• ben de annemden duymuş ve devamında annem; "üstüne bir şey ört" dediği zaman "iyi de anne şimdi yaz, sıcak; üşümem ki!" (alay etmek için değil) demiştim. fakat biyoloji dersinde "uyuyan bir insanın vücüt ısısı 0.5 derece (c tabii ki!) düşer" şeklinde bir şey görünce dumura uğramış olmasam da şaşırdığım doğrudur! tabii siz bunu morarmak olarak da okuyabilirsiniz!
  • ustune 1 sey* (yorgan, battaniye vb) ortmeden uyuyan insanlara bol bol soolenen cumle.. bu sekilde uyuyan insanlarin bulunduklari mevsimden ve cografyadan bagimsiz ancak fiziksel duruma bagli olarak usudukleri bilimsel olarak kanitlanmistir*.
  • "ustu acik yatanin ustune kar yagar." seklinde kullanimi da vardir. ayrica bir arkadasimin facebook iletisinden;

uyuyanın üstüne kar yağar derdi anneannem... kesinlikle doğruymus. tüm türkiye karlar altında....
  • uyananın üstünü örtme esnasında dillendirilen tamamlayıcı deyiş. eylemin güzelliğini katlayan. masumluğunu çoğaltan. karşılıksız sevginin ifade edilişindeki bu güzide hareketin bütünlüğü için elzem olan.

uyuyanların üstünü örten güzel insanlar; dünya hala dönüyorsa bilin ki sizin sayenizdedir. siz çıkar hesabı yapmayanlarsınız. siz değer verdiklerini gözünden sakınanlarsınız. siz onları onlardan daha çok düşünenlersiniz. azınlıkta kaldığınız için üzülmeyin. büyük gün gelip çattığında hepiniz mükafatınızı alacaksınız. o zamana değin battaniyeleri, yorganları elinizin altından eksik etmeyin. eğer ki götüm açık uyuyorsam size zahmet bi' pike mike de benim üstüme atın.
  • rahmetli annem çok sık söylerdi. o yüzdendir ki nerede üstü açık bir yatan görsem üzerini örtme gereği duyarım hemen.
  • açıkta uyuyanın üzerine kar yağar şeklinde söylenen sözdür genelde. yağmurlu zamanlar da dahil yaklaşık 15-20 gündür sadece şort ve örtünmeden üst açık şekilde uyudum. üzerime kar yağmış gibi yazın ortasında üşüyorum şimdi.
  • vucudun hareketsiz kalmasindan oturu dusen isisi ile hissedilen urperti hissini tanimlayan atasozumuz. ha dogru mu? dogru walla, uyuyorsun, bir anda titreyerek* uyaniyorsun.
  • pek atasözü gibi durmasa da eskiden kalma bir deyiş. genllikleannanelerimizden* "oğlum/kızım üstüne bişey örtmeden yatma üşütürsün, hasta olursun" önsözüyle duyarız. her zaman değilse de (bkz: yaz sıcağı) çoğunlukla doğruluğu (uykudan bir ürpermeyle uyanıp yatak örtüsüne sarınma, altına girmeye çalışma, üste bişiler çekiştirme ve büzüşüp ısı kaybını azaltma çabaları...) test edilip onaylanmıştır. hele şu günlerde kulağa daha gerçekçi geliyor.*
  • devlet meteoroloji işleri genel müdürlüğünden duyulamayacak açıklamalardan.
hesabın var mı? giriş yap