçer hatta.
  • nadal ve federer'in aynı yarıda kalması ile daha başlamadan moral bozan turnuva.
  • ilk turda şarapova - halep maçıyla şimdiden ağız sulandırmaya başlayan turnuva. tabii simona'nın fanı olduğum için aynı zamanda bir hayal kırıklığı da oldu sonuçta 0-6 geride. şarapova'nın formu çok iyi değil döndüğünden beri sakatlıklar ile boğuştu ama simona karşısında ne yapar belli olmaz. umarım simona, azarenka karşısında olduğu gibi şarapova karşısında da iyi bir oyun sergiler ve onu yener. onu yenerse zaten o özgüvenle turnuvayı götürür herhalde.
hesabın var mı? giriş yap