şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: haymatlos)
 • turkiyede dogusunda batisina, meclisinden koydeki muhtarina kadar milyonlarca sayiyla ifade edilen bir tur karakter.
 • kendisi pek de yeni olmayan bir ekşi sözlük yazarıdır.
 • zaman ilerledikçe memleketimle aramdaki tek bağın nüfus cüzdanımın arka yüzünde yazılı kütük bilgileri ve türkiye’nin son 100 yıllık tarihini incelediğimizde kökenlerimizin ne kadar doğru olduğu hususunda it izi kurt izine karışmak sözünün vuku bulması ile birlikte zamanında köyden şehire göçün etkisiyle kendi kuşağımın köy denilen yerleşim birimlerine yabancılaşmasından dolayı asla bir sempati besleyemedim, bundan dolayıdır ki başlıktaki duruma kendime daha yakın hissetmekteyim

  maksat muhabbet olsun diye sorulduğunda bile duymamazlıktan gelirim, çok ısrar edildiğinde para mı vereceksin diye sorarım her hangi bir alay veya laf sokma güdüsü gütmeden, nedense zayıf, aciz ve umar bekleyen insanların yapılmasını bekledikleri işlerini bedelsiz veya ucuza halletmek için başvurdukları yollardan biri olarak değerlendiriyorum nerelisin, memleket neresi vb sorularını, haliyle bu kadar basit olmamalı kişilerin aynı köylü yâ da ilçeye bağlı köylerden çıkması durumunda bir anda uygulanan yakınlık, dostluk ve ticari indirim.

  ikiyüzlülük ve riyakarlıktır bu nazarımda hatta samimi bulamadığım bir davranış şeklidir.
 • 1. türkmenistan vatandaşı, diktatör ve çevresindeki insanlar tarafından sömürülüyor. verdiği emeğin karşılığında komik bir ücret alıyor. haksızlıklara, yalancılara, dolandırıclara, mafyalara karşı sesini çıkaramıyor çünkü baskı var. sesini çıkarsa çok daha kötü duruma düşecek. sorarsanız vatanı var.

  2. türkmenistan'dan başka ülkelere göç etmiş insan. diktatör ve çevresindekiler tarafından sömürülmüyor. verdiği emeğin karşılığını çok daha iyi şekilde alıyor. haksızlıklara, yalancılara, dolandırıclara, mafyalara karşı sesi çıkıyor çünkü yaşadığı devlet böyle oluşumların kafasını eziyor. türmenistan'daki kabile devletinden hallice yönetimi eleştirebiliyor çünkü yaşadığı devlette kendisine dokunulamayacağını biliyor. türkmenistan'daki bazı tiplere göre vatansız, hain vs. olarak nitelendiriliyor. (bir iki arkadaşım var tanıdığım)

  3. türkiye cumhuriyeti vatandaşı. verdiği vergilere ne olduğu en son sayıştay tarafından da ortaya kondu. verdiği emeğin karşılığında düşük bir ücret alıyor. haksızlıklara, yalancılara, dolandırıclara, mafyalara karşı sesini çıkaramıyor. biliyor ki sesini çıkarsa çok daha kötü duruma düşecek. bazı şeyleri söylemek zorunda kalıyor çünkü söylemezse işsiz kalacak. sorarsanız vatanı var.

  4. türkiye'den başka ülkelere göç etmiş insan. bazıları tarafından sömürülmüyor. verdiği emeğin karşılığını çok daha iyi şekilde alıyor. haksızlıklara, yalancılara, dolandırıclara, mafyalara karşı sesi çıkıyor çünkü yaşadığı devlet böyle oluşumların kafasını eziyor. türkiye'deki yönetimi eleştirebiliyor çünkü yaşadığı devlette kendisine dokunulamayacağını biliyor. türkiye'deki bazı tiplere göre vatansız, hain vs. olarak nitelendiriliyor.

  vatansız diye bok attığımız adamın yaşadığı ülke onu bizim vatan dediğimiz ülkenin bizi sahiplenmesinden daha çok sahiplense vatansız olan kim olur acaba?

  tanım: nitelendirirken düzgünce düşünülmesi gereken ifade.

  not: bazı şeyleri söylemek zorunda kalmak dışında 3. maddedekilerdenim.
 • ben