• kesinlikle bana en büyük getirisi sigur ros olan film. bu filmi izlememiş olsam svefn-g-englar gibi bir şarkıyı belki de hiçbir zaman keşfedememiş olacaktım. film konusunda zaten konuşulacak fazla söz de yok; müziğiyle, ilginç kurgusuyla, oyunculuklarıyla gerçekten efsane bir film. zira, tom cruise'dan haz etmeyenler bile bu filmde oyunculuğunu takdir etmişlerdir, gerçekten de kendisi bu filmde oyunculuk dersi vermiştir. bu filmin eternal sunshine of the spotless mind ile birlikte benim için yeri her zaman ayrıdır. filmi ilk izlediğim zamanlar bu filmi tam anlayabilecek yaşta olmadığımdan dolayı filmi ilerleyen zamanlarda anlayabilmek için tekrar tekrar izlemiştim. filmi her izleyişimde müziklere, müziklerin kullanıldığı sahnelere, kısacası bütünüyle filmin kendisine bir kez daha hayran oldum. iyiki de ilk izleyişte anlayamamışım, gerçi filmi anlayamamam da doğalmış çünkü gerçekten de çok karmaşık bir film.

(bkz: #27909275)
  • klasik tom cruise nefretine güme gitmiş harika film. dünyadaki tek remake film bu değil. the departed ya da the magnificent seven filmleri de yeniden çevrimdir ama bu filmde olduğu gibi nefret kusmaz kimse o filmlere. bu film bir yeniden çevrim için yeterince başarılıdır. cameron crowe'un yönetmenliğini, enfes repliklerini bir çırpıda nasıl çöpe atıyorlar aklım almıyor. çok daha etkileyici görselliğe sahip olduğundan rüya duygusunu daha iyi yansıtır. muhteşem soundtrack'ı cameron diaz'ın oyunculuğu da cabası. yeniden çevrim olmasa nasıl bok atacaklardı bu muhteşem filme merak ediyorum açıkçası.

en underrated hollywood filmlerinden biridir. çok hakkı yenir. orijinali de çok güzeldir ama bu filmin güzelliğinden bir şey götürmez.
  • rengi ve tadi guzel, alkolu yok gibi olan kokteyl.

elinde süs bardagi tutup ortama dahil olmaya calisanlarin ickisi.
  • coverlarını sevidiğim italyan müzik grubu.
  • çok belaltı çalışılmış.. basit ve fazla şizofrenik olmuş..
    bu manada yarrak gibi bir film olmuş denebilir
  • barındırdığı efsane replik ve şarkıların yanı sıra, verdiği önemli mesajlar vardır.

gözümde orijinalinden iyi olan cover'lar'dan biridir. konunun işlenişi, ne kadar filmin orijinali olan abre los ojos'a benzese de verdiği mesaj, keskin sınırlarla ayrılmalıdır.

--- spoiler ---

david, yaptıklarının sorumluluğunu asla alamayacak kadar zayıf bir karakterdir. filmin başında yaptığı seçimlerin sorumluluğundan kaçması hayatının bu noktaya gelmesine sebep olmuştur. birlikte olduğu kızdan kaçarak uzaklaşır, arkadaşının hoşlandığı kızla flört eder. yakın arkadaşının film boyunca çokça ettiği söz sweet and sour, gülü seven dikenine katlanır minvalinde david'in hayatını hep böyle yaşayamayacağını gösterir. filmin sonuna kadar yüzünü gizler, çünkü rüyada olmadığına inanmak ister. filmin sonunda çatıdan atlaması, onun yaptığı seçimlerin sorumluluğunu almasını simgeler.

ve son olarak;

- ... artık büyümüştü, ve en sevdiği beatle john değil paul olmuştu.
    - hmm, ben george'u severim.
    - her şey kişiye bağlı, öyle değil mi?
    --- spoiler ---

bunu seven bunu da sevdi : (bkz: mr nobody)
  • --- spoiler ---

ben bu filmi ilk kez izlediğimde sonunu yanlış anlamışım. binadan düştüğünde harbiden gelecekte uyandığını zannediyordum ama sonraki izleyişlerimde dank etti her şeyin rüya olduğu. sofia'nın sesinden anlamam lazımmış.

--- spoiler ---
  • gece gece beynime kızartmış filmdir. uzun bir günün sonunda yatağıma uzandım. uyumadan önce biraz tv izleyeyim dedim ve kanallar arasında hızlıca dolaşmaya başladım. o sırada tv8'de vanilla sky vardı. valla o saatte o filmi izleyince benim beyin allak bullak oldu. 1-2 saat "bu oldu, şu oldu, hee tamam ya sonra zaten bu olmuştu," diye kafamdaki soru işaretlerini giderirken uyuya kalmışım.
  • gelmiş geçmiş en güzel aşk filmidir, defalarca izlenmesi gerekir.
    " even in my dreams i'm an idiot... who knows he's about to wake up to reality " ve fonda nancy wilson'ın elevator beat'i çalar, sahne zaten masalsıdır.
    bu filmden sonra darmadağın kafayı düzeltecek olan tek şey de africa shox eşliğinde patron tekiladır:)
  • radiohead'in sahroş eden bir şarkısıdır.
hesabın var mı? giriş yap